Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Nepodceňujte popôrodné depresie

25 mar Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Nepodceňujte popôrodné depresie
Nepodceňujte popôrodné depresie
 

Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Ďalšia vlna hormonálnych zmien
Tak, ako na začiatku tehotenstva, i po pôrode nastáva u ženy mnoho fyziologických zmien, ktoré si väčšinou neuvedomuje. Mení sa i hladina hormónov, čo môžedreamstime_xl_35394608 spôsobiť psychické problémy a zmeny nálad. Nie vždy však ide o udalosti pozitívne, podporujúce vzťah medzi matkou a dieťaťom. Najfrekventovanejšie sa v súvislosti s pôrodom hovorí o popôrodnej depresii, avšak existujú aj iné problémy  – napríklad popôrodné blues alebo laktačná psychóza. O čo ide?

Popôrodné blues
Týmto stavom trpia približne tri štvrtiny rodičiek, našťastie tento stav zvyčajne pretrváva len krátke obdobie. Prejavuje sa stavmi úzkosti, lability, podráždenosti a plačlivosti. V ťažších prípadoch však tieto stavy môžu vyústiť do závažnej popôrodnej depresie sprevádzanej negatívnymi emóciami voči dieťatku a materstvu všeobecne. Objavujú sa najmä u prvorodičiek, ktoré nie sú s úlohou matky stotožnené. Popôrodné blues väčšinou odznie samo, popôrodné depresie treba liečiť v spolupráci s odborníkom. Prejavia sa asi u každej desiatej rodičky a môžu začať už i počas tehotenstva.

Laktačná psychóza
Veľmi nebezpečnou formou psychických porúch súvisiacich s pôrodom, je laktačná psychóza, ktorú odborníci radia medzi druhy schizofrénie. Našťastie ňou trpí len 0,1 percento rodičiek. Vyskytuje sa najmä u žien, ktoré už mali psychiatrickú diagnózu, prípadne niekto v rodine trpel psychózou. Ochorenie zvyčajne prepukne na druhý alebo tretí deň po pôrode, môže sa však oneskoriť aj o šesť týždňov.

Pri tomto type ochorenia je nevyhnutná hospitalizácia, pretože rodičky s laktačnou psychózou môžu trpieť halucináciami a sú nebezpečné pre seba i pre dieťa. Majú sklon dreamstime_xl_33185130-1ohroziť svoj život, a nielen svoj život. Častými príznakmi tohto ochorenia sú ťažké stavy úzkosti a manio-depresívne ataky. Liečbou sa väčšinou dajú dobre zvládnuť, nevyhnutnosťou je však nemožnosť dojčenia kvôli nasadeniu nevyhnutnej liečby.

Psychické problémy nenechávajte odležať!
Ak ste tehotná alebo už máte potomka pri sebe a necítite sa byť v poriadku, pociťujete úzkosti, depresie a podobné ťažkosti, máte pocit, že novú úlohu nezvládnete neodkladajte riešenie problému. Čo najskôr vyhľadajte psychológa alebo psychiatra, aby sa váš stav zbytočne neskomplikoval a neohrozil budúcnosť vašej rodiny.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook