Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

TEHOTNÁ: 8. LUNÁRNY MESIAC (29. až 32. týždeň tehotenstva)

13 sep Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na TEHOTNÁ: 8. LUNÁRNY MESIAC (29. až 32. týždeň tehotenstva)
TEHOTNÁ: 8. LUNÁRNY MESIAC (29. až 32. týždeň tehotenstva)
 

Dbajte o dostatočný príjem vápnika, dieťatko ho v tomto období veľmi potrebuje na správny vývoj a spevnenie kostí. Samozrejme, je dôležitý počas celého tehotenstva. Krvotvorbu preberá kostná dreň plodu. Dieťatko väčšinu dňa prespí, v poslednom týždni si nacvičuje otváranie a zatváranie očí a tiež otáčanie hlavičkou. Stále si precvičuje adreamstime_xl_30725204j dýchanie.

Čo sa deje v brušku?
Bábätko priberá, mozog vďaka rastu vytláča mäkké lebkové kosti von, ku koncu tohto obdobia je už plne vyvinutý a dokáže už riadiť dýchanie i telesnú teplotu. Je čas na zmenu polohy – otáča sa dolu hlavičkou, aby sa pripravilo na pôrod.

Ako vyzerá plod?
Hlavička už proporčne zodpovedá telíčku. Dieťatko má otvorené očká, ktoré sa čulo pohybujú a zreničky reagujú na svetlo. Dúhovka je tmavomodrá. Farba, ktorú bude mať počas života sa ukáže až niekoľko týždňov po pôrode – na jej „vyvolanie“ je potrebné svetlo.
Plod stále lepšie rozoznáva zvuky, chute, hlasy, ale aj svetlo a tmu. Dokonca už vie rozoznať rozdiel medzi prirodzeným a umelým osvetlením. Kosti sa predlžujú a silnejú, ale priestor na pohyb sa zmenšuje. Vlásky sú pevnejšie, rovnako tak aj nechtíky. V tomto období mizne prvotné ochlpenie – lanugo.

Ku koncu ôsmeho lunárneho mesiaca plod meria približne 40 až 42 centimetrov a váži viac ako 1500 gramov.

Čo sa deje s vami?
Pokračujú typické záverečno-tehotenské problémy, spôsobené tlakom maternice na vnútorné orgány. Rovnako ani kopancov nebude menej. Cítite väčší tlak na panvové dno.
S blížiacim sa pôrodom sa zvyšuje frekvencia poradní. Lekár vás bude chcieť vidieť každý druhý týždeň, v špecifických prípadoch i častejšie.
S vytekaním mledziva z prsníkov si pomôžete nosením kvalitnej tehotenskej podprsenky a tampónov.
Môžete mať tiež pocit, že ste čoraz roztržitejšia, že zabúdate alebo odkladáte veci tak, kam nepatria z nepochopiteľných dôvodov. Je to len tým, že váš mozog má množstvo práce s prípravou na materstvo a čosi spôsobujú aj hormóny. Jednoducho vašou prvoradou úlohou je teraz mať všetko pripravené na príchod dieťatka na svet a ostatné váš mozog odsúva nabok ako nedôležité.dreamstime_xl_6490805

Mnohé mamičky majú skúsenosť s nepríjemným pálením záhy. Je to spôsobené ochabnutím chlopne pri ústí žalúdka, kyseliny zo žalúdka sa tak môžu vracať vyššie. Pomôcť si môžete ležaním na vyššom vankúši alebo dvoch, či polohou v polosede.

Náš tip
Nepríjemné bolesti chrbta zvládnete pomocou jednoduchých tehotenských cvikov. Môžete sa taktiež prihlásiť na cvičenie pre mamičky, ak vám to odporučí lekár. Skvelé sú aj cviky na fit-lopte. Vyskúšať môžete aj gravidjogu, ktorú si pochvaľujú aj svetové celebrity. Pozor však na intenzívnejšie cviky – tým sa radšej vyhýbajte, pretože tehotenské hormóny uvoľňujú svalstvo, cítite menšiu stabilitu v bedrách, ale nielen v nich.

AKÉ VYŠETRENIA VÁS ČAKAJÚ?
30. až 32. týždeň tehotenstva – veľký ultrazvuk zameraný na rast plodu a uloženie placenty
Dočkáte sa tretieho veľkého ultrazvuku, ktorý je zameraný na rast plodu, veľkosť a uloženie placenty, množstvo plodovej vody, ozvy plodu a tiež vývojové chyby.

Čo vás čaká v poradni? Meranie krvného tlaku a tepu, váženie, sledovanie prípadných opuchov a vyšetrenie moču.

30. až 32. týždeň tehotenstva – krvný obraz
Opäť je čas na krvný obraz, zisťuje sa aj prítomnosť protilátok proti syfilisu. Ženy, ktoré majú Rh faktor negatívny a otec na Rh faktor krvi pozitívny, absolvujú test na protilátky.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_3239224TEHOTNÁ: 7. LUNÁRNY MESIAC (25. až 28. týždeň tehotenstva)
Váš potomok v tomto období absolútne z vás žije – berie si z vášho tela všetko, čo pre svoj rast a rozvoj potrebuje. Preto je veľmi dôležité, aby bola vaša strava bohatá na minerálne látky a vitamíny. Nezaťažujte sa – i jeho zbytočne cukrami, umelými sladidlami, tukmi a rôznymi chemikáliami, ktoré sú v spracovaných potravinách.
V týchto týždňoch si dieťatko už začína uvedomovať i samo seba a prežíva rôzne pocity, taktiež začína rozlišovať čas bdenia a čas spánku. Každým dňom sa zdokonaľuje jeho svalová koordinácia. Tvoria sa potné žľazy, dýchacie cesty sa plnia tekutinou.

TEHOdreamstime_xl_40289541TNÁ: 6. LUNÁRNY MESIAC (21. až 24. týždeň tehotenstva)
V tomto období sa vytvára na tele plodu mazľavá hmota, ktorá má ochrannú funkciu. Keďže priestoru na pohyb je stále menej, nemusíte cítiť pohyby tak často, ale zase môžu byť intenzívnejšie, pretože dieťatko naberá na sile a taktiež menej spí. Dozrievajú jeho spoje a nervové bunky v centrálnej nervovej sústave, ktoré odpovedajú na podnety zmyslových orgánov. Mozog zväčšuje svoj objem. Dievčatkám sa tvaruje pošva, chlapcom začínajú zostupovať semenníky, zafarbuje sa očná dúhovka. Obličky plodu už čiastočne filtrujú odpadové látky, vypomáhajú matkine. Na jazyku má vytvorené chuťové poháriky.

TEHOTdreamstime_xl_19525408NÁ: 5. lunárny mesiac (17. až 20. týždeň tehotenstva)
Pozitívne je, že začína druhá polovica tehotenstva a vy ste k svojmu bábätku o podstatný kus bližšie.
Plod naďalej veľmi rýchlo naberá na hmotnosti i dĺžke. Vďaka vzniku hnedého tuku plod získava istú schopnosť termoregulácie. Dieťa už má svoj jedinečný otlačok prsta. V tomto období by ste už tiež mali cítiť pohyby plodu, i keď ich možno spočiatku nebudete vedieť definovať. Niektoré matky ich k prirovnávajú motýľom v brušku, bublinkám, či plávajúcej rybke, iné si ich zamenia s črevnými pohybmi, ďalšie sa zľaknú, že sa deje niečo zlé. Neobávajte sa, o pár dní už s istotou budete vedieť, že to sa hýbe váš plod. Najlepšie pohyby zaznamenáte, samozrejme, keď ste v pokoji, v sede alebo v ľahu.

dreamstime_xl_55645462TEHOTNÁ: Vyšetrenia v 3. lunárnom mesiaci?
V 11. až 14. týždni tehotenstva podstúpite niekoľko dôležitých vyšetrení. Zamerané budú na overenie prosperity tehotenstva, kontrolu správneho vývoja plodu, zistenie markera NT (šijové prejasnenie) a prítomnosti nosnej kosti.
V tomto období vás čaká prvý veľmi dôležitý genetický ultrazvuk, ktorý vykonáva špeciálne vyškolený sonografista, nevyhnutnosťou je samozrejme kvalitný ultrazvuk.

dreamstime_xl_11538069

TEHOTNÁ: 4. lunárny mesiac (13. až 16. týždeň tehotenstva)
Štvrtý lunárny mesiac, je mesiac, v ktorom už začína byť tehotenstvo na väčšine žien vidno a taktiež by mali nastať príjemnejšie dni. Riziko potratu klesá, a tak sa môžete tešiť a vychutnávať si chvíle tehotenstva spolu s partnerom. Čo sa deje v brušku? Výživu a zásobovanie kyslíkom preberá placenta. Rast plodu pokračuje veľmi rýchlym tempom. Viac a viac sa formuje tvárička, vystupuje brada, ušká a stále zatvorené oči sa približujú viac k sebe.

dreamstime_xl_30721997TEHOTNÁ: 3. lunárny mesiac (9. až 12. týždeň tehotenstva) Po týždňoch nevoľností a intenzívnej únavy u mnohých budúcich mamičiek nastáva posun k lepšiemu. I keď bude už vaše bruško viac vytŕčať, budete sa pravdepodobne cítiť lepšie, nabitá energiou a pozitívne naladená.
Čo sa deje v brušku? Vaše bábätko už má základy pečene, čriev, ľadvín, vyvíjajú sa pľúca a žalúdok. Tiež vnútorné pohlavné orgány, ktoré sa budú ďalej vyvíjať, aby neskôr mohli plniť svoju funkciu. Rýchlo sa vyvíja i mozog plôdiku. Základný vývoj srdiečka je už dokončený a má svoj charakteristický tvar.

TEHOTdreamstime_xl_1455319NÁ:  2. lunárny mesiac (5. až 8. týždeň tehotenstva) Už ste zistili, že ste tehotná, alebo máte naraz niekoľko tehotenských príznakov a veríme, že dôvod na radosť? Viete, čo sa práve v tomto období vo vás deje? Hotové zázraky!
Každý jeden deň sa vo vašom brušku dejú veľké zmeny. Prvé týždne tehotenstva sú absolútnym zázrakom. Najdôležitejšie obdobie vo vývoji vášho potomka jedreamstime_xl_7108272 medzi 17. až 56. dňom, teda v druhom mesiaci tehotenstva. Z dvoch samostatných celkov – vajíčka a spermie sa vytvorí embryo, vzniká spočiatku rúrkovité srdiečko, neurálna trubica.

Aké sdreamstime_xl_1204370ú naozaj prvé príznaky tehotenstva? Každá žena je síce iná, ale niektoré prvotné príznaky tehotenstva pociťuje väčšina žien. Vôbec to však nemusia byť známe tehotenské ranné nevoľnosti. A ak sú, vôbec nemusia byť len rannými.
Samozrejme, nie každá žena tehotná má všetky príznaky, mnohé netrpia nevoľnosťami, závratmi alebo necítia až tak vyčerpanie, či ich v začiatkoch obišli bolesti chrbta. U každej sa tiež môžu príznaky objaviť v inej intenzite a v iných štádiách prvého trimestra, len máloktorej žene je už od počatia, respektíve zahniezdenia nevoľno.

Facebook