Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Nebezpečné chlamýdie: Môžu spôsobiť neplodnosť, ale aj potrat

05 máj Odoslal v Autori, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Nebezpečné chlamýdie: Môžu spôsobiť neplodnosť, ale aj potrat
Nebezpečné chlamýdie: Môžu spôsobiť neplodnosť, ale aj potrat
 

Ak uvažujete nad tehotenstvom alebo už tehotná ste, dôležité je, aby ste dôsledne dbali o svoj zdravotný stav aj tam dole a spoľahlivý intímny život. Mimoriadne nebezpečnými môžu byť rôzne infekcie. Napríklad chlamýdie môžu spôsobiť nielen neplodnosť, ale, ak je žena už tehotná, aj samovoľný potrat. Svetové štatistiky hovoria, že ročne chlamýdiová infekcia postihne deväťdesiat miliónov ždreamstime_xl_40613188ien a mužov, najčastejšie vo veku medzi 15 až 30 rokov. Žiaľ, spadajú do toho i tehotné ženy.

Nie rizikovému sexu
Chlamýdiová infekcia sa prenáša pohlavným stykom, to znamená, že jej riziko najlepšie minimalizujeme, keď sa budeme vyhýbať rizikovému sexu. I keď sa to možno bude zdať zbytočné pripomínať, realita ukazuje, že je stále dosť tehotných žien najmä v mladom veku, ktoré aj počas tohto obdobia ochorejú na infekciu chlamýdiami. Najčastejšie sa tak stáva ešte v období, keď nevedia o vlastnom tehotenstve. U žien sa táto infekcia zvyčajne prejavuje výtokom, krvácaním z pošvy po styku, bolestivou menštruáciou, ale aj pálením pri močení.

Tehotné ženy podstupujú už v prvom trimestri krvné testy na viaceré pohlavné ochorenia a opakujú sa pred pôrodom, ale v každom prípade, ak cítite nejaké nezvyčajné príznaky, zverte sa svojmu gynekológovi. Chlamýdiová infekcia dokáže dlho pretrvávať i bez toho, aby sa prejavila, a vy ju môžete mať už mesiace pred otehotnením. Ochorenie počas tehotenstva zvyšuje riziko narodenia mŕtveho dieťaťa, je predpoklad, že tiež spôsobujú rakovinu.

Neliečené infekcie
Sú prípady, keď ochorenie, respektíve jeho príznaky, nie sú veľmi silné alebo po čase ustúpia a postihnutý preto ani pomoc nehľadá a nelieči sa. Veľká časť chorých dokonca ndreamstime_xl_11962371emá žiadne príznaky. Avšak baktéria v tele zostáva a následky sa môžu prejaviť aj po rokoch. Dokonca odborníci už majú isté dôkazy o tom, že chlamýdie môžu spúšťať aj únavový syndróm. Tieto baktérie boli nájdené aj u ľudí, ktorí ochoreli na roztrúsenú sklerózu – takže je veľmi pravdepodobné, že majú veľký podiel na vzniku aj tohto ochorenia.

Od sexu k neplodnosti
K nekomplikovaným infekciám vyvolaným chlamýdiami u žien patrí zápal krčka a močovej rúry. Pri komplikovanejších infekciách trvajúcich dlhší čas, môže dôjsť k chronickému zápalu maternice, vaječníkov, vajíčkovodov – môže byť spojený aj s ich nepriechodnosťou, dokonca sa môžu v tele ženy začať vytvárať i protilátky proti vlastným vajíčkam.

Počas liečby infekcie by malo byť samozrejmosťou:
– súčasná liečba partnera
– zdržanie sa pohlavného styku – nesexovať ani s prezervatívom, nemanipulovať s genitáliami ani rukami (chlamýdie sa totiž nachádzajú vo vnútri postihnutých buniek a pri ich poškodení pri mechanickom dráždení sa môžu dostať do mimobunkového priestoru, odkiaľ napadnú ďalšie bunky)
– mesiac po liečbe je ešte dôležité skontrolovať jej účinnosť.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_17469147Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
Najvyššia šanca na zdravé dieťa: pravidelné milovanie! Kedysi boli odporúčania odborníkov jednoznačné: pred ovuláciou sexuálna zdržanlivosť niekoľko dní, či dokonca týždňov a potom naplno! Novšie štúdie však ukázali, že veľkými pauzami medzi pohlavným stykom, respektíve vyprázdňovaním semenníkov nevedie cesta k úspechu. Spermie starnú a sú menej pohyblivé. Väčšina odborníkov preto dnes odporúča párom, ktoré chcú počať dieťa pravidelný sexuálny život. Áno, najdôležitejšie je trafiť do tých približne dvoch dní, kedy je vajíčko pripravené.

dreamstime_xl_54848278Tehotenstvo mení celé telo: Od hlavy až po päty
Tehotenstvo nie je len rastúce bruško, nevoľnosti, zväčšujúce sa prsia. Týchto zmien je podstatne viac a prejavujú sa doslova od hlavy po päty – od červených dlaní po žalúdočné kyseliny, hormonálne zmeny, ktoré neraz dajú zabrať a mnohé ďalšie. I na toto by ste sa mali pripraviť:
Spolu s nárastom hmotnosti a rastúcim bruškom rastie riziko vzniku nevzhľadných strií. Lekári upozorňujú čoraz viac na nadmerné priberanie, ktoré neprináša pozitíva ani plodu ani matke…

dreamstime_xl_8960851Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tehotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to. Vďaka nemu môžete ochrániť dieťatko pred nebezpečným ochorením, ktoré sa môže prejaviť neskôr.

dreamstime_xl_48507365Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook