Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Pozor: Jód v tehotenstve je dôležitý!

23 okt Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Pre ženy, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravá výživa, Zdravie | Komentáre vypnuté na Pozor: Jód v tehotenstve je dôležitý!
Pozor: Jód v tehotenstve je dôležitý!
 

Vždy sa nájdu hlasy za i proti, tak je to i v prípade užívania doplnkov výživy počas tehotenstva. Podstatné je, čo obsahujú a v akej miere. Rovnako je dôležité poznať svoj zdravotný stav – na základe viacerých faktorov vám váš lekár odporučí vhodný. Niektorí lekári však zastávajú názor, že nie je nevyhnutné užívať multiminerálové a multivitamínové prípravky, skôr odporúčajú na mieru jednotlivé prvky a vitamíny. Dôležitýdreamstime_xl_6580480m minerálom, ktorý je pre zdravé tehotenstvo nevyhnutný je jód. Prečo?

Jodidovaná soľ, ktorá sa používa pri výrobe chleba a pečiva podľa odborníkov neposkytuje dostatočnú hladinu jódu pre zdravie tehotných žien a ich nenarodených detí.

Zbytočné poškodenia mozgu
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je nedostatok jódu najčastejšou príčinou poškodenia mozgu na svete, ktoré mu sa dá dobrou prevenciou vyhnúť. Jód je základným prvkom, ktorý je dôležitý pre vývoj ľudského mozgu a funkciu štítnej žľazy. Podľa štúdií si zdravú hladinu jódu, odporúčanú Svetovou zdravotníckou organizáciou udržiavajú len tie tehotné ženy, ktoré užívajú jódové výživové doplnky. Nedostatok jódu u tehotných žien a ich detí je celosvetovým problémom. Najhoršie je, že o nebezpečenstve nedostatku jódu vie verejnosť stále veľmi málo.

Prečo je jód taký dôležitý?
Nízke hladiny jódu súvisia s problémami štítnej žľazy a s formou poškodenia mozgu, ktorá sa nazýva kreténizmus. Tomuto poškodeniu mozgu u novorodenca je možné predísť dopĺňaním jódu pred tehotenstvom. Jódové doplnky sú veľmi dôležité pre tehotné ženy i preto, že dokážu zabrániť problémom s vývojom mozgu a iných orgánov u ich detí, a tiež si zároveň udržia zdravú hladinu jódu aj pre seba.

dreamstime_xl_16553806

Menej soli je OK, ale…
U tehotnej a dojčiacej ženy je potreba vyššia ako u ženy, ktorá tehotnou nie je a nedojčí. Ak nemá dostatok jódu, jej plod môže byť ohrozený už od dvanásteho týždňa. Nedostatok jódu znižuje tvorbu hormónu štátnej žľazy – žľazy, ktorá samostatne pracuje už počas vývoja plodu v maternici. Môže spôsobiť poruchy rastu a nervovej sústavy. Odhaduje sa, že až o desať percent môže ohroziť aj duševné schopnosti dieťaťa. Na jednej strane je pozitívne, že dojčiace a tehotné mamičky dbajú o to, aby to v tomto období nepreháňali so soľou, ale na strane druhej tak dostávajú do tela ešte menej jódu ako keď tehotnými neboli. Preto je namieste siahnuť po jódovom doplnku. Napriek mnohých iniciatívam o zvýšenie prísunu jódu dnes stále v rámci celého sveta trpí nedostatkom jódu až osemsto miliónov ľudí.

Ako sa prejavuje?
Nedostatok jódu sa prejavuje zväčšením štítnej žľazy – strumou. Ostatné príznaky, ktoré tomuto stavu predchádzajú je niekedy ťažké presne definovať a priradiť k problému, keďže sprevádzajú rôzne iné stavy. Patria k nim poruchy sústredenia, zvýšená únava, spomalené reflexy, suchá koža, chladné končatiny, nadváha, zápcha, u žien aj poruchy menštruácie a plodnosti.

I keď dnes už našťastie u nás nedochádza k mentálnej retardácii z dôvodu nedostatku jódu, stále je aktuálny nižší stupeň nedostatku jódu v tele matky a v tele dieťaťa v ranom veku, ktorý negatívne ovplyvňuje správny duševný a telesný vývoj. Môžu u detí nastať problémy s učením, chápaním, môže dôjsť k zníženiu inteligencie aj k poruchám sluchu.

V AKÝCH POTRAVINÁCH NÁJDEME JÓD?

Príjem jódu sa dá do istej miery zvýšiť aj stravou. Okrem soli s jódom (pozor kvôli obsahu sodíka to nepreháňajte so soľou) sa nachádza v morských rybách. Je dôležité však vedieť, či ryba pochádza z umelých chovov, voľného lovu a z akých vôd, aby sme si obsahom škodlivín v jej tele viac neublížili ako pomohli. V mrazených rybách je jód len v zanedbateľnom mndreamstime_xl_26060447ožstve, rovnako sa stráca grilovaním.
Jód obsahujú aj minerálne vody, zamerajte sa na tie, ktoré sú určené pre tehotné a pacientov s nedostatkom jódu. Patrí k nim napríklad Vincentka. Jód sa nachádza aj v cesnaku, cibuli, bazalke, višniach, malinách, citrónoch, paradajkách, ríbezliach, čučoriedkach, paprike a v kalerábe. Veľmi dobrým zdrojom jódu sú potravinové doplnky – morské riasy kelp.

SABÍNA ZAVARSKÁ

Článok bol v pôvodnom znení publikovaný tu: https://www.woman.sk/deti/deti-tehotenstvo/jod-v-tehotenstve-je-dolezity/.


Ďalšie články:

Týmdreamstime_xl_49114471, čo jeme, tvoríme deťom budúcnosť!
Už dávno vieme, že strava, ktorú prijíma žena počas tehotenstva, ovplyvňuje aj zdravie dieťatka v jej brušku. Pri výskumoch však zväčša šlo o súvislosť s alergiami. Jedna rozsiahla štúdia ukázala veľmi zaujímavý fakt: strava tehotných mamičiek zvyšuje citlivosť plodu na chute a vône podľa toho, čo konzumujú, ale tiež fyzické zmeny v mozgu priamo ovplyvňujú to, čo bude dieťa jesť a piť v budúcnosti. Tým pádom aj jeho zdravotný potenciál.

Tehdreamstime_xl_11658594otenstvo a ročné obdobia: Pozor na extrémne teploty!
Väčšina mamičiek si nevyberie, kedy otehotnejú. Navyše tak ako tehotenstvo v zime, i to v lete má svoje plusy a mínusy. Vypočula som si rozhovor dvoch mamičiek, ktoré nadávali na to, že počas leta budú v najvyšších štádiách tehotenstva – že to nestihli už skôr, aby prípadne boli už fit do plaviek a mohli si bez ostychu za svoje telo užívať slniečko… To, ako bude samotná mamička znášať tehotenstvo v lete, či v zime, v prvom rade závisí od jej vlastného vzťahu k týmto ročným obdobiam.

Obávatdreamstime_xl_23691398e sa preeklampsie? Dôležité fakty, ktoré by každá tehotná mala vedieť!
Preeklampsia postihuje približne päť percent všetkých tehotných žien a prináša vážne obavy o život matky a dieťaťa. Niektoré prípady sa rozvinú do nebezpečného štádia ochorenia, spojeného s ochorením obličiek, pečene a neurologickými problémami. Toto ochorenie je charakterizované vysokým krvným tlakom a stratou bielkovín v moči v priebehu druhej polovice tehotenstva.

Facebook