Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Mýtus (7): Návšteva v soláriu chráni pred slnečným spálením

Mýtus (7): Návšteva v soláriu chráni pred slnečným spálením
 

Mýty o zdraví sa tradujú z generácie na generáciu a mnohé z nich sú veľmi užitočné. Ale nie všetko je správne, čo človek od detstva považoval za pravdu. Nie sú vedecky podložené. Ak sa takáto pseudopravda raz dostane do povedomia ľudí, veľmi rýchlo sa šíri, až sa stane mýtom a sotva kto o tom pochybuje. Napríklad dva z nich: „Príčinou zápalu močového mechúra sú studené nohy“ alebo „Návšteva v soláriu chráni pred slnečným spálením.“ Obidve tvrdenia sú falošné, pritom soláriový mýtus je potencionálne nebezpečný, kým druhý je relatívne neškodný. Kto chce ostať zdravý, mal by vedieť, čo je pravda a čo je iba výmysel. Uvedieme takýchto 10 nepravdivých mýtov, ktoré si postupne budete môcť prečítať na stránke Pla4M Books.

MÝTUS 7
Trocha hnedého základu získaného v soláriu chráni pred spálením na slnku. Kto tomu verí riskuje pravdepodobne fatálne následky umelého UV ožiarenia.

PRAVDA
Slnko zo zásuvky má celkom iné zloženie ako prírodné. Okrem toho v niektorých soláriách dosahuje žiarenie vyššiu intenzitu ako slnko v Ekvádore. Základná hnedá farba pokožky, ktorú získávame v soláriu, nás nechráni pred spálením slnečnými lúčmi, ale škodí už skôr. Totiž spočiatku neškodné UV-A-lúče môžu vyvolať kožnú rakovinu. Dermatológovia varujú: „Utrafialové lúče, či už prírodné alebo umelé, poškodzujú kožu a môžu viesť k rakovine.“ To znamená jediná účinná ochrana pred slnkom je – žiadne UV-ožarovanie, ale ľahké ochranné oblečenie alebo krémy, ktoré kožu bezpečne chránia.

Ostatné mýty o zdraví

1 – Tehotná žena musí jesť za dvoch
2 – Krvácanie znamená, že nie som tehotná
3 – Hluchota je starecká choroba
4 – Veľa sladkostí je príčinou cukrovky
5 – Len tuční ľudia majú vysoký cholesterol
6 – Príčinou zápalu močového mechúra sú studené nohy
7 – Návšteva v soláriu chráni pred slnečným spálením
8 – Metličky cievok na stehnách sú príznakom slabých žíl
9 – Porucha činnosti žliaz je príčinou nadváhy
10 – Karotka je dobrá pre oči

Autorkou týchto článkov je profesorka Katarína Horáková.

Facebook