Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Tým, čo jeme, tvoríme deťom budúcnosť!

10 okt Odoslal v Autori, Chudneme, diéta, Deti, Materstvo, Pre ženy, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravá výživa, Zdravie | Komentáre vypnuté na Tým, čo jeme, tvoríme deťom budúcnosť!
Tým, čo jeme, tvoríme deťom budúcnosť!
 

Strava mamičky počas tehotenstva ovplyvňuje vývoj mozgu dieťaťa

Už dávno vieme, že strava, ktorú prijíma žena počas tehotenstva, ovplyvňuje aj zdravie dieťatka v jej brušku. Pri výskumoch však zväčša šlo o súvislosť s alergiami. Jedna rozsiahla štúdia ukázala veľmi zaujímavý fakt: strava tehotných mamičiek zvyšuje citlivosť plodu na chute a vône podľa toho, čo konzumujú, ale tiež fyzické zmeny v mozgu priamo ovplyvňujú to, čo bude dieťa jesť a piť v budúcnosti. Tým pádom aj jeho zdravotný potenciál.

Chúťky dieťaťa programujeme počas tehotenstva
dreamstime_xl_49114471„Tieto výsledky zdôrazňujú význam a dôležitosť konzumácie zdravej výživy a vyhýbania sa alkoholu počas tehotenstva a dojčenia. Ak matka pije alkohol, jej dieťa môže byť viac priťahované k alkoholickým nápojom, pretože vyvíjajúci sa plod očakáva, že to, čo príde od matky musí byť bezpečné. Keď bude jesť zdravé jedlo, dieťa bude dávať prednosť zdravej výžive,“ hovorí podľa stránok ScienceDaily Josephine Todrank, PhD, ktorá viedla dvojročnú štúdiu ako hosťujúci vedec na University of Colorado School of Medicine.

Vône v plodovej vode
Výskum realizovaný na myšiach ukázal, že zmysel potomkov pre vôňu sa mení podľa toho, čo ich matky jedli, a tak sa vlastne aj učia, ako chutia obľúbené jedlá mamičiek. Súčasne objavili významné zmeny v štruktúre čuchových glomerulov v mozgu, v miestach, kde sa spracúvajú vône, pretože pachy v plodovej vode ovplyvňujú, ako sa tento systém vyvíja.

Chute od mamy
„Toto je prvá štúdia, ktorá rieši zmeny v mozgu, ktoré sa objavujú po expozícii chuťami a vôňami v maternici a v ranom postnatálnom živote, keď novorodenec dostáva mlieko od mamičky,“ vyjadril sa Diego Restrepo, PhD. spoluriaditeľ Centra pre neurovedu na University of Colorado School of Medicine a dopĺňa: „Počas tohto obdobia je dieťa vystavené chutiam nachádzajúcich sa v potravinách, ktoré je mama.“ I z tohto dôvodu môže mať výskum významný vplyv na ľudské zdravie budúcich generácií.

Pre zdravšiu spoločnosť
„Mnoho chorôb, ktoré trápia našu spoločnosť, zapríčiňuje nadmerná konzumácia alebo vyhýbanie sa istým druhom potravín. Pochopenie faktorov, ktoré určujú výber a budúcu konzumáciu, a to najmä raných faktorov, je dôležité pre navrhovanie stratégií, vďaka ktorým sa môže zlepšiť zdravie dojčaťa, dieťaťa a dospelého,“ povedal podľa ScienceDaily ďalej profesor bunkovej a vývojovej biológie Restrepo.

Obezita tehotných vplýva priamo na mozog plodu!
Na úpravu hmotnosti a spôsobu stravovania je najlepšie myslieť už pred otehotnením. Odborníci sa zhodujú v tom, že žena by si mala ešte pred otehotnením upravdreamstime_xl_26060447iť svoju hmotnosť na normu alebo aspoň tak, aby sa čo najviac priemernej zdravej hmotnosti približovala. Nejde len o riziká predčasného pôrodu alebo potratu, ktoré s obezitou mamičky súvisia, ale aj o mozog plodu.

Oneskorený duševný vývoj
Štúdia vedcov z Wake Forest Baptist Medical Center ukázala, že materská obezita negatívne ovplyvňuje kognitívne funkcie u extrémne predčasne narodených detí. „Hoci sa v ostatnom desaťročí vďaka pokroku v medicíne zlepšilo prežívanie detí narodených skôr, ako v siedmom mesiaci tehotenstva, stále existuje vysoké riziko vývojového duševného oneskorenia v porovnaní s donosenými deťmi. Táto štúdia ukazuje, že obezita vplýva nielen na zdravie matky, ale tiež môže ovplyvniť aj vývoj dieťaťa,“ opisuje výsledky štúdie Jennifer Helderman zo spomínaného centra.

Ako na to prišli?
Štúdia, ktorá bola zverejnená v odbornom magazíne Pediatrics, sa zamerala na 921 detí, ktoré sa narodili pred 28. týždňom tehotenstva. Vedci skúmali placentu, vznik infekcií a iné abnormality, rozprávali sa s mamičkami a skúmali ich zdravotnú dokumentáciu. Vo veku dvoch rokov deti testovali ich kognitívne zručnosti a hodnotili duševný vývoj detí indexom MDI.

Najhoršia kombinácia: obezita a nižšie vzdelanie
Zistili, že materská obezita a neúplné stredoškolské vzdelanie matky súvisia veľmi často s poruchou kognitívnych funkcií u detí. V týchto prípadoch objavili v placente krvné zrazeniny. „Boli sme naozaj prekvapení sociálno-ekonomickými faktormi, pretože bolo opakovane preukázané, že sociálne znevýhodnenie predpovedá horšie výsledky dojčiat. Avšak obezita je obzvlášť dôležitá, pretože je stále častejšia a dá sa ovplyvniť v priebehu plánovaného počatia a tehotenstva,“ vysvetľuje odborníčka.

Navyše, obezita súvisí so zápalom, a ten môže poškodiť vyvíjajúci sa mozog, môže sa z matky preniesť na plod.

 Sabína Zavarská


Ďalšie články:

Tehotedreamstime_xl_11658594nstvo a ročné obdobia: Pozor na extrémne teploty!
Väčšina mamičiek si nevyberie, kedy otehotnejú. Navyše tak ako tehotenstvo v zime, i to v lete má svoje plusy a mínusy. Vypočula som si rozhovor dvoch mamičiek, ktoré nadávali na to, že počas leta budú v najvyšších štádiách tehotenstva – že to nestihli už skôr, aby prípadne boli už fit do plaviek a mohli si bez ostychu za svoje telo užívať slniečko… Ale verte tomu, že ani zimné mamičky nemajú na ružiach ustlané. Isté je jedno, ak ste neobľubovali leto pred tehotenstvom, nebudete ani počas neho…

Čierčernice blackberry drobné ovociene je zdravé! Prečo?
Tmavá farba väčšiny plodov je spôsobená obsahom antokyánov. Takéto ovocie alebo zelenina majú červenú, fialovú, purpurovú, či až černastú farbu. Platí, že čím viac týchto látok plod obsahuje, tým je tmavší. Tmavšia farba znamená zároveň dreamstime_xl_35308396aj silnejšie účinky na zdravie. Antokyány patria do skupiny flavonoidov, ich názov pochádza z gréčtiny a znamená oceľovo-modrý kvet – (ánthos) = kvet, κυανός (kyanos) = oceľovo-modrý.

šikana detiKedy (ne)funguje „výchovná po zadku“? S trestami opatrne! Trestáte dieťa a nikam to nevedie? Môže to ešte pohoršiť!
Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že by sme dieťaťu nemali zabraňovať v jeho aktivitách a už od najútlejšieho detstva mu dovoliť takmer všetko, čo nie je nebezpečné, aby si k nám vytvorilo dôveru a získalo potrebné sebavedomie a istotu. Avšak väčšina z vás, ktorí ste už aspoň jedno dieťa vychovali, bude isto súhlasiť s tým, že niekedy treba dieťaťu dať aj „výchovnú”. Nevyhnutné je však poznať niekoľko pravidiel a dodržiavať

Facebook