Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

TEHOTNÁ: Prirodzený pôrod je trojboj

01 okt Odoslal v Autori, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na TEHOTNÁ: Prirodzený pôrod je trojboj
TEHOTNÁ: Prirodzený pôrod je trojboj
 

Začína sa ním kapitola sama o sebe. Každý pôrod je iný, tak ako je iná každá matka a každé dieťatko. Každá žena ho ináč prežíva. Pri každom pôrode však prebieha ten istý proces a je dôležité, aby sme ho poznali už vopred.

Samotný pôrod je trojboj:

 1. doba pôrodná – hovorí sa jej aj otváracia a je jasné prečo. Telo sa pripravuje na pôrod dieťaťa, skracuje a otvára sa krčok maternice. Pri otvorení na 10 cm cez neho už bez problémov prejde hlavička. Je však veľmi individuálne, za aký čas sa krčok úplne otvorí. U niektorých žien je to len pár hodín, u iných aj dvanásť a viac. Otvára sa vďaka pravidelným, žiaľ, bodreamstime_xl_37436570lestivým kontrakciám. V čase, keď budete otvorená na 5-6 centimetrov prídu najbolestivejšie kontrakcie, ktoré vám už môžu pripadať úplne nezvládnuteľné. Bolesť si môžete tlmiť masážou, pohybovaním sa, chôdzou, hojdaním sa na fitlopte, teplou sprchou, samozrejme i liekmi alebo epidurálkou, ak ste sa pre ňu rozhodli. Treba si však uvedomiť, že bolesť je nevyhnutnou súčasťou pôrodu.Je veľmi dôležité, aby ste v tomto období pili v malých dúškov vodu, a tak zabezpečili hydratáciu organizmu.
  Ku koncu prvej doby pôrodnej sa dostanete do takzvanej prechodnej doby, ktorá je veľkým náporom na psychiku. Môžete mať pocit, že už to ďalej nezvládnete, môžete nekontrolovane kričať alebo plakať, či volať o pomoc. Niektoré mamičky majú skúsenosti s triaškou, pocitmi paniky, beznádeje. Je to len signálom, že čoskoro bude po všetkom.
 1. doba pôrodná – krčok maternice je naplno otvorený. I táto doba môže mať rôzne trvanie a počíta sa od prechodu hlavičky krčkom maternice po samotný pôrod dieťatka na svet. Budete cítiť veľmi silnú potrebu tlačiť, môžete cítiť tlak na konečník, ako keby ste potrebovali ísť na veľkú potrebu. Znamená to, že dieťatko je už nižšie a čoskoro bude vonku, preto sa nečudujte, ak sa vás na tieto pocity spýta lekdreamstime_xl_6430833ár, či sestrička.
  Pre rýchly a zdarný priebeh pôrodu je dôležité tlačiť vždy počas kontrakcie, potom uvoľnite a dýchajte.
  Pri prechode von hlavička napne priestor medzi vagínou a konečníkom. Môže dôjsť k natrhnutiu hrádze alebo – u nás je to častejšie – vás lekár vopred nastrihne, aby zväčšil priestor pre prechod hlavičky. Zvyšok telíčka už vykĺzne prakticky sám. Po pôrode dostanete bábätko na hruď, v mnohých klinikách vám ho položia na bruško a jeho úlohou je doplaziť sa k bradavke a pokúsiť sa prisať. Tie pocity, ktoré budete prežívať sa slovami opísať nedajú. Po prestrihnutí šnúry ho personál zoberie odvážiť a skontrolovať, kým vás čaká posledná časť pôrodu.
 1. doba pôrodná – tá zahŕňa pôrod placenty a zvyčajne nebýva problematickou. Maternica sa hneď po pôrode začína sťahovať, tým pádom sa začne odlučovať placenta. Kombináciou jemného potiahnutia za pupočnú šnúru, ktoré, samozrejme, robí lekár a vášho tlačenia sa zvyčajne placenta vylúči. Dôležité je, aby v maternici nezostal ani kúsok z nej, pretože by mohla spôsobiť komplikácie – krvácanie, ale aj infekciu a podobne.
  Potom vás personál očistí a ak ste mali epiziotómiu ešte podstúpite zašitie.

Vyšetrenia a procedúry, s ktorými stretnete v pôrodnici:
* vyšetrenie moču, pravidelné meranie tlaku, pulzu a telesnej teploty počas pôrodu,
* monitorovanie kardiotokografom,
* sledovanie oziev plodu,
* klystír a holenie genitálií (nikdy nie je na škodu oholiť sa sama, ak to zvládnete ešte pred pôrodom),
* amniotómia – robí sa, ak pôrod nepokročil a neodtiekla vám plodová voda. Je to prerušenie vaku blán, aby odtiekla plodová voda a urýchlil sa tak priebeh pôrodu.
* vaginálne vyšetrenia z dôvodu sledovania otvárania sa krčka,
* epiziotómia – ak je potrebný nástrih hrádze, aby mohla prejsť hlavička,
* podľa vašich požiadaviek a odporúčaní lekára epidurálna anestézia, podávanie liekov, infúzie,
* v prípade cisárskeho rezu, ale aj podľa okolností, individuálneho stavu a ochorení, samozrejme aj iné vyšetrenia.

SABÍNA ZAVARSKÁ

________________________________________________________

Ďalšie články:

dreamstime_xl_6430833TEHOTNÁ: Prirodzený pôrod je trojboj
Začína sa ním kapitola sama o sebe. Každý pôrod je iný, tak ako je iná každá matka a každé dieťatko. Každá žena ho ináč prežíva. Pri každom pôrode však prebieha ten istý proces a je dôležité, aby sme ho poznali už vopred. Samotný pôrod je trojboj… Prvá doba pôrodná hovorí sa jej aj otváracia a je jasné prečo. Telo sa pripravuje na pôrod dieťaťa, skracuje a otvára sa krčok maternice. Pri otvorení na 10 cm cez neho už bez problémov prejde hlavička…

dreamstime_xl_37436570

TEHOTNÁ: 10. LUNÁRNY MESIAC (37. až 40. týždeň tehotenstva)
A je tu veľké finále, i keď niektoré mamičky to ešte potiahnu pár dní navyše… Do určeného termínu pôrodu sa presne trafí približne len 5 percent mamičiek. Dnešná medicína vie, našťastie, pomôcť aj v takých prípadoch, keď sa bábätku stále v brušku veľmi páči. Pôrod môže nastať prakticky kedykoľvek, a tak by ste mali mať pripravenú tašku do pôrodnice. Čo sa deje v brušku? Dieťatko je už dokonale pripravené na život vonku, všetky orgány má vyvinuté, pľúca sú pripravené prvýkrát sa nadýchnuť, výstavba mozgových ciev je tiež kompletná.

dreamstime_xl_37680429TEHOTNÁ: 9. LUNÁRNY MESIAC (33. až 36. týždeň tehotenstva)
Orgány dieťatka sú už takmer dokonalé, dieťa je už v tomto čase pripravené na samostatný život mimo tela matky a je čoraz častejšie v bdelom stave. Dozrieva aj pľúcne tkanivo. Dieťa má už dosť obmedzený pohyb, pocítite zníženie frekvencie a spomalenie pohybov. Zaujímavé je, že v tomto období má už plne vyvinutú chuť a dokáže rozlíšiť chute plodovej vody. Opäť sa zväčšuje mozog. V črevách sa hromadí mekónium – smolka.

 

TEHOdreamstime_xl_6490805TNÁ: 8. LUNÁRNY MESIAC (29. až 32. týždeň tehotenstva)
Dbajte o dostatočný príjem vápnika, dieťatko ho v tomto období veľmi potrebuje na správny vývoj a spevnenie kostí. Samozrejme, je dôležitý počas celého tehotenstva. Krvotvorbu preberá kostná dreň plodu. Dieťatko väčšinu dňa prespí, v poslednom týždni si nacvičuje otváranie a zatváranie očí a tiež otáčanie hlavičkou. Stále si precvičuje aj dýchanie.
Čo sa deje v brušku? Bábätko priberá, mozog vďaka rastu vytláča mäkké lebkové kosti von, ku koncu tohto obdobia je už plne vyvinutý a dokáže už riadiť dýchanie i telesnú teplotu. Je čas na zmenu polohy – otáča sa dolu hlavičkou, aby sa pripravilo na pôrod.

dreamstime_xl_3239224TEHOTNÁ: 7. LUNÁRNY MESIAC (25. až 28. týždeň tehotenstva)
Váš potomok v tomto období absolútne z vás žije – berie si z vášho tela všetko, čo pre svoj rast a rozvoj potrebuje. Preto je veľmi dôležité, aby bola vaša strava bohatá na minerálne látky a vitamíny. Nezaťažujte sa – i jeho zbytočne cukrami, umelými sladidlami, tukmi a rôznymi chemikáliami, ktoré sú v spracovaných potravinách.
V týchto týždňoch si dieťatko už začína uvedomovať i samo seba a prežíva rôzne pocity, taktiež začína rozlišovať čas bdenia a čas spánku. Každým dňom sa zdokonaľuje jeho svalová koordinácia. Tvoria sa potné žľazy, dýchacie cesty sa plnia tekutinou.

TEHOdreamstime_xl_40289541TNÁ: 6. LUNÁRNY MESIAC (21. až 24. týždeň tehotenstva)
V tomto období sa vytvára na tele plodu mazľavá hmota, ktorá má ochrannú funkciu. Keďže priestoru na pohyb je stále menej, nemusíte cítiť pohyby tak často, ale zase môžu byť intenzívnejšie, pretože dieťatko naberá na sile a taktiež menej spí. Dozrievajú jeho spoje a nervové bunky v centrálnej nervovej sústave, ktoré odpovedajú na podnety zmyslových orgánov. Mozog zväčšuje svoj objem. Dievčatkám sa tvaruje pošva, chlapcom začínajú zostupovať semenníky, zafarbuje sa očná dúhovka. Obličky plodu už čiastočne filtrujú odpadové látky, vypomáhajú matkine. Na jazyku má vytvorené chuťové poháriky.

TEHOTdreamstime_xl_19525408NÁ: 5. lunárny mesiac (17. až 20. týždeň tehotenstva)
Pozitívne je, že začína druhá polovica tehotenstva a vy ste k svojmu bábätku o podstatný kus bližšie.
Plod naďalej veľmi rýchlo naberá na hmotnosti i dĺžke. Vďaka vzniku hnedého tuku plod získava istú schopnosť termoregulácie. Dieťa už má svoj jedinečný otlačok prsta. V tomto období by ste už tiež mali cítiť pohyby plodu, i keď ich možno spočiatku nebudete vedieť definovať. Niektoré matky ich k prirovnávajú motýľom v brušku, bublinkám, či plávajúcej rybke, iné si ich zamenia s črevnými pohybmi, ďalšie sa zľaknú, že sa deje niečo zlé. Neobávajte sa, o pár dní už s istotou budete vedieť, že to sa hýbe váš plod. Najlepšie pohyby zaznamenáte, samozrejme, keď ste v pokoji, v sede alebo v ľahu.

dreamstime_xl_55645462TEHOTNÁ: Vyšetrenia v 3. lunárnom mesiaci?
V 11. až 14. týždni tehotenstva podstúpite niekoľko dôležitých vyšetrení. Zamerané budú na overenie prosperity tehotenstva, kontrolu správneho vývoja plodu, zistenie markera NT (šijové prejasnenie) a prítomnosti nosnej kosti.
V tomto období vás čaká prvý veľmi dôležitý genetický ultrazvuk, ktorý vykonáva špeciálne vyškolený sonografista, nevyhnutnosťou je samozrejme kvalitný ultrazvuk.

dreamstime_xl_11538069

TEHOTNÁ: 4. lunárny mesiac (13. až 16. týždeň tehotenstva)
Štvrtý lunárny mesiac, je mesiac, v ktorom už začína byť tehotenstvo na väčšine žien vidno a taktiež by mali nastať príjemnejšie dni. Riziko potratu klesá, a tak sa môžete tešiť a vychutnávať si chvíle tehotenstva spolu s partnerom. Čo sa deje v brušku? Výživu a zásobovanie kyslíkom preberá placenta. Rast plodu pokračuje veľmi rýchlym tempom. Viac a viac sa formuje tvárička, vystupuje brada, ušká a stále zatvorené oči sa približujú viac k sebe.

dreamstime_xl_30721997TEHOTNÁ: 3. lunárny mesiac (9. až 12. týždeň tehotenstva) Po týždňoch nevoľností a intenzívnej únavy u mnohých budúcich mamičiek nastáva posun k lepšiemu. I keď bude už vaše bruško viac vytŕčať, budete sa pravdepodobne cítiť lepšie, nabitá energiou a pozitívne naladená.
Čo sa deje v brušku? Vaše bábätko už má základy pečene, čriev, ľadvín, vyvíjajú sa pľúca a žalúdok. Tiež vnútorné pohlavné orgány, ktoré sa budú ďalej vyvíjať, aby neskôr mohli plniť svoju funkciu. Rýchlo sa vyvíja i mozog plôdiku. Základný vývoj srdiečka je už dokončený a má svoj charakteristický tvar.

TEHOTdreamstime_xl_1455319NÁ:  2. lunárny mesiac (5. až 8. týždeň tehotenstva) Už ste zistili, že ste tehotná, alebo máte naraz niekoľko tehotenských príznakov a veríme, že dôvod na radosť? Viete, čo sa práve v tomto období vo vás deje? Hotové zázraky!
Každý jeden deň sa vo vašom brušku dejú veľké zmeny. Prvé týždne tehotenstva sú absolútnym zázrakom. Najdôležitejšie obdobie vo vývoji vášho potomka jedreamstime_xl_7108272 medzi 17. až 56. dňom, teda v druhom mesiaci tehotenstva. Z dvoch samostatných celkov – vajíčka a spermie sa vytvorí embryo, vzniká spočiatku rúrkovité srdiečko, neurálna trubica.

Aké sdreamstime_xl_1204370ú naozaj prvé príznaky tehotenstva? Každá žena je síce iná, ale niektoré prvotné príznaky tehotenstva pociťuje väčšina žien. Vôbec to však nemusia byť známe tehotenské ranné nevoľnosti. A ak sú, vôbec nemusia byť len rannými.
Samozrejme, nie každá žena tehotná má všetky príznaky, mnohé netrpia nevoľnosťami, závratmi alebo necítia až tak vyčerpanie, či ich v začiatkoch obišli bolesti chrbta. U každej sa tiež môžu príznaky objaviť v inej intenzite a v iných štádiách prvého trimestra, len máloktorej žene je už od počatia, respektíve zahniezdenia nevoľno.

Facebook