Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

TEHOTNÁ: 5. lunárny mesiac (17. až 20. týždeň tehotenstva)

22 aug Odoslal v Autori, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na TEHOTNÁ: 5. lunárny mesiac (17. až 20. týždeň tehotenstva)
TEHOTNÁ: 5. lunárny mesiac (17. až 20. týždeň tehotenstva)
 

Pozitívne je, že začína druhá polovica tehotenstva a vy ste k svojmu bábätku o podstatný kus bližšie.

Čo sa deje v brušku?
Plod naďalej veľmi rýchlo naberá na hmotnosti i dĺžke. Vďaka vzniku hnedého tuku plod získava istú schopnosť termoregulácie. Dieťa už má svoj jedinečný otlačok prsta.

V tomto období by ste už tiež mali cítiť pohyby plodu, i keď ich možno spočiatku nebudete vedieť definovať. Niektoré matky ich k prirovnávajú motýľom v brušku, bublinkám, či plávajúcej rybke, iné si ich zamenia s črevnými pohybmi, ďalšie sa zľakdreamstime_xl_30721978nú, že sa deje niečo zlé. Neobávajte sa, o pár dní už s istotou budete vedieť, že to sa hýbe váš plod. Najlepšie pohyby zaznamenáte, samozrejme, keď ste v pokoji, v sede alebo v ľahu.

Trávenie bábätka začalo produkovať žalúdočné šťavy, ktoré pomáhajú pri vstrebávaní plodovej vody. Koža vylučuje maz, a tým sa chráni pred maceráciou v plodovej vode. Rastú pľúca, v črevách sa hromadí smolka – prvá stolica.

Ako vyzerá plod?
Určite si nenechajte ujsť ultrazvuk z tohto obdobia. Pochádzajú z neho najvtipnejšie a najzaujímavejšie momentky. Plod má ešte dostatok priestoru, a tak je veľmi pohyblivý, ale zaujímavá je už aj jeho mimika. Môžete vidieť ako sa usmeje, či zamračí, cmúľa si prst, či pije plodovú vodu, ktorú neskôr zase vyciká. Plod dokáže vzpriamene držať hlavu a hýbe sa všetkými možnými spôsobmi.

Ku koncu piateho lunárneho mesiaca plod meria približne 20 centimetrov a váži okolo 200 až 250 gramov.

Čo sa deje s vami?
Okrem bruška sa menia aj vaše prsia, môžete mať výtok z bradaviek a výraznejšiu žilovú kresbu. Prsia sa pripravujú na svoju dôležitú rolu. V tomto období vás už dieťatko dokáže vnímať, a to nielen váš stav či náladu, ale aj váš hlas, a preto sa s ním rozprávajte, počúvajte príjemnú hudbu, nestresujte sa, pretože budete stresovať aj jdreamstime_xl_43822438eho. Väčšina mamičiek v tomto období zaznamená prvý väčší prírastok na hmotnosti. Tiež, žiaľ, začínajú peripetie s bolesťami v chrbtici. Doprajte si veľa odpočinku.

Náš tip:
Plodová voda je výborný nosič zvuku. Ak sa budete dieťatku už od tohto obdobia prihovárať, ľahšie a rýchlejšie ho dokážete upokojiť po narodení.

O tom, aké vyšetrenia vás čakajú v piatom lunárnom mesiaci sa dočítate o pár dní.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_55645462TEHOTNÁ: Vyšetrenia v 3. lunárnom mesiaci?
V 11. až 14. týždni tehotenstva podstúpite niekoľko dôležitých vyšetrení. Zamerané budú na overenie prosperity tehotenstva, kontrolu správneho vývoja plodu, zistenie markera NT (šijové prejasnenie) a prítomnosti nosnej kosti. V tomto období vás čaká prvý veľmi dôležitý genetický ultrazvuk, ktorý vykonáva špeciálne vyškolený sonografista, nevyhnutnosťou je samozrejme kvalitný ultrazvuk.

 

dreamstime_xl_11538069

TEHOTNÁ: 4. lunárny mesiac (13. až 16. týždeň tehotenstva)
Štvrtý lunárny mesiac, je mesiac, v ktorom už začína byť tehotenstvo na väčšine žien vidno a taktiež by mali nastať príjemnejšie dni. Riziko potratu klesá, a tak sa môžete tešiť a vychutnávať si chvíle tehotenstva spolu s partnerom. Čo sa deje v brušku? Výživu a zásobovanie kyslíkom preberá placenta. Rast plodu pokračuje veľmi rýchlym tempom. Viac a viac sa formuje tvárička, vystupuje brada, ušká a stále zatvorené oči sa približujú viac k sebe.

dreamstime_xl_30721997TEHOTNÁ: 3. lunárny mesiac (9. až 12. týždeň tehotenstva) Po týždňoch nevoľností a intenzívnej únavy u mnohých budúcich mamičiek nastáva posun k lepšiemu. I keď bude už vaše bruško viac vytŕčať, budete sa pravdepodobne cítiť lepšie, nabitá energiou a pozitívne naladená.
Čo sa deje v brušku? Vaše bábätko už má základy pečene, čriev, ľadvín, vyvíjajú sa pľúca a žalúdok. Tiež vnútorné pohlavné orgány, ktoré sa budú ďalej vyvíjať, aby neskôr mohli plniť svoju funkciu. Rýchlo sa vyvíja i mozog plôdiku. Základný vývoj srdiečka je už dokončený a má svoj charakteristický tvar.

TEHOTdreamstime_xl_1455319NÁ:  2. lunárny mesiac (5. až 8. týždeň tehotenstva) Už ste zistili, že ste tehotná, alebo máte naraz niekoľko tehotenských príznakov a veríme, že dôvod na radosť? Viete, čo sa práve v tomto období vo vás deje? Hotové zázraky!
Každý jeden deň sa vo vašom brušku dejú veľké zmeny. Prvé týždne tehotenstva sú absolútnym zázrakom. Najdôležitejšie obdobie vo vývoji vášho potomka jedreamstime_xl_7108272 medzi 17. až 56. dňom, teda v druhom mesiaci tehotenstva. Z dvoch samostatných celkov – vajíčka a spermie sa vytvorí embryo, vzniká spočiatku rúrkovité srdiečko, neurálna trubica.

Aké sdreamstime_xl_1204370ú naozaj prvé príznaky tehotenstva? Každá žena je síce iná, ale niektoré prvotné príznaky tehotenstva pociťuje väčšina žien. Vôbec to však nemusia byť známe tehotenské ranné nevoľnosti. A ak sú, vôbec nemusia byť len rannými.
Samozrejme, nie každá žena tehotná má všetky príznaky, mnohé netrpia nevoľnosťami, závratmi alebo necítia až tak vyčerpanie, či ich v začiatkoch obišli bolesti chrbta. U každej sa tiež môžu príznaky objaviť v inej intenzite a v iných štádiách prvého trimestra, len máloktorej žene je už od počatia, respektíve zahniezdenia nevoľno.

Facebook