Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Pubertiak? Snažme sa zostať jeho priateľom!

06 júl Odoslal v Autori, Deti, psychické problémy, Rodičovstvo a výchova, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Pubertiak? Snažme sa zostať jeho priateľom!
Pubertiak? Snažme sa zostať jeho priateľom!
 

Na to, aby sme dokázali deti usmerniť i v takom náročnom období ako je puberta, potrebujeme v prvom rade mať s deťmi blízky vzťah. Ak nám nedôverujú, ak sme urobili niekde skôr chybu vo výchove, už teraz ju naspäť nezoberieme. Nech by sme akokoľvek chceli, najdôležitejšie v budovaní dôvery a krásneho vzťahu medzi matkou a dieťaťom sú prvé mesiace a roky života dieťaťa. 

Tipy, ako zostať po boku svojho dieťaťa aj počas puberty:

Aj my sa musíme zmeniť
Keď naše dieťa dosahuje vek dospievania, je dôležité, aby sme i my zmenili štýl správania sa k nemu. Už to nie je malé dieťa a používať takú výchovu ako dovtedy nie je ani účinné, ani vhodné, práve naopak. Je dôležité viac dieťa počúvať, venovať mu svoj priestor – a ponechať mu aj veľa vlastného spolu s jeho tajomstvami. Mali by sme mu ukázať, že každý problém mu pomôžeme riešiť. Výčitky, tresty, nadávky a facky veľmi nepomôžu, naopak, nás ešte viac oddelia.

Budujme vzťah, nezameriavajme sa primárne na disciplínu
Je jasné, že nám môže poriadne trhať žily, keď je adolescent drzý, nepočúva, ignoruje naše príkazy. Dokážeme to riešiť tým, že posilníme vzťah – inak rešpekt nedosiahneme. Neodstrkujme ho. Aj dospievajúci človek stále potrebuje svojich rodičov, i keď to svojím správaním popiera. Nájdime si preto každý deň príležitosť na udržiavanie vzájomného puta. Stačí krátke objatie ráno pred odchodom do školy, debata o tom, aký mal/a deň, keď prídete z práce. Mnoho rodičov využíva na vzájomnú debatu najmä chvíle pred spaním, keď je už pokoj a deti sú viac ochotné otvoriť svoje srdiečka.

Banner_povesti-o-hradoch

Doprajme mu viac nezávislosti
Tým, že mu dáme viac voľnosti, mu tiež ukážeme, že mu dôverujeme a rešpektujeme jeho osobnosť. Samozrejme, netreba to ani po tejto stránke prehnať, treba z času na čas preveriť, ako dieťa trávi čas a túto nezávislosť využíva. Isté však je, že keď budeme bojovať proti jeho snahe o samostatnosť, dosiahneme len pravý opak – ešte viac vzdoru a odporu. Musíme sa tiež pripraviť na to, že bude robiť chyby a niektoré nemusia byť malé, každý sme sa však na nich učili. Všetky naše snahy o smerovanie, upozorňovanie, organizovanie jeho života sú zbytočné, či dokonca nebezpečné, ak nebudeme mať vybudovanú vzájomnú dôveru

Vytvorme si pravidelný rituál
Dohodnime a s dcérou, či synom, že vždy raz do týždňa spolu pôjdeme na prechádzku, nákupy, manikúru, výlet – kamkoľvek, kde budeme mať čas na seba. Nájdime si tento vzácny čas a snažme a naše dieťa počúvať. Pamätajme na to, že čím viac sa budeme snažiť dieťaťu radiť, tým viac bude vnímať, že mu nedôverujeme a neveríme v jeho schopnosti. Namiesto rád sa radšej pýtajme a počúvajme, snažme sa vcítiť do jeho situácie.

Ubezpečme sa, že spí minimálne 9 hodín v noci
V pubertálnom období je mimoriadne dôležitý kvalitný spánok. Pre mnoho detí v tomto veku je ťažké zaspať kvôli kortizolu, ktorý koluje v ich žilách. Tiež však kvôli častému používaniu tabletov, počítačov, smartfónov priamo v posteli pred spaním. Modré svetlo z týchto zariadení nám ešte hodinu – dve zabraňuje v kvalitnom spánku, dôležité teda je mať jasné pravidlá pri ich používaní. Postarajme sa o to, aby naše dieťa minimálne hodinu pred spaním nepoužívalo počítač, tablet, smartfón a podobne (optimálne by nemalo mať tieto zariadenia v noci v izbe vôbec). Veľmi dobré je budovať zvyk čítania knihy pred spaním.

SABÍNA ZAVARSKÁ

Celý článok v pôvodnom znení si môžete prečítať tu: 1. časť  a 2. časť.


Ďalšie články:

Dojčíte? Chránite sa pred radreamstime_xl_13374384kovinou vaječníkov!
Veľké množstvo odborných štúdií a článkov upozorňuje na to, aké je dôležité dojčenie pre zdravie a vývoj detí. Pozrime sa na to však aj z druhej strany. Kedysi sa hovorilo, že pre ženu je dojčenie len príťažou – že stráca mnoho živín, môžu jej začať kvôli tomu vypadávať vlasy, môže chorľavieť, začnú sa jej kaziť zuby, pretože všetko dobré zo seba dáva dieťaťu. A k tomu ešte nezabudnime na fámy o vycumľaných a vyťahaných prsníkoch. Ide o nepotvrdené fámy, ktoré ženy zbytočne odrádzajú od dojčenia.

dreamstime_xl_57059169Ovocná koža: pochúťka pre veľkých i malých!
Sušené ovocie z obchodu, či kioskov v hypermarketoch je často „obohatené“ cukrom a inými pre zdravie nie najvhodnejšími prísadami a zdravotnému životnému štýlu nevyhovuje ani trošku. Prečo si však nespraviť vlastné stopercentné ovocné čipsy? Je s tým síce trošku viac práce, ale ak máte domáce čerstvé ovocie a nevládzete ho skonzumovať v surovom stave – lepšie využitie neexistuje. Navyše si takto môžeme pripraviť skvelé zásoby chutného zdravia na jeseň a zimu.

dreamstime_xl_24040224-1-200x300

Hádate sa s partnerom? Dieťa z toho vynechajte!
Čoraz viac detí trpí kvôli agresívnemu správaniu rodičov. Dohadovanie sa s partnerom pred dieťaťom, znevažovanie a urážanie sa navzájom, popieranie výchovných metód, zvýšený hlas, či dokonca krik a časté hádky vedia s dieťaťom narobiť toľko zla, že si to ani nevieme predstaviť. I keď slová, že pred dieťaťom treba každé slovo vážiť a rozhodne nekričať, vyznievajú v zápale hnevu banálne, nikdy na ne nezabúdajme.

Facebook