Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Aké sú naozaj prvé príznaky tehotenstva?

20 júl Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Aké sú naozaj prvé príznaky tehotenstva?
Aké sú naozaj prvé príznaky tehotenstva?
 

Každá žena je síce iná, ale niektoré prvotné príznaky tehotenstva pociťuje väčšina žien. Vôbec to však nemusia byť známe tehotenské ranné nevoľnosti. A ak sú, vôbec nemusia byť len rannými.

KOMBINÁCIA TÝCHTO PRíZNAKOV ZVYŠUJE PRAVDEPODOBNOSŤ TEHOTENSTVA:
* meškanie menštruácie,dreamstime_xl_30487615
* citlivejšie bradavky, bolestivé prsia, ktoré navierajú a oťažievajú,
* zvýšená pigmentácia,
* zmena chute do jedla – zvyčajne nechuť v prvých týždňoch, neskôr sa to zmení,
* časté zmeny nálad,
* častejšie močenie,
* zvýšená tvorba slín,
* zvláštne chute a intenzívnejšie vnímanie pachov,
* pocit nafúknutia, zväčšenia bruška, ale môžete pociťovať aj mierne bolesti v podbrušku,
* zápcha alebo hnačka,
* mierne zvýšená telesná teplota,
* únava,
* bolesti chrbta, špeciálne v krížovej oblasti,
* nevoľnosť – i keď sa používa termín ranná, v skutočnosti sa nemusí objavovať len ráno, naopak, môže pretrvávať aj celé dni, či zobudiť vás v noci,
* ľahko sa zadýchate,
* točenie hlavy, závraty,
* výtok – mnohé ženy počas tehotenstva udávajú intenzívnejší výtok ako inokedy. Nie je ani farebný, ani nepáchne. Ak by to tak bolo, dajte sa vyšetriť, môže ísť o infekciu.

Nezabúdajte: Každá sme iná
Samozrejme, nie každá žena tehotná má všetky tieto príznaky, mnohé netrpia nevoľnosťami, závratmi alebo necítia až tak vyčerpanie, či ich v začiatkoch obišli bolesti chrbta. U každej sa tiež môžu príznaky objaviť v inej intenzite a v iných štádiách prvého trimestra, len máloktorej žene je už od počatia, respektíve zahniezdenia nevoľno.

Ako opisujú svoje prvé príznaky mamičky?
Veľmi citlivé bradavky a bolestivé okolie
Kristína, 32 rokov:
„Som dosť chudá, a tak som skoro začala pociťovať, že sa niečo deje. Najskôr som si myslela, že sa mi zväčšuje maternica ako vždy pred menštruáciou, pripadala som si ťarbavá a škaredá. Keď mi začala menštruácia meškať, nerobila som paniku, nakoniec s partnerom sa už o dieťa snažíme dva roky neúspešne, tak som s tým ani veľmi nerátala. A tiež som mala dosť rozhádzaný cyklus, takže určiť plodné dni u mňa je hotový zázrak. Keď mi už šesť dní meškali moje dni, začala som naberať čoraz väčšie presvedčenie, že som naozaj tehotná. Návaly radosti sa striedali s neuveriteľne silnými obavami. Všimla som si, že mám veľmi citlivé bradavky a celé ich okolie bolestivé. Keď som sa sprchovala, aj prúd vody ma na nich bolel. To ma utvrdilo, že sa niečo deje. Urobila som si hneď test a dve čiarky boli jasným potvrdením môjho stavu…“

Nafukovanie, problémy s trávením, celodenné nevoľnosti
Janka, 28 rokov:
Mňa pred očakávanou menštruáciou začalo strašne nafukovať, mala som problémy s trávením a nechuť do jedla. Test mi ukázal tehotenstvo asi po dvoch dňoch meškania menštruácie. Prvý mesiace boli pre mňa dosť kruté. Okrem bolestivých a citlivých prsníkov, ktoré ma tak otravovali, že som sa nemohla ani poriadne v noci otočiť, lebo vždy som si ich bolestivo priľahla, začali nevoľnosti trvajúce počas celého dňa. Už len pomyslenie na kávu má nútilo ísť na WC. Bola som vysilená, unavená a nešťastná, našťastie všetko pominulo ešte pred koncom prvého trimestra.“

Kruté a nečakané zmeny nálad a psychického stavu
Petronela, 34 rokov:
„Pri prvom dieťati – dcérke som nepociťovala žiadne závažnejšie problémy, ale pred rokom pri synovi to bolo úplne inak. Na začiatku tehotenstva, keď som o tom ešte nevedela som pociťovala smäd, čo nikdy predtým. V noci som sa začala budiť kvôli močeniu. Čo však bolo najhoršie, boli zmeny nálad. Niekdreamstime_xl_43822438edy ma šlo doslova roztrhnúť, inokedy by som od lásky vybozkávala celý svet. Sem-tam som upadla do depresívnych stavov, ale na ďalšie dni ako keby vyšlo slnko. Najhoršie bolo, že nálady sa mi niekedy menili aj z hodiny na hodinu a dosť si odniesol aj môj partner. Našťastie, keď vedel, že som v tom, už to chápal. Potom sa pridali ranné nevoľnosti, a v druhom mesiaci dosť kruté bolesti hlavy. V druhom trimestri sa mi trošku uľavilo, i keď nebol každý deň ten najlepší…“

Objavil „to“ až lekár na ultrazvuku!
Iveta, 25 rokov:
„Ja som netušila, že som tehotná, myslela som si, že sa mi kvôli zmene stravovania zmenil aj menštruačný cyklus. Vôbec mi nebolo zle, všetko bolo ako normálne, až na pár drobností. Dostala som hnačky, myslela som si, že to je viróza. Zrejme to však súviselo už s tehotenstvom. Test som si ani nerobila, pretože som nerátala s tehotenstvom, ešte sme boli s priateľom len krátko a tvrdil, že si dával pozor. Keď mi tri týždne meškala menštruáciu išla som k lekárovi. Ten už na ultrazvuku na moje obrovské prekvapenie zachytil plod a dokonca aj akciu srdiečka!“

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_1455319Zamlčaný potrat – diagnóza, ktorú nechce počuť žiadna mamička
Žien, ktoré prežili zamlčaný potrat je neúrekom. Ak medzitým porodili zdravé dieťa, zvyčajne sa situácia nerieši, pretože je veľký predpoklad, že sú schopné dieťa vynosiť a problém je inde. Niektorí gynekológovia ho zahŕňajú frázou, že to bolo „zlé“ vajíčko a jednoducho nie je dôvod na to, aby sme sa trápili – druhé bude dobré. Nie vždy to tak je aj naozaj a ak ste mali už dva potraty, je dobré pátrať po príčinách.

 

dreamstime_xl_6606125Reči o plodnosti, ktorým sa neoplatí veriť
Mýty, ohovárania, dokreslené reči a pretvorené fakty nás sprevádzajú po celý život. Nie je však zrejme obdobie, počas ktorého sa s nimi stretávate viac, ako keď sa snažíte o bábätko a nedarí sa vám. Navyše, páry, ktorým sa dlhší čas nedarí, všetko vnímajú citlivejšie. Nečudo… Nedovoľte klebetám a mýtom, aby vám ublížili. I v plodení dieťaťa má prsty psychický stav oboch partnerov a verte, že bez pokoja, harmónie a stresu to tak ľahko nepôjde… A – rozhodne nečerpajte rady na diskusných fórach alebo sociálnych sieťach!

dreamstime_xl_4440700Najideálnejší čas na počatie je vraj december! Viete prečo?
Máloktorý pár rieši, či splodí dieťa v lete alebo v zime, ale štatistiky ukazujú, že v decembri, v období okolo najkrajších sviatkov roka sa vo všeobecnosti darí plodiť zdravé deti s najväčšou šancou pôrodu bez komplikácií a s dobrou pôrodnou hmotnosťou. Dvanásťročná odborná štúdia potvrdila tak skutočnosť, že sviatky lásky a rodiny majú špeciálne čaro. Odborníci všetkým párom, ktoré sa doposiaľ márne snažili o bábätko odkazujú, že v decembri je najväčšia šanca na úspech.

dreamstime_xl_73292936Ako sa cítiť lepšie počas rizikového tehotenstva? Máme pár tipov!
Rizikové tehotenstvo dá zabrať nielen skúseným ženám, ktoré sú tehotné po prvýkrát, ale aj skúseným mamičkám. Ako odolať ustavičnému stresu a negatívnym myšlienkam, že kedykoľvek sa môže čokoľvek zlé stať? Bábätko môže naše obavy a negatívne nálady vycítiť… Už len samotné zistenie, že s ich tehotenstvom nie je niečo v poriadku, že je rizikové dá poriadne našej psychike zabrať. Mnohé mamičky to v sebe uzatvoria dokonca tak, že nie sú dobrými matkami, že niečo urobili zle, že jednoducho sú menejcenné a neschopné.

Z plodu odsúdeného na sdreamstime_xl_31666451mrť – zdravé dievčatko!
Ruptúra placenty počas tehotenstva väčšinou končí pre dieťatko tragicky – dôležité je  v akom období tehotenstva k nej dôjde, teda v akom vývojovom štádiu sa dieťatko nachádza. Najčastejšie k týmto prípadom dochádza, ak má matka vyšší vek a jej tkanivá sú menej pružné. Môže však postretnúť aj mladšie mamičky. Na záchranu plodu i pre bezpečnosť matky je veľmi dôležitá včasná diagnostika. Tento stav sa prejavuje bolesťami a krvácaním, ktoré sú spôsobené tým, že medzi placentou a stenou maternice, od ktorej sa placenta odtrhne vzniká krvácanie. To je pre oboch – matku i dieťa závažným problémom.

dreamstime_xl_16604303Sex počas tehotenstva? I v tejto oblasti sú veľké zmeny, ktoré sa oplatí poznať!
O milostnom spolužití počas tehotenstva existuje množstvo mýtov a fám. Niektoré z nich tvrdia, že sex je nielenže nepríjemný, škodlivý, ale dokonca v tehotenstve nebezpečný. Ak máte zdravé tehotenstvo, opak je pravdou. Dokonca, mnoho žien tvrdí, že ich milostný život sa po otehotnení stal ešte vzrušujúcejším a sexuálna túžba stúpa. A má to svoje logické zdôvodnenia. Horšie je to už v posledných týždňoch tehotenstva.

Jedno uždreamstime_xl_41527617 máte a druhé príde na svet onedlho? Tu je pár rád od rodičov!
Niektorí rodičia volia stratégiu vychovať dve, či tri deti rýchlo za sebou, aby sa mali s kým hrať a aby to i oni mali jednoduchšie a praktickejšie – všetko zvládli naraz. Iní naopak, uprednostňujú druhé dieťa, až keď prvé odrastie, keď už chodí do škôlky či školy. Oboje stratégie majú svoje pre a proti.
Na čo sa pripraviť, ak už  jedného malého potomka máte doma a onedlho privediete na svet jeho súrodenca?

 

dreamstime_xl_414867315 potrebných vecí, ktoré ocení každá tehotná! V čase keď sa dozviete, že ste po prvýkrát tehotná, je toho zrazu priveľa naraz. Z radosti sa postupne, ale isto formujú aj obavy, plány a prípravy, aby bolo všetko tip top. Leží na vás veľké bremeno zodpovednosti. Musíte myslieť na kopec vecí, aby dieťa malo všetko pripravené, pritom sama sa neraz cítite „na rozpadnutie“, ste zmätená, plná otáznikov. Chvíľami sa cítite až úplne chaoticky z toho všetkého nového, čo vás čaká, chvíľami ste plná nadšenia a lásky k novému životu. K týmto zmenám nálad dopomáhajú aj hormonálne výkyvy. Mnoho žien v predpôrodnom očakávaní zabudne na nejakú maličkosť, ktorú bude počas tehotenstva potrebovať, a naopak, pokupuje nejednu zbytočnosť.

dreamstime_xl_21407289Mýty o umelom oplodnení stále kolujú: Neverte im! Dieťa „zo skúmavky“ nie je umelé, ani cudzie! Umelé oplodnenie je riešením, ktoré využíva čoraz väčší počet rodičov – i kvôli rastúcemu veku, v akom partneri zakladajú rodiny. Napriek už relatívne bežnej metóde o umelom oplodnení stále kolujú niektoré nepravdivé fámy. Stále sú ľudia, ktorí sa na takto stvorené deti pozerajú ako na ufónov. Deti „zo skúmavky“ sú pritom úplne rovnaké ako deti, ktoré boli počaté prirodzenou cestou.

 

Lietadldreamstime_xl_33939547o počas tehotenstva?
Každá dlhšia cesta je počas tehotenstva nepríjemná, no niektoré ženy to predsa len zvládajú lepšie ako iné. Ak si chcete ešte pred pôrodom užiť dovolenku a uvažujete nad leteckou dopravou, mali by ste si to dobre premyslieť – najmä vzhľadom na to, v akej fáze sa nachádzate. Prečo?
Pri najmenších problémoch sprevádzajúcich vaše tehotenstvo, ktoré nie sú úplne bežné, na dovolenku vo vzdialenejších krajinách radšej zabudnite. Ak ste podstúpili amniocentézu alebo iné náročné vyšetrenie, doprajte si čas na zotavenie a vašu cestu dôkladne prekonzultujte s lekárom.

dreamstime_xl_57179571Deti narodené cisárskym rezom majú inú črevnú flóru
Väčšina mamičiek si neželá rodiť cisárskym rezom, ale prirodzene, tak to odporúčajú i odborníci. Samozrejme, keď si odmyslíme celebrity, ktoré si chcú týmto spôsobom načasovať pôrod a zachovať v plnom zdraví svoje intímne partie, existujú prípady, kedy cisársky rez je jedinou šancou pre úspešný pôrod a narodenie živého dieťaťa.
To si jednoducho nevyberieme.

 

dreamstime_xl_11962371Nebezpečné chlamýdie: Môžu spôsobiť neplodnosť, ale aj potrat
Ak uvažujete nad tehotenstvom alebo už tehotná ste, dôležité je, aby ste dôsledne dbali o svoj zdravotný stav aj tam dole a spoľahlivý intímny život. Mimoriadne nebezpečnými môžu byť rôzne infekcie. Napríklad chlamýdie môžu spôsobiť nielen neplodnosť, ale, ak je žena už tehotná, aj samovoľný potrat. Svetové štatistiky hovoria, že ročne chlamýdiová infekcia postihne deväťdesiat miliónov žien a mužov, najčastejšie vo veku medzi 15 až 30 rokov. Žiaľ, spadajú do toho i tehotné ženy.

dreamstime_xl_17469147Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
Najvyššia šanca na zdravé dieťa: pravidelné milovanie! Kedysi boli odporúčania odborníkov jednoznačné: pred ovuláciou sexuálna zdržanlivosť niekoľko dní, či dokonca týždňov a potom naplno! Novšie štúdie však ukázali, že veľkými pauzami medzi pohlavným stykom, respektíve vyprázdňovaním semenníkov nevedie cesta k úspechu. Spermie starnú a sú menej pohyblivé. Väčšina odborníkov preto dnes odporúča párom, ktoré chcú počať dieťa pravidelný sexuálny život. Áno, najdôležitejšie je trafiť do tých približne dvoch dní, kedy je vajíčko pripravené.

dreamstime_xl_54848278Tehotenstvo mení celé telo: Od hlavy až po päty
Tehotenstvo nie je len rastúce bruško, nevoľnosti, zväčšujúce sa prsia. Týchto zmien je podstatne viac a prejavujú sa doslova od hlavy po päty – od červených dlaní po žalúdočné kyseliny, hormonálne zmeny, ktoré neraz dajú zabrať a mnohé ďalšie. I na toto by ste sa mali pripraviť:
Spolu s nárastom hmotnosti a rastúcim bruškom rastie riziko vzniku nevzhľadných strií. Lekári upozorňujú čoraz viac na nadmerné priberanie, ktoré neprináša pozitíva ani plodu ani matke…

dreamstime_xl_8960851Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tehotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to. Vďaka nemu môžete ochrániť dieťatko pred nebezpečným ochorením, ktoré sa môže prejaviť neskôr.

dreamstime_xl_48507365Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook