Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Mýtus (5): Len tuční ľudia majú vysoký cholesterol

Mýtus (5): Len tuční ľudia majú vysoký cholesterol
 

Mýty o zdraví sa tradujú z generácie na generáciu a mnohé z nich sú veľmi užitočné. Ale nie všetko je správne, čo človek od detstva považoval za pravdu. Nie sú vedecky podložené. Ak sa takáto pseudopravda raz dostane do povedomia ľudí, veľmi rýchlo sa šíri, až sa stane mýtom a sotva kto o tom pochybuje. Napríklad dva z nich: „Príčinou zápalu močového mechúra sú studené nohy“ alebo „Návšteva v soláriu chráni pred slnečným spálením.“ Obidve tvrdenia sú falošné, pritom soláriový mýtus je potencionálne nebezpečný, kým druhý je relatívne neškodný. Kto chce ostať zdravý, mal by vedieť, čo je pravda a čo je iba výmysel. Uvedieme takýchto 10 nepravdivých mýtov, ktoré si postupne budete môcť prečítať na stránke Pla4M Books.

MÝTUS 5
Tučné mäso, maslo, šľahačkové torty sú „páchateľmi“, ktorí nás privádzajú do obezity a zvyšujú hladinu nášho cholesterolu. Je to správne konštatovanie, nie je to žiaden mýtus. Veľa ľudí predpokladá, že len tuční ľudia majú zvýšený cholesterol v krvi, a to je falošná predstava. Kto je štíhly, ten si žije v hmlistej istote, ktorá je však mylná.

PRAVDA
Aj celkom štíhli ľudia môžu mať vysokú hladinu cholesterolu v krvi. Zákerné je to, že sa takto zväčša neodhalí rizikový faktor porážky a srdcového infarktu. Príčinou v tomto prípade nie je strava, ale vrodená porucha tukového metabolizmu, ktorá spôsobuje zvýšenú hladinu cholesterolu. Iba dve až tri percentá ľudskej populácie trpí na túto dedičnú formu. Pri ostatných postihnutých je skutočnou príčinou nesprávna strava. U týchto väčšinou zvýšená hladina cholesterolu nespôsobuje žiadne ťažkosti, len náhodou pri vyšetrení krvi sa tento fakt zistí. Stredne zvýšené hodnoty cholesterolu sa dajú zvládnuť redukovaným príjmom tukov a športovaním. U ťažších prípadov pomôže okrem nízkotučnej diéty už iba liečenie medikamentmi.

Ostatné mýty o zdraví

1 – Tehotná žena musí jesť za dvoch
2 – Krvácanie znamená, že nie som tehotná
3 – Hluchota je starecká choroba
4 – Veľa sladkostí je príčinou cukrovky
5 – Len tuční ľudia majú vysoký cholesterol
6 – Príčinou zápalu močového mechúra sú studené nohy
7 – Návšteva v soláriu chráni pred slnečným spálením
8 – Metličky cievok na stehnách sú príznakom slabých žíl
9 – Porucha činnosti žliaz je príčinou nadváhy
10 – Karotka je dobrá pre oči

Autorkou týchto článkov je profesorka Katarína Horáková.

Facebook