Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Vyvarujme sa chýb pri chudnutí

12 dec Odoslal v Chudneme, diéta, O knihe, Skybová Katarína, Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Vyvarujme sa chýb pri chudnutí
Vyvarujme sa chýb pri chudnutí
 

Čoho by sme sa mali vyvarovať, ak chceme naozaj úspešne schudnúť? Ponúkame vám pár tipov a rád, na ktoré by ste pri chudnutí nemali zabúdať. K téme sa vyjadruje zena.sme.sk Katarína Skybová, autorka knižných publikácií Redukčná diéta, Zoštíhľovacia diéta a Fresh diet, ktoré v minulosti zaujali širokú verejnosť a patrili k najpredávanejším knihám na slovenskom trhu.

Jesť aj po šiestej večer
Známe je pravidlo, že večer by sme už radšej nemali nič jesť, lebo práve vtedy sa najľahšie priberá. Nie je to však celkom pravda. „Ak máte správne nastavenú diétu, schudnete aj vtedy, keď budete večerať o 19.00 alebo aj neskôr. Dôležité je, aby ste posledné jedlo prijali najneskôr tri hodiny pred spaním,“ uvádza Katarína Skybová. Porcia by nemala byť príliš veľká, skôr než sacharidy by mala obsahovať viac bielkovín a zeleniny bez ohľadu na to, či je teplá, alebo studená.

Prípravky na chudnutie
Na trhu sú najrôznejšie kokteily a náplasti, ktoré majú pomôcť obmedziť chuť na jedlo a lepšie spaľovať tuky. Problémom číslo jeden je presvedčenie, že pre schudnutie nie je potrebné spraviť nič, len jesť zaručený prípravok na chudnutie a sledovať v zrkadle, ako sa naše proporcie zmenšujú.

„Prípravky na chudnutie sú ľahko dostupné, všetky ponúkajú prísľub bezproblémov

ého, bezbolestného a rýchleho chudnutia, ich užívanie je nenáročné a anonymné. Nadváha a obezita  je bilančný problém príjmu a výdaja energie a vyliečiteľná je iba komplexnou zmenou životosprávy,“ vraví Katarína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment.

Oddelená Strava Recepty a diety Banner1Užívaním prípravkov nedosiahneme vyššie spaľovanie energie tela, a teda ani odbúranie tukových zásob. Pri používaní náplastí boli síce preukázané požadované účinky na organizmus, ale ich samotným používaním sa schudnúť nedá. „Podiel náplasti na úspechu chudnutia nepresiahne viac ako 10 %, a to ani v prípade, keď budete držať redukčnú diétu a pravidelne cvičiť,“ dodáva odborníčka. „Skôr, ako skúšať jeden prípravok za druhým, je lepšie sa zamyslieť komplexnejšie nad problémom s váhou a pokúsiť sa zmeniť celú životosprávu.“

Stopercentné prírodné šťavy
Neodmysliteľnou súčasťou chudnutia je prísun tekutín. Nie však akýchkoľvek. Nemali by obsahovať žiadnu energiu, preto sú najvhodnejšie pitná voda, stolová voda, minerálka a nesladený čaj. Pri chudnutí sa neodporúčajú ani čerstvé ovocné a zeleninové šťavy, napriek tomu, že majú vysoký obsah vlákniny, vitamínov, aktívnych enzýmov a minerálnych látok a patria k biologicky najhodnotnejším tekutinám.

Okrem týchto telu prospešných látok totiž obsahujú aj cukor, ktorý rýchlo preniká do krvi a je pohotovostným zdrojom energie. „Počas redukcie sa neodporúča piť viac ako sto mililitrov ovocnej alebo zeleninovej šťavy denne a najvhodnejšia je zriedená vodou. Rovnako je to aj so 100 % ovocnými džúsmi. Mali by sme si ich vždy vychutnať, piť príležitostne a pomaly, nie si nimi zaháňať smäd,“ radí odborníčka. Pri chudnutí je dôležité obmedziť aj príjem nízkoenergetických nealkoholických nápojov. Cieľom redukčného režimu by mala byť zmena stravovacích zvykov a kontrola chuti na sladké. Preto je vhodné cielené znižovanie citlivosti chuťových buniek na vonkajšie podnety. Dosiahneme to, keď sa budeme vyhýbať sladkým tekutinám.

Neodporúča sa ani príjem väčšieho množstva kávy a bylinkových čajov, viac ako štyroch šálok denne, aj keď sú nesladené. V prípade čajov je dôležité nepiť len jeden druh, ale striedať ich viacero súčasne. Celkovo nevhodnou tekutinou je pri chudnutí aj mlieko, ktoré sa pre bohatý obsah živín považuje za plnohodnotnú potravinu a nie nápoj.

Diétny balíček

Kedy a ako sa vážiť
Najobjektívnejšie je ranné váženie po vyprázdnení a pred raňajkami. Pre lepšiu kontrolu je lepšie vážiť sa dvakrát za týždeň vždy v rovnaký čas. Pri chudnutí je málokedy viditeľný rozdiel v strate váhy zo dňa na deň. Odborníkmi odporúčaná optimálna strata hmotnosti je 0,5 až 1,5 kila týždenne.

Podrobnejšie informácie o priebehu redukcie váhy zistíme na váhach, ktoré pracujú na princípe bioelektrickej impedancie (BIA) – prechodu elektriny so slabou intenzitou a vysokou frekvenciou. Hodnotia celkový telesný tuk, jeho rozloženie v brušnej dutine, kostrové svalstvo, objem vody v tele aj index telesnej hmotnosti (BMI).

Jednostranné diéty
„Naše telo má dobre a zdravo fungovať aj počas chudnutia a dodržiavania diéty. Keďže neexistuje potravina, ktorá obsahuje všetky živiny v optimálnom pomere, je potrebné, aby naša strava bola aj počas chudnutia pestrá a vyvážená,“ uvádza Katarína Skybová. Redukčné diéty, ktoré sú založené na príjme len jedného druhu potravín, ako je napríklad vajíčková, ryžová, hroznová a iné, nie sú vyhovujúce. Vzniká pri nich nebezpečenstvo nedostatku dôležitých látok, čo môže ohroziť optimálne fungovanie tela a samotné chudnutie.

Podobná diéta napokon zaťažuje človeka aj psychicky, keďže po istom čase prestane chutiť a stáva sa nepríjemnou, čo má za následok jej ukončenie, a teda nedodržanie cieľa. Príliš nízky príjem sacharidov môže viesť ku hypoglykémii, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy, únavou, nervozitou, studeným potom, trasením sa a slabosťou.

Nie je vhodná pre ľudí, ktorí vykonávajú náročnú manuálnu prácu alebo pravidelne športujú. Bezsacharidovú diétu nie je dobré držať dlhodobo. Pre zvýšenú hladinu bielkovín sa zbytočne zaťažujú obličky, zvýšený obsah tukov zase vytvára riziko vysokého obsahu tukov v krvi. „V žiadnom prípade by ju nemali dodržiavať ľudia so srdcovocievnymi ochoreniami, s ochoreniami obličiek, diabetici alebo pacienti s dnou,“ varuje odborníčka.

Katarína Skybová: Redukčná diéta - IV. vydanie, Plat4M Books, 2012Najčastejšie omyly pri chudnutí

  • Zvolili sme si nesprávny spôsob chudnutia. Viac ako na vlastné sily a schopnosti sa spoliehame na zázračné prostriedky na chudnutie, či už sú to doplnky výživy, preparáty, alebo lieky na chudnutie, rôzne prístroje, krémy, vodičky, čajíky či procedúry so zázračným účinkom. Veríme, že prístrojová stimulácia svalov alebo cvičenie na cvičiacom zariadení, ktoré cvičí namiesto nás, má efekt a zabezpečí vyšší výdaj energie ako vlastné aktívne cvičenie.
  • Začneme chudnúť bez predchádzajúcej prípravy, nemáme jasnú stratégiu a chýba nám plán chudnutia.
  • Vrhneme sa na prísnu alebo jednostrannú diétu a nie sme pripravení na úskalia, ktoré prináša.
  • Sústredíme sa iba na pohyb bez úpravy stravovania.
  • Vyberieme si nesprávny druh pohybu.
  • Začneme chudnúť v čase, keď máme veľa pracovných alebo osobných povinností a nemáme čas sa mu poriadne venovať.
  • Stanovíme si nereálne ciele.

Ako začať chudnúť

  • na začiatku chudnutia nám nesmie chýbať chuť a odvaha pomenovať chyby, ktorých sa v životospráve dopúšťame,
  • vyvarovať by sme sa mali diét, ktoré sľubujú vysoký úbytok hmotnosti v krátkom čase bez vynaloženia akejkoľvek osobnej námahy, bez potreby úpravy stravy a pohybu,
  • podobne ako pod dohľadom odborníka, aj v prípade ak chudneme doma sami, mali by sme mať vopred pripravený redukčný jedálny lístok a tréningový plán na obdobie jedného až dvoch mesiacov.

Knihu Katarína Skybová: Redukčná diéta si môžete objednať TU.

Ďalšie články:

Sú mobidreamstime_xl_59133231lné telefóny v tehotenstve bezpečné?
Možno si pamätáte na video, ktoré ukazovalo, ako žiarenie z mobilných telefónov ovplyvňuje náš mozog pri dlhom telefonovaní, či používaní mobilu. Je možné, že by vyvíjajúci sa plod nijako neovplyvnil? Mamičky, ktoré počas tehotenstva obmedzujú kontakt s mobilom a nenosia ho v blízkosti bruška robia dobre. Súvisia mobily s poruchami správania detí? Modernú techniku používame dnes už takmer nonstop a nevieme si predstaviť bez nej ani chvíľku. Negatíva sa vynárajú postupne.

dreamstime_xl_16553806Pozor: Jód v tehotenstve je dôležitý!
Vždy sa nájdu hlasy za i proti, tak je to i v prípade užívania doplnkov výživy počas tehotenstva. Podstatné je, čo obsahujú a v akej miere. Rovnako je dôležité poznať svoj zdravotný stav – na základe viacerých faktorov vám váš lekár odporučí vhodný. Niektorí lekári však zastávajú názor, že nie je nevyhnutné užívať multiminerálové a multivitamínové prípravky, skôr odporúčajú na mieru jednotlivé prvky a vitamíny. Dôležitým minerálom, ktorý je pre zdravé tehotenstvo nevyhnutný je jód.

dreamstime_xl_49114471Tým, čo jeme, tvoríme deťom budúcnosť!
Už dávno vieme, že strava, ktorú prijíma žena počas tehotenstva, ovplyvňuje aj zdravie dieťatka v jej brušku. Pri výskumoch však zväčša šlo o súvislosť s alergiami. Jedna rozsiahla štúdia ukázala veľmi zaujímavý fakt: strava tehotných mamičiek zvyšuje citlivosť plodu na chute a vône podľa toho, čo konzumujú, ale tiež fyzické zmeny v mozgu priamo ovplyvňujú to, čo bude dieťa jesť a piť v budúcnosti. Tým pádom aj jeho zdravotný potenciál.

Facebook