Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Prebierku plodov robíme každý rok 

12 jún Odoslal v Radíme si navzájom, Záhrada | Komentáre vypnuté na Prebierku plodov robíme každý rok 
Prebierku plodov robíme každý rok 
 

Jún je mesiacom radosti zo záhrady, ale tiež mesiacom, keď si sad denne vyžaduje našu pozornosť. Začínajú dozrievať prvé ovocné druhy, tým neskôr dozrievajúcim musíme však tiež dopriať správnu starostlivosť.

Ako prvý v záhrade dozrieva zemolez kamčatský, ktorý v tesnom závese nasledujú jahody. V júni nás potešia už aj skoré odrody čerešní a koncom mesiaca aj marhúľ. Plody konzumujeme v čo najširšej miere v čerstvom stave, sú nielen najchutnejšie, ale tiež najvýživnejšie. Prebytky spracovávame najrôznejším spôsobom. Využívame nielen osvedčené recepty, ale necháme sa inšpirovať tiež novinkami z okolia. Výsledok je často prekvapivý, priam podmanivo čarovný.

Jadroviny, broskyne, ale tiež odrody ďalších ovocných druhov v tomto období naberajú na veľkosti plodov. S tým súvisí aj zvýšená potreba stavebných látok a vody, ktoré im pridávame pravidelne vo forme zálievky. Výživu je tiež dobre pridávať aj listovou formou a to hlavne  v prípadoch, keď potrebujeme akútne vyriešiť nedostatok určitých prvkov signalizovaný farebnými zmenami listov.

Nemenej dôležitá je v tomto období aj ochrana, pri ktorej preferujeme ekologické alternatívy, ktorých je už dnes na trhu dostatok.

Na jabloniach i marhuliach
Veľmi dôležitým a každoročne zanedbávaným krokom je prebierka plodov. Slúži na redukciu nadmerného množstva plodov v korune stromu. Je dôležité ju vykonávať každoročne a dostatočne včas. Odporúča sa vykonávať ju nielen na jadrovinách, ale napríklad i na broskyniach či marhuliach. Technika prebierky je pomerne jednoduchá.

Z ružíc plodov sa odstránia všetky poškodené, deformované či zakrpatené plody. Pokiaľ v ružici stále ostáva viac plodov, zredukujeme aj tie, a to tak, aby v nej ostal iba najkrajší plod. V prípade nižšej násady alebo veľkoplodých odrôd môžu byť i dva. Na jednotlivých výhonoch ostáva i po tomto zásahu často priveľké množstvo plodov. Preto musíme v takýchto prípadoch pristúpiť aj k redukcii celých ružíc. Jednoduchá zásada hovorí, že plody by mali ostať na konári približne na šírku dlane od seba. Takéto ponechané množstvo zabezpečí plnú úrodu pri súčasnom zachovaní vysokej kvality a predídení striedavej plodnosti. V prípade broskýň preberáme plody tak, aby tie ponechané boli situované na vrchnej strane výhonov. To zabezpečí ich kvalitné vyfarbenie a vyzretie.

________________________
NEDOSTALI STE DOMA V ZÁHRADE? Najnovšie číslo časopisu si môžete objednať aj telefonicky na čísle 02/3237 7777 alebo emailom na predplatne@petitpress.sk, alebo poštou na adrese: Petit Press, a. s., distribučné oddelenie, Lazaretská 12, 814 64 Bratislava. Predplatné je iba 6,60 eura na celý rok.

____________________________________________

ĎALŠIE ČLÁNKY

OXIDein Apfel und ein Apfelgriebsch vor weißem HintergrundNÝ STRES – nepriateľ číslo 1
Oxidačný stres je záležitosť, o ktorej mnohí nevieme nič a ak aj áno – podceňujeme ho. Pri jeho dôsledkoch si povieme, že s tým i tak už nič nespravíme a vezieme a v zle ďalej… Tento faktor však vedie k mnohým nebezpečným stavom v ľudskom tele, a preto si zaslúži veľkú pozornosť. Môže s nami spraviť to, čo vzduch s prekrojeným jabĺčkom. Zhnedne, a nie je problém len vo farbe. Oxidačný stres nastáva v tele vtedy, keď je produkcia reaktívneho kyslíka väčšia ako schopnosť tela detoxikovať …

Dojčítdreamstime_xl_6345804e? Chránite sa pred rakovinou vaječníkov!
Veľké množstvo odborných štúdií a článkov upozorňuje na to, aké je dôležité dojčenie pre zdravie a vývoj detí. Pozrime sa na to však aj z druhej strany. Kedysi sa hovorilo, že pre ženu je dojčenie len príťažou – že stráca mnoho živín, môžu jej začať kvôli tomu vypadávať vlasy, môže chorľavieť, začnú sa jej kaziť zuby, pretože všetko dobré zo seba dáva dieťaťu. A k tomu ešte nezabudnime na fámy o vycumľaných a vyťahaných prsníkoch. Ide o nepotvrdené fámy, ktoré ženy zbytočne odrádzajú od dojčenia.

Nedieťa child toy hračkabezpečenstvo pre dieťa? Môže ním byť kozmetika i niektoré rastliny!
Kým ste nemali dieťa, isto vám ani vo sne nenapadlo, čo všetko môže byť pre jeho existenciu a zdravie nebezpečné. Žiaľ, napriek všemožným snahám, ktorými sa pokúšame vytvoriť pre nášho potomka ten najbezpečnejší domov, je stále mnoho detí, ktoré si niečím vážne ublížia. Napriek tomu, že pozatvárame ostré predmety a iné nebezpečné látky na nedostupné miesta, zaslepíme zástrčky, oblepíme ostré hrany, lieky a chemikálie umiestnime pod zámok, môže sa stať, že ak naše dieťa …

Facebook