Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Starostlivosť o detskú kožu

04 nov Odoslal v Hojerová Jarmila, Kozmetika, krása, Pre ženy, Radíme si navzájom, Zdravie | Komentáre vypnuté na Starostlivosť o detskú kožu
Starostlivosť o detskú kožu
 

Vhodnou hygienou a správnou ochranou kvalitnou detskou kozmetikou výrazne pomôžeme fyziologickým danostiam detskej kože a znížime riziko jej poškodenia.

Ktoré kozmetické výrobky sú vhodné pre deti so zdravou pokožkou? Výraz detská kozmetika nie je samoúčelný, má svoje opodstatnenie. Na kozmetické výrobky pre deti do troch rokov sa kladú najprísnejšie hygienické nároky z hľadiska výroby, výberu zložiek a vylúčenia potenciálnych kožných alergénov.

Všetky voľne predajné kozmetické výrobky používame len pre deti s normálnou pokožkou. Trendom sú výrobky bez prídavku farieb a vôní. A to je dobre. Veď sa priznajme: prevoňanie prípravku, následne pokožky či vláskov dieťaťa, je významné pre príjemné pocity nás, ktorí ho ošetrujeme, a nie pre jeho bezprostredné potreby.

Nie tak jednoznačné je úplne vylúčenie konzervačných látok. Detská kozmetika bez nich je pre dieťa so zdravou kožou nebezpečnejšia ako riziko prípadných kožných reakcií. Adekvátna konzervácia jemnými látkami je nutná z dvoch príčin: pre ochranu kozmetiky pred kontamináciou po otvorení obalu a pre ochranu dieťaťa a rodiča pred infekciou počas ďalšieho používania takéhoto výrobku. Ide najmä o kozmetiku používanú v plienkovej oblasti, kde je možná kontaminácia fekálnymi mikroorganizmami (napríklad Escherichia Coli). Výnimkou sú bezvodé prípravky, či výrobky v hygienických tubových, sprejových, a pumpičkových obaloch. Nie sú hygienicky rizikové.

Ktoré kozmetické výrobky sú vhodné pre deti s narušenou pokožkou?
Ak detská pokožka javí známky kožného ochorenia, napríklad ekzému, alergie, lupienky, potrebná je konzultácia s dermatológom.

• Kozmetika pre deti so sklonom k dermatitíde by nemala obsahovať:
– potenciálne toxické látky, syntetické vonné a farebné zložky
– konzervačné látky, ani len malých množstvách
– dezinfekčné látky
– zbytočné prísady.

• Kozmetika pre deti so sklonom k dermatitíde by mala:
– udržovať optimálnu hladinu vlhkosti
– obsahovať regeneračné látky (pantenol, aloe vera, alantoín a iné).

Zásady starostlivosti o detskú kožu:
• optimálna hygiena,
• pravidelná ochrana detskou kozmetikou.

Článok je z pripravovanej knihy od doc. Ing. Jarmily Hojerovej, PhD.

Facebook