Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Pozor na repelenty v tehotenstve! Môžu poškodiť plod!

15 okt Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Pre ženy, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Pozor na repelenty v tehotenstve! Môžu poškodiť plod!
Pozor na repelenty v tehotenstve! Môžu poškodiť plod!
 

Chemické repelenty a rôzne prípravky na likvidáciu a odohnanie hmyzu môžu byť kvôli svojmu zloženiu nebezpečné pre tehotné ženy a malé deti. Mali by ste sa im vyhýbať aj vtedy, keď dojčíte. Ak je to nevyhnutné, použite radšej prírodné prostriedky, poradíme vám niektoré z nich. Ešte lepšiedreamstime_xl_73292936 je však úplne sa vyhýbať miestam, kde sa hmyz v nadmerných množstvách vyskytuje. Môže totiž prenášať aj nebezpečné ochorenia a rôzne nákazy.

Lieky, kozmetika, domáca chémia, i repelenty – všetko môže škodiť
O tom, že počas tehotenstva je dôležité dávať pozor na to, aké liečivá užívate, ale tiež i na chemikálie a niektoré kozmetické prípravky, vie azda každá žena. Ukázalo sa však, že dosť nebezpečné môžu byť i repelenty. Chránia síce pred nepríjemným hmyzom, avšak v tehotenstve by ste sa mali ich používaniu vyvarovať. Radšej nenavštevujte miesta, kde je zvýšený výskyt hmyzu, pretože používanie prostriedkov proti hmyzu sa môže negatívne prejaviť na vašom dieťatku, jeho vývoji i zdraví.

Deformácia penisu
Austrálski odborníci vo svojej štúdii potvrdili, že budúce matky chlapcov, teda tehotné ženy, ktoré nosia plod mužského pohlavia môžu svojim deťom užívaním repelentov spôsobiť deformáciu penisu. Najnebezpečnejšie môžu ovplyvniť vývoj plodu počas prvých troch mesiacov, keď sa vyvíjajú jednotlivé orgány. V tom čase použitie repelentu zvyšuje riziko hypospadie u chlapcov až o 81 percent.

Čo je to hypospadia?
Hypospadia je vrodená anomália močovej rúry, ktorá pri tejto poruche končí na prednej strane penisu (v niektorých prípadoch dokonca v spodnej časti pri koreni) a nie, ako by mala, na konci penisu na špičke žaluďa. Rieši sa operačne na špecializovaných pracoviskách. Dĺžka a spôsob operácie záleží od presného druhu tejto chyby, keďže ich môže byť viacero. Táto porucha sa tiež často vyskytuje spolu v kombinácii s nezostúpenými semenníkmi. Korekčné operačné zákroky sa vo väčšine prípadov odporúčajú až po osemnástom mesiaci života.

Nebezpečný DEET
Profesor Chris Winder z University of New South Wales varuje budúce mamičky: „Tento defekt močovej rúry je pomerne častý a bol už v minulosti spájaný so znečistením životného prostredia, rovnako ako i s genetickými problémami. Máme ďalšie dôkazy o tom, že tehotné ženy a matky plánujúce tehotenstvo bdreamstime_xl_52417219y sa mali vyhnúť chemikáliám z repelentov proti hmyzu.“ Repelenty proti hmyzu najčastejšie obsahujú ako účinnú látku nebezpečný takzvaný DEET alebo N,N-dietyl-meta-toluamid. Nemusí ísť len o spreje na telo, ale i iné prostriedky, napríklad tie, ktoré sa dávajú do zástrčiek. DEET spôsobuje poškodenie centrálneho nervového systému u nenarodených detí.
Dnes už však existujú aj prípravky, ktoré sú vhodné pre tehotné a deti do troch rokov – najlepšie informácie dostanete v lekárni.

Pozor na silnú chémiu
Škodlivé, nielen počas tehotenstva, môžu byť aj silné chemikálie, ktoré sa používajú napríklad na likvidovanie plesní. Nie je veľmi vhodné používať chemické prostriedky, ktoré sa aplikujú rozprašovaním, pretože je veľká pravdepodobnosť, že sa rozptýlia do širšieho okolia. Ak je nevyhnutné, aby ste takúto silnú chemikáliu v domácnosti počas tehotenstva použili, nechajte to na svojho manžela a vy radšej odíďte na niekoľko hodín mimo. Nie je dobré ani nadýchať sa chemikálií z čistiacich prostriedkov na toaletu a kúpeľňu, či dlážky, mnohé môžu byť dosť agresívne. Radšej v tomto období siahnite po jemnejších prípravkoch, neraz postačí i saponát na umývanie riadu, ktorý je určite menej agresívny a neublíži vám.

Ako si vyrobiť prírodný repelent?
KLINČEKOVÝ REPELENT
Proti komárom a kliešťom je veľmi obľúbený (i preto že nepáchne, skôr vonia) klinčekový repelent.  Vyrobíte si ho jednoducho, avšak napriek tomu, že si ho nanesiete, nevystavujte sa zbytočne nežiaducemu hmyzu, špeciálne sa vyhýbajte oblastiam, kde sa darí kliešťom. dreamstime_xl_66774179Prenos boreliózy v tehotenstve nemusí byť prechádzka ružovou záhradou, i keď pri včasnom zachytení a liečbe zvyčajne všetko dopadne dobre.

Ako na to? 10 g celých klinčekov vložíme do sklenej uzatvárateľnej fľašky – napríklad od Alpy a zalejeme 100 ml vodky alebo iného silného alkoholu. Takto zaliate klinčeky necháme dva týždne odstáť a môžeme používať. Účinok vydrží približne hodinu.

Veľmi často sa doma vyrábajú aj repelenty z rozmarínu alebo rôznych silíc. Mnoho byliniek však nepôsobí v tehotenstve dobre, takže i v tomto prípade treba byť opatrné – najmä pri vnútornom použití, teda pri konzumácii odvarov a čajov z nich. Rozmarín napríklad môže vyvolať kontrakcie, spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod. I s klinčekom treba opatrne, pretože vysoké dávky môžu vyvolať kontrakcie.

SABÍNA ZAVARSKÁ

Článok bol v pôvodnom znení zverejnený tu: https://www.woman.sk/deti/deti-tehotenstvo/repelenty-m-u-po-kodi-plod/.


Ďalšie články:

Tehdreamstime_xl_11658594otenstvo a ročné obdobia: Pozor na extrémne teploty!
Väčšina mamičiek si nevyberie, kedy otehotnejú. Navyše tak ako tehotenstvo v zime, i to v lete má svoje plusy a mínusy. Vypočula som si rozhovor dvoch mamičiek, ktoré nadávali na to, že počas leta budú v najvyšších štádiách tehotenstva – že to nestihli už skôr, aby prípadne boli už fit do plaviek a mohli si bez ostychu za svoje telo užívať slniečko… To, ako bude samotná mamička znášať tehotenstvo v lete, či v zime, v prvom rade závisí od jej vlastného vzťahu k týmto ročným obdobiam.

Obávatdreamstime_xl_23691398e sa preeklampsie? Dôležité fakty, ktoré by každá tehotná mala vedieť!
Preeklampsia postihuje približne päť percent všetkých tehotných žien a prináša vážne obavy o život matky a dieťaťa. Niektoré prípady sa rozvinú do nebezpečného štádia ochorenia, spojeného s ochorením obličiek, pečene a neurologickými problémami. Toto ochorenie je charakterizované vysokým krvným tlakom a stratou bielkovín v moči v priebehu druhej polovice tehotenstva.

Pomôždreamstime_xl_14095598e vám zelený čaj otehotnieť?
Čoraz viac párov má problémy splodiť dieťa, a tak nečudo, že hľadáme spôsoby, ktoré by otehotnenie uľahčili. Veľmi často sú však tieto metódy diskutabilné, ak nie priamo smiešne. Či už  je to napríklad metóda, ktorá sa ešte aj dnes klebetí medzi ženami a hovorí o tom, že ak chceme otehotnieť mali by sme po sexe robiť aspoň hodinu sviecu, či v najbližších dňoch sa vyhýbať prudkým pohybom. Niektoré mýty hovoria aj o potravinách a nápojoch, ktoré by sme mali alebo naopak nemali jesť, ak chceme počať.

Facebook