Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!

26 feb Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
 

dreamstime_xl_45305637Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Toto sú najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom:

Nebezpečný od prvého dňa, i skôr
Poruchy, ktoré vznikajú na základe konzumovania alkoholu matkou plodu sa nazývajú poruchy fetálneho alkoholového spektra. Alkohol môže natrvalo poškodiť vyvíjajúci sa plod – a to ešte predtým ako žena vie, že je tehotná. Nie je teda bez rizika ani pitie alkoholu počas prvých týždňov, ktoré mnohé mladé ženy ospravedlňujú tým, že dieťa ešte nečerpá živiny z matkinho tela. Nebezpečné je najmä každodenné pitie, ale tiež nárazová konzumácia väčšieho množstva alkoholu naraz – takzvané flámové pitie. Alkoholu by sme sa navyše nemali vyhýbať len počas tehotenstva, ale aj vtedy, keď sa o dieťa snažíme.

Ďalším problémom je fakt, že mnoho detí s poruchami fetálneho alkoholového spektra nebolo ani plánovaných.

Bezpečné množstvo neexistuje
To, ako pôsobí alkohol na ženu je veľmi individuálne. Závisí to nielen od jej hmotnosti, ale aj spôsobu stravovania, rýchlosti metabolizmu. V každom prípade platí jedno: alkohol je vždy otravou. Je to neurotoxín, ktorý matka odovzdáva plodu cez placentu a poškodzuje jeho vývoj. Môžu vzniknúť aj štrukturálne abnormality v mozgu.

Riziká minimalizujeme len vtedy, keď alkohol vôbec nepijeme, nie vtedy, keď pijeme striedmo, či „len“ jeden pohárik za týždeň. Vedecky je dokázané, že bezpečná hranica konzumácie alkoholu jednoducho neexistuje. Iste, existujú štúdie, ktoré potvrdili fakt, že množstvo žien si vypilo pohárik vína alebo piva raz za dlhší čas počas tehotenstva a dieťa bolo v poriadku, ale sú aj opačné prípady.

Čo sú poruchy fetálneho alkoholového spektra – FASD (fetadreamstime_xl_19571333l alcohol spectrum disorders)?
Toto poškodenie je charakteristické poruchami správania a kognitívnymi problémami, ktoré sú spôsobené kvôli štruktúrnej abnormalite v mozgu. Vývoj poškodených detí neprebieha tak, ako by mal, známe míľniky sú oddialené. Tieto deti zvyčajne majú ťažkosti pri viacerých dôležitých funkciách mozgu – plánovanie, riešenie problémov, sebaovládanie, poruchy pozornosti a tiež problémy fungovať v spoločnosti. V škole sa môžu prejaviť problémy s učením a pamäťou.

V závažných prípadoch, ak je plod vystavený alkoholu medzi 19. a 21. dňom gravidity sú na dieťatku viditeľné aj chyby v tvárovej časti. Medzi ne patria: chýbajúca alebo sploštená drážka pod nosom, skrátená vzdialenosť medzi vnútorný a vonkajším kútikom každého oka, tenká horná peru, menšia hlava.

Testy ani liečba neexistujú
Test, ktorý by definitívne potvrdil alebo vyvrátil existenciu tohto syndrómu u plodu počas tehotenstva zatiaľ neexistuje. FASD je len ťažko zistiť i hneď po narodení dieťaťa. Napriek tomu už isté anomálie vzhľadu tváre, neskôr rastové problémy, problémy centrálnej nervovej sústavy potvrdia fakt, že matka počas tehotenstva konzumovala alkohol. Keďže ani liečba neexistuje, jediným spôsobom ako zlepšiť výsledky dieťaťa je včasná diagnostika. Prvoradou je však prevencia, a tá sa rovná vyhýbaniu sa alkoholu počas tehotenstva a snahy o dieťa.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook