Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Ovocná koža: pochúťka pre veľkých i malých!

03 jún Odoslal v Autori, O knihe | Komentáre vypnuté na Ovocná koža: pochúťka pre veľkých i malých!
Ovocná koža: pochúťka pre veľkých i malých!
 

Keďže sa blíži leto, ktoré bude plné čerstvého ovocia a zeleninky, ponúkam vám jeden skvelý recept. Je čisto ovocný – ale vyskúšať môžete aj zeleninovú verziu, milujú ho veľkí i malí. Môžete ho konzumovať kedykoľvek, v akomkoľvek množstve. Obsahuje veľa vlákniny, vitamínov, antioxidantov, podľa druhu použitého ovocia alebo zeleniny.ovocie hricovsky kniha reklama jezko

Sušené ovocie z obchodu, či kioskov v hypermarketoch je často „obohatené“ cukrom a inými pre zdravie nie najvhodnejšími prísadami a zdravotnému životnému štýlu nevyhovuje ani trošku. Prečo si však nespraviť vlastné stopercentné ovocné čipsy? Je s tým síce trošku viac práce, ale ak máte domáce čerstvé ovocie a nevládzete ho skonzumovať v surovom stave – lepšie využitie neexistuje. Navyše si takto môžeme pripraviť skvelé zásoby chutného zdravia na jeseň a zimu.

Špeciálne odporúčam ako pochúťku pre večne hladné dietky. Prizvime ich do prípravy a máme raz-dva zdravú pochúťku na svete a k tomu skvelú zábavu! Poďme však na to:

Čo potrebujeme?
1 kilogram jahôd
1 jabĺčko
2 banány
3-4 plechy na pečenie

Jahôdky umyjeme, jabĺčko a banány ošúpeme, nakrájame. Zo všetkého ovocia vymixujeme hladkú kašu. Plechy vyložíme papierom na pečenie, potrieme kokosovým alebo olivovým olejom (každý dá ovocnej alebo zeleninovej pochúťke inú príchuť, ale oba sú skvelé, ja uprednostňujem kokosový, keďže kokos je v našej domácnosti v obľube). A teraz opatrne: na papierom vystlaný plechy, respektíve plechy stierko
u nanesieme veľmi tenkú vrstvu zmesi – dôležité je, aby bola čo najviac rovnomerná a aby nám nezostali nepokryté medzery.

 dreamstime_xl_57059169Ovocnú kožu, sušíme šesť hodín v rúre pri teplote 60 stupňov Celzia. Dobré je, ak má kadiaľ unikať para, a tak väčšinu sušenia môžeme dvierka nechať pootvorené – môžeme medzi ne vložiť varešku, aby úplne nedoliehali. Táto pochúťka je hotová vtedy, keď sa dá ľahko zvliecť z papiera. Ak sa láme, piekli sušili sme pridlho – nesmie však byť a mokrá, či vlhká.

V prípade, že rúra nepečie rovnomerne a niektorá časť je usušená skôr, usušené časti obstriháme nožnicami. Po usušení celý ovocný plát nastriháme na štvorčeky, trojuholníky, či iné tvary, ktoré nám a nášmu dieťaťu prídu práve vhod a ktoré sa dobre držia a ešte lepšie papajú. U nás sú najobľúbenejšie špirálky – na tenké pásy nakrájaná ovocná koža, ktorú jednoducho stočíme do rolky alebo klbka, špirály…

Na iný spôsob
dreamstime_xl_24989318Okrem tejto jahodovo-jablkovo-banánovej pochúťky môžeme vyskúšať najrôznejšie kombinácie ovocia, ale musíme dbať na to, aby vždy aspoň jedno malo dostatok šťavy, respektíve upraviť dĺžku sušenia. Banány sú tiež pre „cesto“ dôležité, pretože mu dávajú vláčnosť. Ak máte dostatok odvahy a chute, vyskúšať môžete aj zeleninové – napríklad také avokádo s paradajkami, cibuľkou, cesnakom, či rôzne bylinkové kreácie. Tvrdšie druhy zeleniny je dobré pred sušením uvariť – mrkva, brokolica, kaleráb…

Prajem dobrú chuť a dajte vedieť, ako sa vám ovocná koža podarila!

SABÍNA ZAVARSKÁ

Eshop Zelený ježko

ĎALŠIE ČLÁNKY

OXIDein Apfel und ein Apfelgriebsch vor weißem HintergrundNÝ STRES – nepriateľ číslo 1
Oxidačný stres je záležitosť, o ktorej mnohí nevieme nič a ak aj áno – podceňujeme ho. Pri jeho dôsledkoch si povieme, že s tým i tak už nič nespravíme a vezieme a v zle ďalej… Tento faktor však vedie k mnohým nebezpečným stavom v ľudskom tele, a preto si zaslúži veľkú pozornosť. Môže s nami spraviť to, čo vzduch s prekrojeným jabĺčkom. Zhnedne, a nie je problém len vo farbe. Oxidačný stres nastáva v tele vtedy, keď je produkcia reaktívneho kyslíka väčšia ako schopnosť tela detoxikovať …

 

Dojčítdreamstime_xl_6345804e? Chránite sa pred rakovinou vaječníkov!
Veľké množstvo odborných štúdií a článkov upozorňuje na to, aké je dôležité dojčenie pre zdravie a vývoj detí. Pozrime sa na to však aj z druhej strany. Kedysi sa hovorilo, že pre ženu je dojčenie len príťažou – že stráca mnoho živín, môžu jej začať kvôli tomu vypadávať vlasy, môže chorľavieť, začnú sa jej kaziť zuby, pretože všetko dobré zo seba dáva dieťaťu. A k tomu ešte nezabudnime na fámy o vycumľaných a vyťahaných prsníkoch. Ide o nepotvrdené fámy, ktoré ženy zbytočne odrádzajú od dojčenia.

 

Nedieťa child toy hračkabezpečenstvo pre dieťa? Môže ním byť kozmetika i niektoré rastliny!
Kým ste nemali dieťa, isto vám ani vo sne nenapadlo, čo všetko môže byť pre jeho existenciu a zdravie nebezpečné. Žiaľ, napriek všemožným snahám, ktorými sa pokúšame vytvoriť pre nášho potomka ten najbezpečnejší domov, je stále mnoho detí, ktoré si niečím vážne ublížia. Napriek tomu, že pozatvárame ostré predmety a iné nebezpečné látky na nedostupné miesta, zaslepíme zástrčky, oblepíme ostré hrany, lieky a chemikálie umiestnime pod zámok, môže sa stať, že ak naše dieťa …

Facebook