Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Rozmnožme kry bobulovín

22 dec Odoslal v Harničárová Lucia, Horák Boris, Hričovský Ivan, O knihe, Radíme si navzájom, Záhrada | Komentáre vypnuté na Rozmnožme kry bobulovín
Rozmnožme kry bobulovín
 

ríbezle currantProfesor Ivan Hričovský hovorí na svojom facebookovom profile Rady do záhrady profesor Ivan Hričovský: Nedávno som dostal otázku od čitateľky Aleny z Martina, ako si môže rozmnožiť kríky bobulovín – najmä ríbezle a egreše. Tejto problematiky sa podrobne venujeme aj v novej knihe OVOCNÁ ZÁHRADA: PRÁCE PODĽA MESIACOV a tu je návod.

Potápanie výhonkov
V apríli je aktuálny veľmi jednoduchý spôsob rozmnoženia ríbezľových a egrešových krov ich nakopcovaním alebo takzvaným potápaním výhonkov. Do jesene získame dobre zakorenené mladé kry.

Rozmnožovanie ríbezlí ponáranímTakto kry nakopcujeme
Najskôr ich treba hlboko zrezať, aby zo spiacich púčikov začali vyrastať mladé výhonky. Keď dorastú na 20 až 25 centimetrov, do polovice ich prihrnieme ľahkou zeminou. Prihŕňanie niekoľkokrát počas sezóny zopakujeme. Výhonky do jesene zakorenia. Po oddelení od materskej rastliny ich zrežeme na 4 až 5 púčikov, korene mierne skrátime a vysadíme. Ďalej v knihe uvádzame návod, ako potopíme jednoročné výhonky, ako môžeme rozmnožiť nielen ríbezle a egreše, ale aj černice a mnoho ďalších zaujímavých praktických rád. 

Martinus bestselleryPrvé miesto medzi záhradkárskymi knihami
V súčasnosti najnovšia kniha autorskej trojice Ivan Hričovský, Lucia Harničárová a Boris Horák Ovocná záhrada: Práce podľa mesiacov zaujala mnohých záhradkárov. Svedčí o tom aj umiestnenie knihy v najpopulárnejšom elektronickom knižnom obchode Martinus.sk. Medzi knihami špecializujúcimi sa na problematiku Domov, hobby, kde sú aj všetky publikácie so záhradkárskou tematikou (vyše 5 400 titulov), je kniha na PRVOM MIESTE! Ďakujeme za dôveru!

___________________ MÁTE UŽ KNIHY DO VRECKA? ___________________

KOMPLETNÁ EDÍCIA KNIHY DO VRECKA
Od 25. novembra sme pre vás pripravili skvelú akciu. Novú edíciu knižiek sme sa rozhodli ponúknuť v obmedzenom množstve v jednom balíku a za bezkonkurenčnú cenu 20,99 €, pričom ušetríte takmer tri eurá oproti predajnej cene. Objednávajte TU.

Katarína Horáková: Krása prichádza zvnútra, Plat4M Books, 2016, 3DJana Vančová, Henrieta Karabová, Kúzelné recepty na čarovný život, Plat4M Books, 2016, 3D

Katarína Horáková: Patogény a parazity, Plat4M Books, 2016, 3DIvan Hričovský, Lucia Harničárová, Boris Horák: Ovocná záhrada: Práce podľa mesiacov, Plat4M Books, 2016, 3D

ĎALŠIE ČLÁNKY

plachy_svadobne_foto91Janka Vančová, Yka Hricková, Sabína Zavarská: SVADBA A INÉ SLÁVNOSTNÉ PRÍLEŽITOSTI
Knižná novinka, ktorá nemá konkuenciu. Nie je len obyčajným návodom na použitie, i keď tu nájdete množstvo praktických tém k príprave svadby, cirkevných slávností, stužkovej a ďalších rodinných udalostí. Cennou je aj vďaka obrazovému materiálu v hlavnej kapitole. Je dielom známeho svadobného a rodinného fotografa – Jána Plachého, ktorý bol v roku 2014 zaradený medzi TOP 100 svadobných fotografov sveta.

Kedy (ndreamstime_xl_52092387e)funguje „výchovná po zadku“? S trestami opatrne!
Trestáte dieťa a nikam to nevedie? Môže to ešte pohoršiť! Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že by sme dieťaťu nemali zabraňovať v jeho aktivitách a už od najútlejšieho detstva mu dovoliť takmer všetko, čo nie je nebezpečné, aby si k nám vytvorilo dôveru a získalo potrebné sebavedomie a istotu. Avšak väčšina z vás, ktorí ste už aspoň jedno dieťa vychovali, bude isto súhlasiť s tým, že niekedy treba dieťaťu dať aj „výchovnú”. Nevyhnutné je však poznať niekoľko pravidiel a dodržiavať ich.

Mejkap dreamstime_xl_55198272od ôsmich: Sexualizácia alebo nevinná zábavka?
Neoberajme ich o detstvo: Osemročné sa skutočne nepotrebujú maľovať!
Takmer v každom hračkárstve natrafíme na „hračku“ maľovátka pre malé dievčatká – očné tiene, rúže, laky na nechty, dokonca aj v drogériách majú deti vyhradené svoje módne oddelenie. Je však dobré nechať deťom hrať sa takúto hru? Nie je to priskoro? Veď používanie mejkapu a zvýrazňovanie očí či pier je jasným sexuálnym signálom dospelých žien. Alebo je to len estetická záležitosť?

HĽADÁTE INFORMÁCIE O REZOCH?
Viac informácií nájdete na týchto linkoch:

Rez stĺpovej čerešne
Šiitov rez
Je najlepší čas na rez orecha
Kedy rezať ovocné stromy a kry
Rez štíhleho vretena jablone
Rez ríbezlí v záhradách
Výsadba a rez figovníka
Kotlovitý rez broskyne
Pravidlá pri nákupe stromčekov
Skorý rez ovocín
Aktuálne letné rezy

Banner_Hricovsky_radiIVAN HRIČOVSKÝ RADÍ ZÁHRADKÁROM
Naše vydavateľstvo Plat4M Books má svoj videokanál aj na YouTube. Nájdete tu desiatky rôznych rád od uznávaných slovenských odborníkov v oblasti zdravého životného štýlu, kulinárstva, kozmetiky, fitnes i záhradkárstva. Navštívte nás! Tu uvádzame všetky príspevky profesora Ivana Hričovského, ktoré môžete k dnešnému dňu nájsť na tomto kanáli. 

Ivan Hričovský: Aké podpníky používať pri broskyniach? – dĺžka šotu: 1:31 min.
Ivan Hričovský: Výsadba jabloní – dĺžka šotu: 4:51 min.
Ivan Hričovský: Kedy sadíme stromky? – dĺžka šotu: 2:47 min.
Ivan Hričovský: Ako a kedy režeme orech kráľovský? – dĺžka šotu: 1:47 min.
Ivan Hričovský: Rez stromkovej ríbezle – dĺžka šotu: 0:56 min.
Ivan Hričovský: Šárka a Bystrická slivka – dĺžka šotu: 2:54 min.
Ivan Hričovský: Strom – súčasť nášho života – dĺžka šotu: 1:04 min.
Ivan Hričovský: Broskyňa s rezom v tvare štíhle vreteno – dĺžka šotu: 1:50 min.
Ivan Hričovský: Kotlovitý rez broskyne – dĺžka šotu: 3:11 min.
Ivan Hričovský: Aby broskyne rodili – dĺžka šotu: 1:21 min.
Ivan Hričovský: Letný rez v auguste – čo vtedy režeme? – dĺžka šotu: 1:30 min.
Ivan Hričovský: Odstraňovanie machového povlaku na kôre – dĺžka šotu: 0:50 min.
Ivan Hričovský: Odstraňovanie veľkých konárov marhule – dĺžka šotu: 2:50 min.
Ivan Hričovský: Letný rez hruška Williamsova – dĺžka šotu: 2:06 min.
Ivan Hričovský: Letný rez figy – dĺžka šotu: 3:50 min.
Ivan Hričovský: Rez beztŕňových černíc Thornfree – dĺžka šotu: 2:29 min.
Ivan Hričovský: Letný rez ringloty – dĺžka šotu: 2:13 min.
Ivan Hričovský: Letný rez marhúľ – dĺžka šotu: 2:07 min.
Ivan Hričovský: Letný rez slivky – Čačanská lepotica – dĺžka šotu: 1:40 min.

Facebook