Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?

20 apr Odoslal v Autori, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
 

dreamstime_xl_521611Najvyššia šanca na zdravé dieťa: pravidelné milovanie!
Kedysi boli odporúčania odborníkov jednoznačné: pred ovuláciou sexuálna zdržanlivosť niekoľko dní, či dokonca týždňov a potom naplno! Novšie štúdie však ukázali, že veľkými pauzami medzi pohlavným stykom, respektíve vyprázdňovaním semenníkov nevedie cesta k úspechu. Spermie starnú a sú menej pohyblivé. Väčšina odborníkov preto dnes odporúča párom, ktoré chcú počať dieťa pravidelný sexuálny život. Áno, najdôležitejšie je trafiť do tých približne dvoch dní, kedy je vajíčko pripravené. Nemusíte však predtým týždeň dietovať, pre zvýšenie šance sú úplne postačujúce dva-tri dni prestávky, ale mnohé páry potvrdzujú, že netreba ani to.

Vaše telo si musí zvyknúť, preto neponáhľajte
Sú výnimky, ktorým sa skutočne dieťatko podarí prakticky na prvý pokus, ale verte tomu, že takých je minimum. Väčšinou je za tým pár mesiacov pokusov, a v prípade mnohých párov nemusí prvý pokus dopadnúť hneď dobre. Úlohu v tom zohráva aj náš imunitný systém. A ten potrebuje čas a pravidelný kontakt s partnerovým semenom. Znie to síce zvláštne, ale pozrite sa, ako to funguje:
Opakované vystavenie partnerovým spermiám pred počatím pripraví náš imunitný systém na to, aby mal čas vybudovať si toleranciu voči cudzej tekutine, a tak neodmietal, ale podporoval tehotenstvo. Inak, ak na to nemá dostatok času alebo milujeme sa s partnerom len s prezervatívom, môže reagovať na spermie odmietnutím, či potratom plodu. Samozrejme, musíme si byť vedomé rizík sexu bez ochrany a robiť ho naozaj len so svojim stabilným partnerom, ktorému dôverujeme.

Aspoň tri mesiace
dreamstime_xl_17469147Na to, aby ženský imunitný systém správne reagoval na partnerove telesné tekutiny a nasledovalo zdravé tehotenstvo, je potrebných minimálne tri až šesť mesiacov nechráneného pohlavného styku s tým istým partnerom (a žiadnym iným). Ak sa vám teda polroka, a či aj trošku viac, nedarí nemusí to byť žiaden problém. Mnohé páry dnes otehotnejú rok až dva po začatí snaženia, niektoré ešte neskôr. Jednoducho váš imunitný systém si musí zvyknúť na partnerovu spermu a prijať ju, nebojovať proti nej ako proti cudziemu telesu.

Nikým nechcené traumy
Málokto si uvedomuje, aké sú dnes potraty časté. Jedno z ôsmych tehotenstiev končí potratom, a to, žiaľ, nie vždy v úplných začiatkoch tehotenstva, i keď prvý trimester je jednoznačne najkritickejším obdobím. Mnohé ženy potratia skôr ako si vlastne uvedomia, že sú tehotné. Dve tretiny spontánnych potratov je údajne spôsobených abnormálnymi chromozómami u plodov. Niektoré ženy zažívajú dokonca opakované potraty, čo je mimoriadne traumatizujúce.

Dôležité je zistiť príčinu
V prípade opakovaných potratov je potrebné absolvovať odborné vyšetrenie, aby sa zistila príčina ich opakovania, ktorých môže byť niekoľko: imunologické príčiny, endokrinologické príčiny, infekcia rodidiel, vnútromaternicové zrasty, myómy, odchýlky genetickej výbavy u jedného z rodičov, nedostatočná funkcia krčka maternice a podobne. Negatívny vplyv na tehotenstvo môže mať aj nevhodné životné prostredie – fajčenie, alkohol, kofeín, toxické a omamné látky. V mnohých prípadoch sa dá problém riešiť a minimalizovať riziko potratu pri ďalšom pokuse o tehotenstvo.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_8960851Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tehotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to. Vďaka nemu môžete ochrániť dieťatko pred nebezpečným ochorením, ktoré sa môže prejaviť neskôr.

dreamstime_xl_48507365Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook