Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Môžu ženy trpieť falošným tehotenstvom?

06 mar Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Tehotenstvo, Zaujímavosti, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Môžu ženy trpieť falošným tehotenstvom?
Môžu ženy trpieť falošným tehotenstvom?
 

Zo zvieracej ríše, ale i ľudskej histórie sú známe falošného tehotenstva. Zvyčajne žena, respektíve samička trpí všetkými prejavmi tehotenstva, vrátanie nalievania a bolestivosti prsníkov, hormonálnych náladových búrok či rastúceho bruška a ranných nevoľností. Zaujímavé je, že v niektorých prípadoch falošne tehotným ženám vyjde pozitívny test a až gynekologická prehliadka ukáže, že nejde o reálne tehotenstvo. I keď sú takéto prípady veľmi zriedkavé a raritné, predsa len existujú a nedá nám ich v tejto knihe nespomenúť.

Všetko skutočné, až na to že chýba plod
Niektorým ženám jednoducho vynechá menštruácia, nalejú sa prsia, stmavnú bradavky a zaoblí sa im postava. Majú všetky príznaky tehotenstva. Navyše, tehotenský test, ktorý si kúpili v lekárni ukáže dve čiarky! Natešené utekajú na ultrazvuk, aby im gynekológ potvrdil vytúžené tehotenstvo, ale dočkajú sa sklamania – lekár nech hľadá ako chce nič nájsť nemôže. V maternici jednoducho nie je žiaden plod, ale ani žiaden iný útvar.

Ako sa to môže stať?
Možno ste počuli historky o tom, ako niektoré ženy predstierali tehotenstvo, aby si udržali partnera alebo ospravedlnili svoju lenivosť, či pažravosť. Kedysi sa dokonca o falošnom tehotenstve hovorili ako o duševnej poruche, ktorou trpeli neplodné ženy v túžbe mať dieťa. V skutočnosti však nejde ani o jednu z týchto dvoch spomínaných diagnóz.

Odborníci popisujú prípady falošného tehotenstva ako víťazstvo ducha nad hmotou. Väčšinou totiž ide o ženy, ktoré túžia po dieťati – i keď nie vždy je to pravidlom. V ich telách sa skutočne odohrávajú všetky hormonálne pochody, ktoré sa dejú u tehotných žien. Dochádza k zvýšenej produkcii gonadotropínov i prolaktínu. Mobilizuje sa činnosť nadobličiek, ktorou sa zvyšuje zadržiavanie vody v tele. Práve vďaka tomuto zadržiavaniu vody v tele sa zväčší aj objem brucha, ktoré pripomína brucho tehotnej ženy.

Dnes sa na to príde skoro, v minulosti to bolo iné
Napriek tomu, že príznaky falošného tehotenstva sú totožné s reálnymi, vo väčšine prípadov sa veľmi skoro odhalí fakt, že to reálne tehotenstvo nie je – najmä práve vďaka spomínanému ultrazvuku. Nasleduje liečba hormónmi, ktorá nežiaduci stav ženy upraví do normálu. Horšie to bolo za dávnych čias, keď ultrazvuk ani iné moderné technológie neexistovali. Lekári vyšetrovali len palpačne, teda rukami a mohol ich pomýliť napríklad plný močový mechúr alebo nejaký iný útvar, ktorý sa nachádzal v brušnej dutine ženy.

Pre zaujímavosť:
Falošné tehotenstvá Márie Tudorovej

Prípady falošného tehotenstva opísal už starogrécky lekár Hippokrates. Historicky najslávnejšie falošné tehotenstvo, a nie len jedno, prežila anglická kráľovná Mária Tudorová v 16. storočí. Falošné tehotenstvo sa u nej prejavilo po svadbe so španielskym kráľom Filipom II., ktorý bol od nej o desať rokov mladší. Keďže mala v tom čase už 38 rokov, tehotenstvu mnohí neverili a podozrievali ju od začiatku z výmyslov. Príznaky falošného tehotenstva mala celý rok a nebolo to len raz. Opakovali sa aj pred jej smrťou – zomrela ako 42-ročná, ale bezdetná. Za jej falošnými tehotenstvami sa s veľkou pravdepodobnosťou skrývali nádory rodidiel alebo vaječníkov, na ktoré v konečnom dôsledku aj zomrela.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook