Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Arašidy v tehotenstve: Vzdať sa ich, či nie?

28 dec Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravá výživa, Zdravie | Komentáre vypnuté na Arašidy v tehotenstve: Vzdať sa ich, či nie?
Arašidy v tehotenstve: Vzdať sa ich, či nie?
 

Bežná konzumácia arašidov budúcimi mamičkami neohrozuje plod, ale pozor na zdroj!

Konzumácia arašidov v tehotenstve patrí ku kontroverzným témam, ktoré sa medzi odborníkmi predebatúvajú už desaťročia. Je známe, že sú silným alergénom, ale… Predpokladalo sa, že konzumácia arašidov v tehotenstve môže zvýšiť riziko alergie na ne u dieťaťa a doslova alergiu dreamstime_xl_69525606spustiť. Novšie odporúčania niektorých odborníkov však tvrdia opak. Podľa nich deti budú mať nižšie riziko vzniku alergie na búrske oriešky, ak ich budú ich mamičky jesť počas tehotenstva. Samozrejme, ak nie sú mamičky samotné na ne alergické.
Pozor, napriek tomu to netreba preháňať a veľmi starostlivo treba vybrať, pretože v arašidoch sa často vyskytujú plesne, ktoré sú nielen v tehotenstve nebezpečné.

Arašidová alergia
Alergia na arašidy je dnes častým problémom detí a neraz sa vyskytujú intenzívne reakcie prejavujúce sa dýchacími problémami, či dokonca život ohrozujúcim anafylaktickým šokom. Preto konzumácia arašidov tehotnými matkami bola veľmi dlho otázkou záležitosťou. Rastie však počet dôkazov, že konzumácia arašidov budúcimi mamičkami nemá žiaden škodlivý vplyv na nenarodené dieťa. Dokonca je odôvodnený predpoklad, že ak tehotné ženy budú v priebehu tehotenstva jesť s mierou aj arašidy, riziko rozvoja alergie u ich detičiek bude nižšie v porovnaní s deťmi matiek, ktoré počas tehotenstva nekonzumovali arašidy.

Dedičný predpoklad
Väčší predpoklad alergie na arašidy majú vo všeobecnosti deti z rodín, v ktorých sa už takáto alergia prejavila – či už vo forme ekzémov, astmy alebo anafylaktického šoku. Pozitívne je, že v prípade, že alergiou na arašidy trpí samotná mamička, dieťa ňou trpieť nemusí. Samozrejme, je potrebné, aby sa arašidom vyhýbala.

Zo štúdie
Štúdia, v ktorej vedci skúmali údaje 8 205 detí ukázala, že: tristoosem z nich malo potravinovú alergiu, 140 z nich bolo alergických na arašidy alebo iné druhy orechov – mandle, kešu, lieskové orechy a pistácie. Prekvapivé bolo však poznanie, že: deti mamičiek, ktoré počas tehotenstva jedli búrske a iné orechy päťkrát alebo viac týždenne mali najnižšie riziko vzniku alergie. Samozrejme, netýkalo sa to mamičiek, ktoré mali alergiu na oriešky.dreamstime_xl_38527589

Čím skôr tým lepšie?
Odborníci sa dnes často prikláňajú k názoru, že ak je alergénu vystavený už plod v brušku, zvyšuje to pravdepodobnosť tolerancie alergénu, a tým pádom znižuje riziko vzniku potravinových alergií v detstve. Zdá sa teda, že najlepšou obranou proti alergiám je skorý kontakt s alergénom, a nie pravý opak. Podľa Dr. Ruchi Guptaovej z Northwestern University Feinberg School of Medicine v Chicagu by ženy počas tehotenstva nemali obmedzovať svoj jedálniček: „Samozrejme, ženy, ktoré sú alergické na arašidy by sa aj naďalej mali vyhýbať. Ale inak by tehotné ženy nemali vylúčiť zo stravovania arašidy, pretože sú dobrým zdrojom bielkovín a tiež kyseliny listovej, ktorá môže zabrániť defektom neurálnej trubice…“

Prekvapivé fakty, ktoré potvrdzujú nový názor
Ostatné desaťročia ukázali, že napriek tomu, že v minulosti bolo odporúčané tehotným, aby sa vyhli alergénom a špeciálne arašidom, sa počet detí alergických na arašidy za dvadsať rokov zdvojnásobil. Nie je jasné prečo. Niektorí odborníci sa totiž domnievajú, že vystavenie alergénu v ranom detstve, prípadne ešte v maternici pripraví imunitný systém dieťaťa, a ten deaktivuje hrozbu vzniku alergie. Medzinárodná smernica by podľa niektorých svetových odborníkov teda mala znieť: „Nevyhýbajme sa orieškom, ale ani ich aktívne nekonzumujme.“ Aktívna konzumácia pritom znamená zvýšenú oproti našim bežným zvykom. Takže keď si občasne doprajeme oriešky, nemusíme sa trápiť, že dieťatku ublížime, ale zase to s nimi nepreháňajme.

SABÍNA ZAVARSKÁ

___________________ MÁTE UŽ KNIHY DO VRECKA? ___________________

KOMPLETNÁ EDÍCIA KNIHY DO VRECKA
Pripravili sme pre vás ďalšiu skvelú akciu. Novú edíciu knižiek sme sa rozhodli ponúknuť v obmedzenom množstve v jednom balíku a za bezkonkurenčnú cenu 20,99 €, pričom ušetríte takmer tri eurá oproti predajnej cene. Objednávajte TU.

Katarína Horáková: Krása prichádza zvnútra, Plat4M Books, 2016, 3DJana Vančová, Henrieta Karabová, Kúzelné recepty na čarovný život, Plat4M Books, 2016, 3D

Katarína Horáková: Patogény a parazity, Plat4M Books, 2016, 3DIvan Hričovský, Lucia Harničárová, Boris Horák: Ovocná záhrada: Práce podľa mesiacov, Plat4M Books, 2016, 3D


Ďalšie články:

dreamstime_xl_30942667Vhodné tehotenské cvičenie? Napríklad joga! Kedysi nebolo tehotným vôbec odporúčané cvičiť vôbec. Našťastie, neskôr odborníci prišli na to, že cvičenie, ak nie je prudké, intenzívne, nehrozí pri ňom pád, ohrozenie mamičky ani bábätka neprináša. Jedným z odporúčaných cvičení je tehotenská joga. Joga môže byť podľa odborníkov pre tehotné prospešná, a to i v neskorších fázach tehotenstva, navyše vám dokáže pripraviť na pôrod.

 

Tehotndreamstime_xl_27548061á? Tieto zásady stravovania neporušujte!
Stále je dosť žien, ktoré tehotenstvo berú ako ospravedlnenie prejedania sa a konzumácie množstva nezdravých potravín. V prvom rade by sme však mali myslieť na to, že tým, čo jeme, ovplyvňujeme zdravie dieťaťa. Rovnako už dávno neplatí, že tehotná by mala jesť za dvoch. Viete, aké zásady stravovania je veľmi dôležité v tehotenstve dodržiavať?

 

Sú mobidreamstime_xl_59133231lné telefóny v tehotenstve bezpečné?
Možno si pamätáte na video, ktoré ukazovalo, ako žiarenie z mobilných telefónov ovplyvňuje náš mozog pri dlhom telefonovaní, či používaní mobilu. Je možné, že by vyvíjajúci sa plod nijako neovplyvnil? Mamičky, ktoré počas tehotenstva obmedzujú kontakt s mobilom a nenosia ho v blízkosti bruška robia dobre. Súvisia mobily s poruchami správania detí? Modernú techniku používame dnes už takmer nonstop a nevieme si predstaviť bez nej ani chvíľku. Negatíva sa vynárajú postupne.

Facebook