Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Tehotenstvo mení celé telo: Od hlavy až po päty

15 apr Odoslal v Autori, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Tehotenstvo mení celé telo: Od hlavy až po päty
Tehotenstvo mení celé telo: Od hlavy až po päty
 

Tehotenstvo nie je len rastúce bruško, nevoľnosti, zväčšujúce sa prsia. Týchto zmien je podstatne viac a prejavujú sa doslova od hlavy po päty – od červených dlaní po žalúdočné kyseliny, hormonálne zmeny, ktoré neraz dajú zabrať a mnohé ďalšie. I na toto by ste sa mali pripraviť:

Nárast hmotnosti, strie, opuchnuté nohy
Spolu s nárastom hmotnosti a rastúcim bruškom rastie riziko vzniku nevzhľadných strií. Lekári upozorňujú čoraz viac na nadmerné priberanie, ktoré neprináša pozitíva ani plodu ani matke. S hmotnosťou navyše súvisia aj ďalšie neduhy – strie, ovisnuté prsia, opuchnuté nohy. Samozrejme, môžu sa objaviť i v prípade, dreamstime_xl_54848278keď žena nepriberá navyše, pretože mnohé ovplyvňujú hormóny.

Ako vyzerá optimálne priberanie? V prvých pätnástich týždňoch väčšina žien priberie do 1,5 kg. Od 16. do 27. týždňa je to zvyčajne už takmer 7,5 kg a od 25. do 40. týždňa tehotenstva 10 až 17 kg. Časť nadobudnutej hmotnosti pochádza z rastúceho plodu, maternice, placenty, plodovej vody  – tri až štyri kilogramy.

Počas tehotenstva dochádza v tele mamičky aj k hromadeniu prebytočnej tekutiny, k zmene štruktúry vlasov a nechtov, ku kŕčom v nohách a únave pri výkone. Opuchnuté nohy a členky sú tiež relatívne bežné, ale pozor niekedy môžu znamenať vážny problém, preto informujte lekára. V raných štádiách tehotenstva je tiež nezriedkavým javom mierne zvýšená telesná teplota.

Zmeny v dýchacom systéme
V tehotenstve dochádza k zmenám v každom jednom systéme ženského organizmu. Tehotné ženy majú často skúsenosti s dýchavičnosťou. Počas tehotenstva totiž musíte dodávať do tela viac kyslíka – aj pre plod, do maternice a placenty. S rastúcim bruškom sa obmedzuje kapacita pľúc a do istej miery dýchavičnosť môže súvisieť aj so záťažou, ktorú pre bruško najmä v posledných týždňoch pre budúcu mamičku predstavuje.

Zmeny v srdcovo-cievnom systéme
Počas tehotenstva sa logicky zväčšuje aj naše krvné riečisko. Srdce musí za minútu prečerpať vyšší objem krvi, a preto majú tehotné ženy aj vyššiu tepovú frekvenciu. Progesterón uvoľňuje steny ciev, preto majú niektoré mamičky v druhom trimestri skúsenosti s poklesom krvného tlaku.

Zmeny v tráviacom systéme
Kvôli progesterónu sa tiež zvykne uvoľniť pažerákový zvierač – zväzok na dolnom konci pažeráka, kde sa stretáva so žalúdkom. Tým vzniká nepríjemné, ale dosť časté pálenie záhy. Môžete trpieť i spomaleným trávením a zápchou, a to prakticky už od začiatku tehotenstva.

Zmeny v prsníkoch
Prsia rastú a plnia sa, sú tvrdšie, bradavky sa tiež zväčšia a stmavnú. Opäť za to môžu tehotenské hormóny. Prsníky sa už od začiatku tehotenstva pripravujú sa na funkciu dojčenia, čo v posledných mesiacoch vidno i na tvorbe mledziva.

Endokrinný systém
dreamstime_xl_60856326V hormonálnom systéme dochádza k výrazným zmenám – veď hormóny riadia celý proces tehotenstva tak, aby to bolo čo najbezpečnejšie a najlepšie pre plod. Placenta produkuje veľké množstvo estrogénu a progesterónu, aby pomohla maternici rásť. Kvôli týmto hormónom môžete pociťovať návaly horúčavy a môže nám byť všeobecne teplejšie.

Zmeny bruška
Nejde len o samotný rast. Maternica sa rozširuje a vystupuje hore z panvovej dutiny, čo môžete cítiť ako bolesť stien a väzov.

Zmeny vo vylučovacom systéme
Časté močenie je jedným z prvých príznakov tehotenstva. Niekedy však dochádza aj k problémom s  únikom moču pri kýchaní, kašli alebo smiechu. Je to spôsobené zväčšovaním maternice , ktorá tlačí na močový mechúr a močovú rúru a taktiež hormónmi. Väčšinou tehotenská inkontinencia prejde pár týždňom či mesiacov po pôrode, v niektorých prípadoch je potrebná liečba. Preventívne pôsobia kegelove cviky, ktoré môžete cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek.

Zmeny vo svaloch a kostiach
Počas tehotenstva s alogicky mení ťažisko tela matky a prehýba sa dozadu v chrbte. Kvôli pôsobeniu hormónom sa uvoľňujú väzy, čo spôsobuje bolesť a nestabilitu v panvovej oblasti a spodnej časti chrbta – i známu kačičkovskú chôdzu tehuliek.

Zmeny na koži
Výraznou tehotenskou zmenou je hyperpigmentácia, teda stmavnutie kože a nechtov, špeciálne stmavnú bradavky, v poslednom trimestri sa vytvorí tmavý pás na brušku od pupka dole. Kvôli vysokej hladine estrogénu sa môžu objaviť rozvetvené vetvičkové žilky.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_8960851Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tehotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to. Vďaka nemu môžete ochrániť dieťatko pred nebezpečným ochorením, ktoré sa môže prejaviť neskôr.

dreamstime_xl_48507365Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook