Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Predstavujeme: Titanic – pýcha a skaza

Predstavujeme: Titanic – pýcha a skaza
 

Koľko Slovákov bolo na palube pyšného Titanicu? Prežili alebo zahynuli spolu s ďalšími 1 500 nešťastníkmi v mrazivých vodách Atlantického oceánu? Autor krok po kroku podrobne opisuje posledných 160 minút najväčšieho námorného nešťastia a osudy pasažierov dovtedy najdokonalejšej lode histórie. Zachytáva doteraz len málo známe okolnosti potopenia obrovského zaoceánskeho parníka.

V napínavom príbehu spred 100 rokov nechýba ani odhalenie skutočnej pravdy príčiny potopenia, ktorú pred svetovou verejnosťou celých 98 rokov tajila vnučka jedného z dôstojníkov Titanicu. Zoznámime sa aj s ďalšími životnými osudmi tých, ktorí si v nešťastnú noc zo 14. na 15. apríl zachránili iba holý život.

PRÍHOVOR AUTORA

Už 100 rokov strhával ľudstvo príbeh luxusného zaoceánskeho parníka Titanic. Neustále sa k nemu vracajú milióny ľudí na celom svete. Predstava o posledných chvíľach života tých, na ktorých sa neušlo miesto v záchranných člnoch, dodnes vyvoláva zimomriavky na celom tele a nesmierny pocit smútku.

Aj mňa tento výnimočný príbeh zaujal hneď od prvého momentu, keď som sa s ním stretol ešte niekde v detstve. Fascinoval ma natoľko, že som čoraz viac vyhľadával podrobnosti o tejto najväčšej katastrofe v dejinách námorníctva. Študoval som každú maličkosť a podrobne som si ich zapisoval pre prípad, že…

Touto knihou som chcel čitateľovi poskytnúť dramatický opis posledných desiatok minút na palube pýchy britského civilného námorníctva. Chcel som vykresliť chvíle hrôzy pretkané statočnosťou, beznádejou a ľudskými omylmi. Je to opis drámy jednej chladnej noci v mrazivých vodách severného Atlantiku, ktorými sa plavia obrovské úlomky ľadovcov. Všetky lode na okolí vypínajú svoje motory, aby neriskovali smrtonosnú zrážku. Iba Titanic so svojou sebavedomou posádkou sa valí obrovskou rýchlosťou proti nástrahám mora. Všetci pasažieri a námorníci sa cítia neohrození na palube tejto dokonalosti svojej doby. Dokonca ani po zrážke neveria, že sa „nepotopiteľná“ loď môže potopiť do hlbín oceánu. Pokojne si niektorí tancujú na naklonenej palube luxusného parníka…

Dramatický príbeh skazy prekrásnej lode som doplnil podrobnosťami, ktoré dokresľujú celé šialenstvo tohto srdcervúceho príbehu. Stovky ľudí sa v tú noc pozreli smrti priamo do očí, vyše 1 500 však nemalo ani toľko šťastia a zahynuli desnou smrťou v mrazivých vodách Atlantiku. Medzi pasažiermi boli aj štyria s koreňmi z územia dnešného Slovenska – muž, žena a dvaja malí chlapci. Prežili?

Ako sa však Titanic potopil v skutočnosti? Iba nedávno vyšla na svetlo sveta pravda, čo vlastne bolo ozajstnou príčinou tohto nešťastia. Že to bolo obyčajné zlyhanie ľudského faktoru, ktoré druhý dôstojník Charles Lightoller chcel utajiť pred celým svetom. Mnohí si však dodnes myslia, že to spôsobila práve kliatba vyrytá na sarkofágu egyptskej princeznej Amen-Ra.

ÚRYVOK Z KNIHY

Čas: 23:55 h 145 minút do potopenia sa Titanicu.

V strojovni, ktorá ležala tesne nad čiarou ponoru, sa kuriči pohybovali už po pas vo vode. Chladný Atlantik vtekal do tejto časti lode cez všetky možne otvory. Kuričom sa podarilo rýchlo uhasiť oheň, ktorý tu znenazdajky vznikol. Para a dym ich však prinútili opustiť strojovňu. Rýchlo vystupujú na vyššie poschodie.

Inžinier Norman Chambers z New Yorku, ktorý spolu so svojou manželkou obýval jednu z kajút prvej triedy na druhom poschodí, s rozospatými očami, v krásnom župane, prekvapený zbadal na koridore niekoľkých zamestnancov pošty. Všetci mali mokré nohavice. Išiel sa pozrieť na schodisko, ktoré spájalo paluby lode. Vystupovali po ňom viacerí pasažieri a niesli so sebou kufre a tašky. Pochopil, že sa v spodnej časti lode, kde sa nachádzal batožinový priestor, stala nejaká nehoda.

– Rozhodol som sa neopúšťať svoju kajutu, – vypovedal neskôr pred komisiou. – Bol som presvedčený, že poruchu rýchlo odstránia a všetko bude opäť v poriadku. Cítil som sa absolútne bezpečne.

V čase, keď niekoľkí kuriči a zamestnanci pošty bojovali s chladnou vodou Atlantiku, veľká väčšina pasažierov ešte pokojne spala. Ani radista Jack Phillips situáciu v spodnej časti Titanicu nepovažoval za vážnu. Keď ho Harold Bride, druhý radista, tesne predtým, ako si chcel isť ľahnúť, prišiel pozrieť, porozprával mu najprv o množstve pozdravných telegramov, ktoré prebral. Až potom mu Phillips začal hovoriť o akýchsi problémoch v spodnej časti parníka.

– Loď je vraj trošku poškodená. Predpokladám, že po návrate z New Yorku do Európy sa budú na ňu musieť v belfastských dokoch lepšie pozrieť.

Knihu Titanic: Pýcha a skaza si môžete objednať TU.

DETAILY O KNIHE

Boris HorákTITANIC
Pýcha a skaza

Vydavateľstvo
Plat4M Books

ISBN titulu
978-80-970747-4-6

EAN titulu
9788097074746

Názov publikácie
Titanic: Pýcha a skaza

Meno autora
Boris Horák

Počet strán
180 strán

Rozmery publikácie
110 x 175 x 8 mm

Žáner
Literatúra faktu / História sveta

Väzba
Brožovaná väzba

MOC
8,50 €

Termín expedície
Február 2012

Facebook