Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Baby friendly nemocnice: Čo sa skrýva pod týmto názvom?

07 okt Odoslal v Autori, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Baby friendly nemocnice: Čo sa skrýva pod týmto názvom?
Baby friendly nemocnice: Čo sa skrýva pod týmto názvom?
 

Niektoré mamičky si pôrodnicu nevyberajú, ale vždy je lepšie mať prehľad o službách, ktoré môžete v tehotenstve, pri a po pôrode očakávať. Pri výbere pôrodnice je fajn zohľadniť aj dodatkové služby, ktoré ponúkajú. V súdreamstime_xl_3038072časnosti sú populárne Baby Friendly alebo BFHI nemocnice, ktoré po pôrode pomáhajú matke s dojčením. Avšak to nie je všetko.

Pomoc s dojčením
Oproti ostatným zariadeniam tohto typu musí ich personál vyvinúť väčšiu aktivitu a trpezlivosť a skúšať viacero možností, aby sa matke spustilo mlieko a podarilo sa jej dojčiť. Taktiež sa zaväzujú, že umožnia matke a dieťaťu čo najskôr po pôrode spoločný kontakt, ktorý umožňuje zlepšenie ich vzťahu. Obvykle by to malo byť menej ako hodina.

Kde ich nájdete
Podľa Yky Hrickovej, spoluautorky pripravovanej knihy pre každú budúcu mamičku „Momentálne máme u nás 29 takýchto pôrodníc, ktoré sa nachádzajú v 24. mestách. Ich kompletný zoznam je pravidelne aktualizovaný na slovenskom webe UNICEFu, ktorý má záštitu nad týmto projektom a zároveň aj udeľuje BFHI plakety.“

Podmienky sú prísne
Na to, aby pôrodnica získala tento certifikát, musí splniť týchto desať prísnych podmienok, ktoré sú neustále podrobované kontrole:

  1. Personál nemocnice musí byť vyškolený o podmienkach, ktoré má poskytnúť každej rodičke pri dojčení a aké rady im majú v začiatkoch poskytnúť.
  2. Zamestnanci pôrodnice musia ženy podporovať v dojčení, zdôrazňovať jeho potrebu, zdravotné výhody pre batoľatá a tieto rady im môže dávať iba poriadne zaškolený personál.
  3. Dojčenie musí byť podporované i inou propagáciou a nesmie sa preferovať alebo zdôrazňovať možnosť dojčenia umelými mliekami. Žena musí mať dostatok informácií o dojčení a jeho dôležitosti.
  4. Ak si to nevyžaduje stav matky alebo dieťaťa inak, musia im do hodiny od pôrodu umožniť spoločný kontakt, ktorý sa koná pomocou priloženia. Už od prvého momentu majú napomáhať tomu, aby dieťa začalo prirodzene sať mlieko a aby tak podporili dojčenidreamstime_xl_2744350e.
  5. Zamestnanci musia podávať informácie o dojčení aj z dlhodobého hľadiska a zaškoliť matky o tom ako podporia tvorbu mlieka a ako napomôžu čo najdlhšiemu dojčeniu.
  6. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá iné zdravotné komplikácie, nesmie sa mu podávať umelá strava a nesmie sa ňou ani dokrmovať. Matka ho musí za asistencie personálu prikladať dovtedy, až sa i ono naučí správny systém a vytvorí si určitý režim.
  7. Ak sú matka i dieťa zdravé a nie sú žiadne iné komplikácie, nemocnica im musí umožniť neustály 24-hodinový spoločný kontakt, ktorý sa väčšinou robí pomocou postieľky priamo pri posteli rodičky.
  8. Ku každému batoľaťu má personál pristupovať individuálne a prispôsobiť mu dojčenie.
  9. Tieto deti nemôžu používať cumlík a ani fľaše, pokiaľ sa úplne nezoznámia s dojčením a neosvoja si ťažšie satie z prsníka.
  10. Pôrodnice majú umožniť spoločný kontakt rodičiek, ktoré si vzájomne môžu predávať svoje rady. Taktiež by mali podporiť založenie skupín, ktoré pomáhajú matkám s dojčením a neustále im podávajú odpovede na otázky z tejto tematiky.

Z pripravovanej knihy autoriek SABÍNY ZAVARSKEJ a YKY HRICKOVEJ: SOM TEHOTNÁ, ktorú si môžete kúpiť tu: http://www.zelenyjezko.sk/.

________________________________________________________

Ďalšie články:

dreamstime_xl_6430833TEHOTNÁ: Prirodzený pôrod je trojboj
Začína sa ním kapitola sama o sebe. Každý pôrod je iný, tak ako je iná každá matka a každé dieťatko. Každá žena ho ináč prežíva. Pri každom pôrode však prebieha ten istý proces a je dôležité, aby sme ho poznali už vopred. Samotný pôrod je trojboj: 1. doba pôrodná – hovorí sa jej aj otváracia a je jasné prečo. Telo sa pripravuje na pôrod dieťaťa, skracuje a otvára sa krčok maternice. Pri otvorení na 10 cm cez neho už bez problémov prejde hlavička…

dreamstime_xl_37436570

TEHOTNÁ: 10. LUNÁRNY MESIAC (37. až 40. týždeň tehotenstva)
A je tu veľké finále, i keď niektoré mamičky to ešte potiahnu pár dní navyše… Do určeného termínu pôrodu sa presne trafí približne len 5 percent mamičiek. Dnešná medicína vie, našťastie, pomôcť aj v takých prípadoch, keď sa bábätku stále v brušku veľmi páči. Pôrod môže nastať prakticky kedykoľvek, a tak by ste mali mať pripravenú tašku do pôrodnice. Čo sa deje v brušku? Dieťatko je už dokonale pripravené na život vonku, všetky orgány má vyvinuté, pľúca sú pripravené prvýkrát sa nadýchnuť, výstavba mozgových ciev je tiež kompletná.

dreamstime_xl_37680429TEHOTNÁ: 9. LUNÁRNY MESIAC (33. až 36. týždeň tehotenstva)
Orgány dieťatka sú už takmer dokonalé, dieťa je už v tomto čase pripravené na samostatný život mimo tela matky a je čoraz častejšie v bdelom stave. Dozrieva aj pľúcne tkanivo. Dieťa má už dosť obmedzený pohyb, pocítite zníženie frekvencie a spomalenie pohybov. Zaujímavé je, že v tomto období má už plne vyvinutú chuť a dokáže rozlíšiť chute plodovej vody. Opäť sa zväčšuje mozog. V črevách sa hromadí mekónium – smolka.

 

TEHOdreamstime_xl_6490805TNÁ: 8. LUNÁRNY MESIAC (29. až 32. týždeň tehotenstva)
Dbajte o dostatočný príjem vápnika, dieťatko ho v tomto období veľmi potrebuje na správny vývoj a spevnenie kostí. Samozrejme, je dôležitý počas celého tehotenstva. Krvotvorbu preberá kostná dreň plodu. Dieťatko väčšinu dňa prespí, v poslednom týždni si nacvičuje otváranie a zatváranie očí a tiež otáčanie hlavičkou. Stále si precvičuje aj dýchanie.
Čo sa deje v brušku? Bábätko priberá, mozog vďaka rastu vytláča mäkké lebkové kosti von, ku koncu tohto obdobia je už plne vyvinutý a dokáže už riadiť dýchanie i telesnú teplotu. Je čas na zmenu polohy – otáča sa dolu hlavičkou, aby sa pripravilo na pôrod.

dreamstime_xl_3239224TEHOTNÁ: 7. LUNÁRNY MESIAC (25. až 28. týždeň tehotenstva)
Váš potomok v tomto období absolútne z vás žije – berie si z vášho tela všetko, čo pre svoj rast a rozvoj potrebuje. Preto je veľmi dôležité, aby bola vaša strava bohatá na minerálne látky a vitamíny. Nezaťažujte sa – i jeho zbytočne cukrami, umelými sladidlami, tukmi a rôznymi chemikáliami, ktoré sú v spracovaných potravinách.
V týchto týždňoch si dieťatko už začína uvedomovať i samo seba a prežíva rôzne pocity, taktiež začína rozlišovať čas bdenia a čas spánku. Každým dňom sa zdokonaľuje jeho svalová koordinácia. Tvoria sa potné žľazy, dýchacie cesty sa plnia tekutinou.

TEHOdreamstime_xl_40289541TNÁ: 6. LUNÁRNY MESIAC (21. až 24. týždeň tehotenstva)
V tomto období sa vytvára na tele plodu mazľavá hmota, ktorá má ochrannú funkciu. Keďže priestoru na pohyb je stále menej, nemusíte cítiť pohyby tak často, ale zase môžu byť intenzívnejšie, pretože dieťatko naberá na sile a taktiež menej spí. Dozrievajú jeho spoje a nervové bunky v centrálnej nervovej sústave, ktoré odpovedajú na podnety zmyslových orgánov. Mozog zväčšuje svoj objem. Dievčatkám sa tvaruje pošva, chlapcom začínajú zostupovať semenníky, zafarbuje sa očná dúhovka. Obličky plodu už čiastočne filtrujú odpadové látky, vypomáhajú matkine. Na jazyku má vytvorené chuťové poháriky.

TEHOTdreamstime_xl_19525408NÁ: 5. lunárny mesiac (17. až 20. týždeň tehotenstva)
Pozitívne je, že začína druhá polovica tehotenstva a vy ste k svojmu bábätku o podstatný kus bližšie.
Plod naďalej veľmi rýchlo naberá na hmotnosti i dĺžke. Vďaka vzniku hnedého tuku plod získava istú schopnosť termoregulácie. Dieťa už má svoj jedinečný otlačok prsta. V tomto období by ste už tiež mali cítiť pohyby plodu, i keď ich možno spočiatku nebudete vedieť definovať. Niektoré matky ich k prirovnávajú motýľom v brušku, bublinkám, či plávajúcej rybke, iné si ich zamenia s črevnými pohybmi, ďalšie sa zľaknú, že sa deje niečo zlé. Neobávajte sa, o pár dní už s istotou budete vedieť, že to sa hýbe váš plod. Najlepšie pohyby zaznamenáte, samozrejme, keď ste v pokoji, v sede alebo v ľahu.

dreamstime_xl_55645462TEHOTNÁ: Vyšetrenia v 3. lunárnom mesiaci?
V 11. až 14. týždni tehotenstva podstúpite niekoľko dôležitých vyšetrení. Zamerané budú na overenie prosperity tehotenstva, kontrolu správneho vývoja plodu, zistenie markera NT (šijové prejasnenie) a prítomnosti nosnej kosti.
V tomto období vás čaká prvý veľmi dôležitý genetický ultrazvuk, ktorý vykonáva špeciálne vyškolený sonografista, nevyhnutnosťou je samozrejme kvalitný ultrazvuk.

dreamstime_xl_11538069

TEHOTNÁ: 4. lunárny mesiac (13. až 16. týždeň tehotenstva)
Štvrtý lunárny mesiac, je mesiac, v ktorom už začína byť tehotenstvo na väčšine žien vidno a taktiež by mali nastať príjemnejšie dni. Riziko potratu klesá, a tak sa môžete tešiť a vychutnávať si chvíle tehotenstva spolu s partnerom. Čo sa deje v brušku? Výživu a zásobovanie kyslíkom preberá placenta. Rast plodu pokračuje veľmi rýchlym tempom. Viac a viac sa formuje tvárička, vystupuje brada, ušká a stále zatvorené oči sa približujú viac k sebe.

dreamstime_xl_30721997TEHOTNÁ: 3. lunárny mesiac (9. až 12. týždeň tehotenstva) Po týždňoch nevoľností a intenzívnej únavy u mnohých budúcich mamičiek nastáva posun k lepšiemu. I keď bude už vaše bruško viac vytŕčať, budete sa pravdepodobne cítiť lepšie, nabitá energiou a pozitívne naladená.
Čo sa deje v brušku? Vaše bábätko už má základy pečene, čriev, ľadvín, vyvíjajú sa pľúca a žalúdok. Tiež vnútorné pohlavné orgány, ktoré sa budú ďalej vyvíjať, aby neskôr mohli plniť svoju funkciu. Rýchlo sa vyvíja i mozog plôdiku. Základný vývoj srdiečka je už dokončený a má svoj charakteristický tvar.

TEHOTdreamstime_xl_1455319NÁ:  2. lunárny mesiac (5. až 8. týždeň tehotenstva) Už ste zistili, že ste tehotná, alebo máte naraz niekoľko tehotenských príznakov a veríme, že dôvod na radosť? Viete, čo sa práve v tomto období vo vás deje? Hotové zázraky!
Každý jeden deň sa vo vašom brušku dejú veľké zmeny. Prvé týždne tehotenstva sú absolútnym zázrakom. Najdôležitejšie obdobie vo vývoji vášho potomka jedreamstime_xl_7108272 medzi 17. až 56. dňom, teda v druhom mesiaci tehotenstva. Z dvoch samostatných celkov – vajíčka a spermie sa vytvorí embryo, vzniká spočiatku rúrkovité srdiečko, neurálna trubica.

Aké sdreamstime_xl_1204370ú naozaj prvé príznaky tehotenstva? Každá žena je síce iná, ale niektoré prvotné príznaky tehotenstva pociťuje väčšina žien. Vôbec to však nemusia byť známe tehotenské ranné nevoľnosti. A ak sú, vôbec nemusia byť len rannými.
Samozrejme, nie každá žena tehotná má všetky príznaky, mnohé netrpia nevoľnosťami, závratmi alebo necítia až tak vyčerpanie, či ich v začiatkoch obišli bolesti chrbta. U každej sa tiež môžu príznaky objaviť v inej intenzite a v iných štádiách prvého trimestra, len máloktorej žene je už od počatia, respektíve zahniezdenia nevoľno.

Facebook