Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Je dobré piť v tehotenstve mlieko?

08 apr Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravá výživa, Zdravie | Komentáre vypnuté na Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
 

Mlieko môže znížiť riziko roztrúsenej sklerózy u dieťaťa
Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tedreamstime_xl_8960851hotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to. Vďaka nemu môžete ochrániť dieťatko pred nebezpečným ochorením, ktoré sa môže prejaviť neskôr.

Zo štúdie
Lekári z Harvardovej školy verejného zdravia v americkom Bostone urobili štúdiu, ktorá sa dotýka vplyvu mlieka, ktoré pije matka počas tehotenstva na zdravie dieťaťa. Výsledky štúdie zverejnila Americká neurol ogická spoločnosť. Vedci sa zamerali na sledovanie 35 794 zdravotných sestier, ktoré získali od svojich matiek informácie o tom, ako sa stravovali počas tehotenstva. U 199 respondentiek sa pritom už po šestnástich rokoch objavila roztrúsená skleróza.

Mlieko a vitamín D
Ukázalo sa, že tehotné ženy, ktoré v období gravidity pijú mnoho mlieka a majú dostatočný príjem vitamínu D, ochraňujú svojho nenarodeného potomka pred nebezpečnou chorobou. Roztrúsená skleróza je totiž doposiaľ neliečiteľné ochorenie a v prípade matiek, ktoré počas tehotenstva pili mnoho mlieka, sa jej riziko výrazne znížilo.

Koľko mlieka treba piť?
Doktorka Fariba Mirzaei zo spomínanej školy tvrdí: „Pokiaľ ženy v tehotenstve vypili až štyri poháre mlieka denne, potom bolo riziko nebezpečenstva vzniku roztrúsenej sklerózy u dcér až o 56 percent nižšie ako u tých, ktorých matky pili menej ako tri poháre mlieka za mesiac. Tiež sme zistili, že sa o 45 percent znižuje riziko roztrúsenej sklerózy u žien, ktoré malidreamstime_xl_23373116 dostatočný príjem vitamínu D. Preto sa domnievame, že na roztrúsenú sklerózu má tiež vplyv vitamín D. Posledné výskumy dokazujú, že základ ochorenia sa rodí už v maternici.“

Čo namiesto mlieka?
Ak nemáte rady mlieko, pridajte do stravy iné významné zdroje vitamínu D. Vitamín D si naše telo nie je schopné vytvoriť samo a pri slnení sa tvorí v organizme práve v tom momente, keď je naša pokožka ožarovaná slnečnými lúčmi. Na to, aby sme mali dostatok vitamínu D rozhodne netreba dlhé vystavovanie sa slnečným lúčom. Stačí dvadsať minút, dôležité je, aby sme nemali odhalenú len tvár a ruky, ale trošku väčšiu časť tela. D vitamín si môžeme do tela dopraviť aj konzumovaním morských rýb, húb, vajíčok.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_48507365Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook