Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká?

12 mar Odoslal v Materstvo, O knihe, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká?
Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká?
 

Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým vdreamstime_xl_40613188ýtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

Dôležité je zistiť príčinu
V prípade, že máme špinenie alebo krvácame, potrebujeme zhodnotenie nášho stavu, ktoré je možné len odborným vyšetrením. Patrí k nemu aj ultrazvuk a krvné testy, ktoré ukážu, či sme a rovnako aj naše bábätko v poriadku a vylúčia – v horšom prípade potvrdia – komplikácie. Ak krvácame intenzívne a máme aj akékoľvek bolesti, choďme rovno na centrálny príjem do nemocnice, kde nás čo najskôr vyšetria. Ani v ostatných prípadoch však neodkladajme konzultáciu s lekárom a dajme sa prehliadnuť, čo najskôr je to možné.

Čo je to špinenie?
To, čo je krvácanie, všetci vieme, čo je to však špinenie je už menej jasné. Špinenie alebo farbenie je síce krvácanie ale veľmi slabučké, také, ktoré zanecháva na nohavičkách, respektíve vložke len jemnú stopu krvi zvyčajne slaboružovej, červenkastej alebo hnedastej farby, nie žiarivo červenej. Podobá sa krvácaniu hneď na začiatku alebo pri konci menštruácie.

Náš tip:
V žiadnom prípade neriešte svoj výtok alebo farbenie na internetových fórach! Každý prípad je individuálny, a tak by sa mohlo stať, že sa budete zbytočne stresovať, alebo naopak – zanedbáte čas, kedy bolo potrebné namiesto písania na fórum navštíviť centrálny príjem, aby vás vyšetril a diagnostikoval odborník, nie neznáme osoby z fóra, i keď možno majú vlastné skúsenosti s podobným stavom.

Čo je príčinou špinenia a krvácania v tehotenstve?
Príčin môže byť hneď niekoľko, ale nie vždy sa podaria zistiť:

Sexuálny styk
Špinenie po sexuálnom styku počas tehotenstva je časté a zvyčajne normálne. Je dané tým, že do krčka maternice počas tehotenstva prúdi viac krvi. Avšak špinenie alebo krvácanie po sexe môže spôsobiť aj polyp na krčku maternice.

Ster alebo vyšetrenie
Po vyšetrení môžete tiež špiniť – a to z rovnakých dôvodov, kvôli väčšiemu prietoku krvi krčkom maternice, ale tiež môže byť spôsobené polypom.dreamstime_xl_66206108

Potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo
Dva najobávanejšie stavy, pri ktorých je krvácanie častým ukazovateľom problémov. V týchto prípadoch sa krvácanie alebo špinenie objavuje v prvom trimestri a je sprevádzané zvyčajne bolesťami brucha alebo kŕčmi.

Mimomaternicové tehotenstvo je považované za nebezpečnejšie ako potrat, pretože môže byť život ohrozujúcim pre tehotnú ženu. Zvyčajne sa v prípade mimomaternicového tehotenstva zvykne embryo zahniezdiť v jednom z vajíčkovodov.

V každom prípade, ak máme krvácanie alebo bolesť počas prvého trimestra, neodkladajme návštevu lekára a ak náš doktor momentálne neordinuje, zamierme priamo do nemocnice na centrálny príjem, kde nás vyšetria. Niekedy sú totiž dôležité nielen hodiny, ale minúty!

Pre zaujímavosť:
Až štvrtina tehotných má skúsenosti so špinením alebo krvácaním počas prvého trimestra. Potratí z nich približne polovica. V prípade, že ultrazvuk medzi siedmym a jedenástym týždňom tehotenstva ukazuje normálny srdcový tep, šance na pokračovanie tehotenstva sú väčšie ako 90 percent.

Infekcia
Špinenie môže vzniknúť aj dôsledkom vaginálnej infekcie – kvasinkovej alebo bakteriálnej, ale tiež aj sexuálne prenosnými infekciami ako sú kvapavka, herpes, chlamýdie, trichomoniázy. O čo ide v našom prípade, ukáže len vyšetrenie. V každom prípade i takýto nezvyčajný výtok – so zafarbením do zelena, žlta a s nezvyčajným pachom, treba konzultovať s lekárom a čo najskôr. Mnohé infekcie môžu mať totiž neblahý vplyv na vývoj plodu.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook