Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

7 tipov na krajší trávnik

17 apr Odoslal v O knihe, Radíme si navzájom, Vallo Ivan, Záhrada | Komentáre vypnuté na 7 tipov na krajší trávnik
7 tipov na krajší trávnik
 

Trávnik poznáme všetci. Najlepšie z čias detstva, keď sme na ňom šantili. Stretávame sa s ním počas celého života prakticky všade, aj popri našich domoch. A možno ho už ani nevnímame ako čosi zvláštne, skrášľujúce naše okolie a prinášajúce nám radosť.

Ivan Vallo: Trávniky pre krásu, šport a relax, Plat4M Books, 2016 obálkaČlánok sme prebrali zo stránky LepšíDeň.sk 
Tento obľúbený portál čerpal 
z knihy Ivan Vallo: Trávniky pre krásu, šport a relax

Ivan Vallo je odborník, pokiaľ ide o trávniky. Napísal o nich aj knihu, v ktorej veľmi prehľadne rozoberá typy trávnikov, ich vysievanie, starostlivosť, či ako bojovať s chorobami, ktoré občas naše trávniky postihnú. Jednoducho, ako mať ešte krajší trávnik. Ak totiž máte záhradku a v nej trávnik, alebo ho máte pred domom, určite chcete, aby vyzeral stále zdravo, krásne a čerstvo. Na to existuje množstvo dobrých tipov, ktoré Ivan Vallo zhrnul vo svojej knihe Trávniky pre krásu, šport a relax. Špeciálne pre LepšíDeň.sk pripravil 7 základných a najdôležitejších tipov, ktoré keď budete dodržiavať, váš trávnik sa vám určite odmení.

  1. trávnik grass lúka zelenáVýber správneho osiva má veľký vplyv na kvalitu budúceho trávnika. V obchodoch sa dá kúpiť osivo v rôznych baleniach a pod rôznymi názvami, ktoré nám môžu pomôcť správne sa rozhodnúť. Osivo pre trávnik vždy tvorí zmes základných trávnikových druhov, t.j. Mätonoh trváci, Lipnica lúčna a Kostrava červená. Každý z týchto druhov je zastúpený v 2 – 3 odrodách, ktoré sa navzájom dopĺňajú vo vlastnostiach a tvoria harmonický celok.
    Dôležitým údajom pri výbere trávnej zmesi je rok výroby. Semená po treťom roku rýchlo strácajú klíčivosť a založený trávnik jednoducho nenarastie.
  2. Príprava pôdy – dbajme na odburinenie a dôkladné spracovanie a prekyprenie pôdy do hĺbky 15 – 20 cm, vyzbieranie kameňov a všetkých cudzích predmetov. Menej kvalitnú pôdu môžeme zlepšiť pridaním napr. rašeliny, organických hnojív alebo piesku. Spracovanú pôdu čo na najdôkladnejšie urovnáme, aby sme dosiahli rovný povrch budúceho trávnika. 
  3. Založenie trávnika – na výsev trávnika je najlepší jesenný termín (september, október). Vybrané osivo rovnomerne vysejeme na plochu v dávke 25-30 g/m2, zľahka zapravíme do pôdy, povalcujeme a zavlažujeme malými a častými dávkami vody.
    Predpestované trávne koberce môžeme klásť počas celej sezóny (vyhnime sa horúčavám nad 30 stupňov Celzia). Po pokládke trávnik zavlažíme a povalcujeme, ďalej zavlažujeme veľkými dávkami vody. Po cca 2 týždňoch trávnik pokosíme a môžeme začať používať.
  4. kosenie tráva grass cuttingKosenie – na kosenie vždy používame kosačku s dobre nabrúseným nožom. Nová kosačka práve privezená z obchodu nemá správne nabrúsený nôž. Z ostria noža treba zbrúsiť vrstvu farby – na to rozhodne nezabúdajte. Správnym kosením odoberáme trávniku iba 1/3 jeho výšky.
  5. Hnojenie – hnojením dodávame trávniku základné živiny a to sú hlavne dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Na jarný štart trávnika je potrebný najmä dusík, počas sezóny používame kombinované NPK hnojivá a pred zimou pridáme viacej draslíka. Fosfor podporuje predovšetkým rast koreňov. Na trhu je množstvo priemyselných trávnikových hnojív ale ak myslíme ekologicky, siahneme aj po organickom hnojive, aby sme mali nielen krajší trávnik, ale aj zdravší.
  6. Zavlažovanie – Kedy? Najlepšie skoro ráno. Ako? Mladý trávnik často a malými dávkami, staršie trávniky menej často a vyššími dávkami. Podporíme tým hlboké zakorenenie trávnika. A napokon čím? Ekologicky nezávadnou vodou, pokiaľ je to možné nie veľmi studenou a s neutrálnym pH, aby sme dosiahli naozaj krajší trávnik.
  7. Vzťah k trávniku – majme trávnik pre radosť a úžitok. Nestaňme sa otrokmi trávnika. Dajme mu, čo potrebuje a on sa nám za to odmení. Nech trávnik slúži nám a nie my jemu.
Facebook