Skladovanie ovocia v chladených skladoch pri nízkych teplotách výrazne predlžuje jeho uchovateľnosť a znižuje skladovacie straty. Jednotlivé ovocné druhy, ale aj odrody majú rozdielne nároky na uskladnenie. Väčšina odrôd jabĺk dobre znáša uskladnenie pri teplote 0 až 2 °C. Tá je vhodná napríklad pre odrody Elstar, Golden Delicious, Jonagold, Idared, Šampion a i. Odrody Boskoopské červené, Melrose, Jonathan a väčšina letných a jesenných odrôd vyžadujú teplotu pri skladovaní 3 až 4 °C. Odroda Ontario vyžaduje teplotu 4 až 5 °C. Relatívna vlhkosť vzduchu by mala byť 85 až 90 %.
Hrušky sa uchovávajú pri teplote -1 až 0 °C. Medzi odrodami sú značné rozdielnosti. Odroda Williamsova sa takto skladuje do 10 týždňov, Lucasova 4 mesiace, Boscova fľaška 3 až 4 mesiace. Nežiaduci efekt pri chladnej atmosfére bol zistený pri jesennej odrode Konferencia. V chladených skladoch sa môžu na prechodný čas uskladniť aj ostatné druhy. Slivkoviny skladujeme 2 až 3 týždne. Neskoré slivky až do 6 – 8 týždňov. Pre neskoré slivky je vhodná teplota 1 až 0 °C, pre ostatné slivkoviny 0,5 – 1 °C. Vzdušnú vlhkosť vyžadujú 90 percent.
Čerešne (srdcovky) a višne sa môžu uskladniť najviac na 5 dní pri teplote -1 °C až +2 °C. Tmavé chrupky (napríklad Kordia, Těchlovan) možno skladovať 10 až 14 dní pri vzdušnej vlhkosti 90 až 95 percent.
Broskyne obraté v tvrdej zrelosti možno skladovať pri teplote -1 °C až 0 °C po obdobie 2 až 4 týždňov (pri teplotách 2 až 8 °C len 6 až 10 dní).
Marhule sa môžu uskladniť pri teplote -1 °C až 0 °C po obdobie 3 týždňov.
Drobné ovocie sa skladuje pri teplote 0 – 2 °C po obdobie 1 až 2 týždne. V domácnostiach je problematika uskladnenia ovocia orientovaná prevažne na jadrové druhy. Uskladňujeme v pivniciach, špajziach, na balkónoch alebo len v chladničke. A tu je každá rada dobrá. Väčšina odrôd si vyžaduje relatívnu vlhkosť vzduchu 80 až 90 %, skupina odrôd nazývaných kožovky, ako je Boskoopské červené, Parkerovo a i. až 95 percent. Vysokú vlhkosť si vyžaduje aj pri domácom uskladnení odroda Ontario. Optimálna teplota by mala byť v zime 2 až 4 °C, na jar 6 až 8 °C.
Dôležité je pivnicu alebo iný uskladňovací priestor pred uskladnením ovocia dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať (napríklad vysírením na 1 m3 priestoru sa vyžaduje 5 až 8 gramov síry). Pri sírení nemá byť v pivnici teplota nižšia ako 12 °C. Potom steny a podlahu vybielime vápenným mliekom, do ktorého môžeme pridať 3 % roztoku modrej skalice. V mestských bytoch takáto možnosť uskladnenia je minimálna. Výnimkou môžu byť osadoví záhradkári, ktorí môžu ovocie uskladňovať v priestoroch pod chatkami. Ostáva teda otázka, či má význam v mestských bytoch uskladňovať ovocie na zimné obdobie. Určite väčšina obyvateľov by odpovedala, že nie. Veď ovocie sa dnes dá nakúpiť po celé zimné obdobie. Tí, ktorí si chcú uskladniť najmä svoje ekologicky dopestované ovocie, tak môžu urobiť na balkónoch. Ovocie sa dá uskladniť vo veľkých papierových škatuliach, na spodu, na vrchu i po stranách vystlaných aspoň5 cm polystyrénom v samostatných vrstvách preložených hrubším bielym papierom. Takto uložené vydrží až do marca.
Článok je z pripravovanej publikácie Rok v ovocnej záhradke, ktorej autorom je profesor Ivan Hričovský.
Najnovšie komentáre