Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Počet cisárskych rezov stúpa, ALE…

15 okt Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Počet cisárskych rezov stúpa, ALE…
Počet cisárskych rezov stúpa, ALE…
 

…pre detičky to nie je vždy úspech.

Neberme teraz do úvahy ženy, ktoré chcú cisársky rez kvôli termínu pôrodu alebo tomu, aby si nepoškodili genitálie. V mnohých prípadoch je bezpečnejšie alebo dokonca nevyhnutné rodiť cisárskym rezom. Kedy a prečo?

Cisársky rez lekár odporučí z týchto dôvodov:
dreamstime_xl_32902498Podľa Yky Hrickovej, spoluautorky pripravovanej knihy pre každú budúcu mamičku cisársky rez lekár odporučí z týchto dôvodov:

* Pri genitálnom herpese matky – pretože pri klasickom pôrode by ním mohlo byť nakazené aj dieťa.

* Pri predošlej operácii očí matky – pretože sa na ne nemôže vyvíjať neprimeraný tlak, ktorý vzniká pri tlačení. Do tejto kategórie spadajú aj laserové operácie očí pri problémoch s krátko alebo ďalekozrakosťou.

* Pri posunutí platničiek matky – opäť by sa mohol vyvinúť neprimeraný tlak na chrbticu. Obzvlášť nebezpečné je to v prípade, ak má žena posunuté platničky v dolnej časti chrbtice, keďže vtedy by jej hrozilo aj ochrnutie.

* Pri ohrození života dieťaťa – ak nastanú počas klasického pôrodu akékoľvek problémy, napríklad má dieťa slabé odozvy alebo má obtočenú pupočnú šnúru okolo krku, musí byť ihneď prevedený cisársky rez.

* Pri chorobách srdca a vysokom krvnom tlaku – v týchto prípadoch sa žena nemôže veľmi namáhať, pretože klasický pôrod by mohol priniesť veľa komplikácií. Kvôli tomu je vhodnejšie absolvovať radšej druhú alternatívu.

* Pri onkologickom ochorení alebo inom závažnom ochorení matky – aby sa ochránilo dieťa i samotná matka, je vhodnejšie vybrať spôsob, ktorý je menej nebezpečný pre oboch z nich. Riziko vzniká najmä vtedy, ak je nádor v blízkosti maternice.

* Cukrovka – neodporúča sa najmä pri vyšších typoch cukrovky, keď môže dôjsť k náhlemu poklesu inzulínu a zhoršeniu stavu rodičky.

* Pôrod koncom panvovým – ak sa dieťatko neotočí správne ani na začiatku pôrodu, prípadne ak sa počas neho dostane do zlej polohy, musí byť opäť prevedený cisársky rez.

* Vývinové chyby maternice – rôzne deformácie môžu komplikovať príchod bábätka na svet.

* Zúžená panva – dieťa by ňou nedokázalo prejsť a žena by ho nedokázala vytlačiť. Preto je vhodnejšie pristúpiť k menej bolestivej verzii pôrodu.

* Nízko položená placenta – pri pôrode by mohli nastať komplikácie, kvôli ktorým lekár už pár mesiacov pred pôrodom dokáže určiť vhodnosť cisárskeho rezdreamstime_xl_85675438u.

Mýty o cisárskom reze:
Po cisárskom reze nebudete dojčiť alebo budete dojčiť iba krátko
– nie je to pravda, pretože viacero výskumov dokázalo fakt, že tento spôsob pôrodu nemá žiaden vplyv na tvorbu mlieka. Hlavne musíte dbať na trpezlivosť pri prvých dojčeniach a pomôcť si pri spúšťaní mlieka.

Cisársky rez je menej bolestivý – samotný zákrok je menej bolestivý, lebo ste pod sedatívami. Po ich vyprchaní je však bolesť intenzívnejšia a kvôli väčšej reznej rane trvá dlhšie aj proces hojenia. Nepríjemné je to najmä v prvé dni, keď sa musíte starať o drobčeka.

Pri cisárskom reze budem v plnej narkóze – toto platilo v minulosti. V súčasnosti sa už dáva ženám namiesto narkózy iba epidurálka a vy tak budete vnímať celý pôrod a uvidíte príchod vášho bábätka na svet. Dokonca niektoré nemocnice umožňujú aj prítomnosť otecka na sále.

Z pripravovanej knihy autoriek SABÍNY ZAVARSKEJ a YKY HRICKOVEJ: SOM TEHOTNÁ!

________________________________________________________

Ďalšie články:

dreamstime_xl_6430833TEHOTNÁ: Prirodzený pôrod je trojboj
Začína sa ním kapitola sama o sebe. Každý pôrod je iný, tak ako je iná každá matka a každé dieťatko. Každá žena ho ináč prežíva. Pri každom pôrode však prebieha ten istý proces a je dôležité, aby sme ho poznali už vopred. Samotný pôrod je trojboj: 1. doba pôrodná – hovorí sa jej aj otváracia a je jasné prečo. Telo sa pripravuje na pôrod dieťaťa, skracuje a otvára sa krčok maternice. Pri otvorení na 10 cm cez neho už bez problémov prejde hlavička…

dreamstime_xl_37436570

TEHOTNÁ: 10. LUNÁRNY MESIAC (37. až 40. týždeň tehotenstva)
A je tu veľké finále, i keď niektoré mamičky to ešte potiahnu pár dní navyše… Do určeného termínu pôrodu sa presne trafí približne len 5 percent mamičiek. Dnešná medicína vie, našťastie, pomôcť aj v takých prípadoch, keď sa bábätku stále v brušku veľmi páči. Pôrod môže nastať prakticky kedykoľvek, a tak by ste mali mať pripravenú tašku do pôrodnice. Čo sa deje v brušku? Dieťatko je už dokonale pripravené na život vonku, všetky orgány má vyvinuté, pľúca sú pripravené prvýkrát sa nadýchnuť, výstavba mozgových ciev je tiež kompletná.

dreamstime_xl_37680429TEHOTNÁ: 9. LUNÁRNY MESIAC (33. až 36. týždeň tehotenstva)
Orgány dieťatka sú už takmer dokonalé, dieťa je už v tomto čase pripravené na samostatný život mimo tela matky a je čoraz častejšie v bdelom stave. Dozrieva aj pľúcne tkanivo. Dieťa má už dosť obmedzený pohyb, pocítite zníženie frekvencie a spomalenie pohybov. Zaujímavé je, že v tomto období má už plne vyvinutú chuť a dokáže rozlíšiť chute plodovej vody. Opäť sa zväčšuje mozog. V črevách sa hromadí mekónium – smolka.

 

TEHOdreamstime_xl_6490805TNÁ: 8. LUNÁRNY MESIAC (29. až 32. týždeň tehotenstva)
Dbajte o dostatočný príjem vápnika, dieťatko ho v tomto období veľmi potrebuje na správny vývoj a spevnenie kostí. Samozrejme, je dôležitý počas celého tehotenstva. Krvotvorbu preberá kostná dreň plodu. Dieťatko väčšinu dňa prespí, v poslednom týždni si nacvičuje otváranie a zatváranie očí a tiež otáčanie hlavičkou. Stále si precvičuje aj dýchanie.
Čo sa deje v brušku? Bábätko priberá, mozog vďaka rastu vytláča mäkké lebkové kosti von, ku koncu tohto obdobia je už plne vyvinutý a dokáže už riadiť dýchanie i telesnú teplotu. Je čas na zmenu polohy – otáča sa dolu hlavičkou, aby sa pripravilo na pôrod.

dreamstime_xl_3239224TEHOTNÁ: 7. LUNÁRNY MESIAC (25. až 28. týždeň tehotenstva)
Váš potomok v tomto období absolútne z vás žije – berie si z vášho tela všetko, čo pre svoj rast a rozvoj potrebuje. Preto je veľmi dôležité, aby bola vaša strava bohatá na minerálne látky a vitamíny. Nezaťažujte sa – i jeho zbytočne cukrami, umelými sladidlami, tukmi a rôznymi chemikáliami, ktoré sú v spracovaných potravinách.
V týchto týždňoch si dieťatko už začína uvedomovať i samo seba a prežíva rôzne pocity, taktiež začína rozlišovať čas bdenia a čas spánku. Každým dňom sa zdokonaľuje jeho svalová koordinácia. Tvoria sa potné žľazy, dýchacie cesty sa plnia tekutinou.

TEHOdreamstime_xl_40289541TNÁ: 6. LUNÁRNY MESIAC (21. až 24. týždeň tehotenstva)
V tomto období sa vytvára na tele plodu mazľavá hmota, ktorá má ochrannú funkciu. Keďže priestoru na pohyb je stále menej, nemusíte cítiť pohyby tak často, ale zase môžu byť intenzívnejšie, pretože dieťatko naberá na sile a taktiež menej spí. Dozrievajú jeho spoje a nervové bunky v centrálnej nervovej sústave, ktoré odpovedajú na podnety zmyslových orgánov. Mozog zväčšuje svoj objem. Dievčatkám sa tvaruje pošva, chlapcom začínajú zostupovať semenníky, zafarbuje sa očná dúhovka. Obličky plodu už čiastočne filtrujú odpadové látky, vypomáhajú matkine. Na jazyku má vytvorené chuťové poháriky.

TEHOTdreamstime_xl_19525408NÁ: 5. lunárny mesiac (17. až 20. týždeň tehotenstva)
Pozitívne je, že začína druhá polovica tehotenstva a vy ste k svojmu bábätku o podstatný kus bližšie.
Plod naďalej veľmi rýchlo naberá na hmotnosti i dĺžke. Vďaka vzniku hnedého tuku plod získava istú schopnosť termoregulácie. Dieťa už má svoj jedinečný otlačok prsta. V tomto období by ste už tiež mali cítiť pohyby plodu, i keď ich možno spočiatku nebudete vedieť definovať. Niektoré matky ich k prirovnávajú motýľom v brušku, bublinkám, či plávajúcej rybke, iné si ich zamenia s črevnými pohybmi, ďalšie sa zľaknú, že sa deje niečo zlé. Neobávajte sa, o pár dní už s istotou budete vedieť, že to sa hýbe váš plod. Najlepšie pohyby zaznamenáte, samozrejme, keď ste v pokoji, v sede alebo v ľahu.

dreamstime_xl_55645462TEHOTNÁ: Vyšetrenia v 3. lunárnom mesiaci?
V 11. až 14. týždni tehotenstva podstúpite niekoľko dôležitých vyšetrení. Zamerané budú na overenie prosperity tehotenstva, kontrolu správneho vývoja plodu, zistenie markera NT (šijové prejasnenie) a prítomnosti nosnej kosti.
V tomto období vás čaká prvý veľmi dôležitý genetický ultrazvuk, ktorý vykonáva špeciálne vyškolený sonografista, nevyhnutnosťou je samozrejme kvalitný ultrazvuk.

dreamstime_xl_11538069

TEHOTNÁ: 4. lunárny mesiac (13. až 16. týždeň tehotenstva)
Štvrtý lunárny mesiac, je mesiac, v ktorom už začína byť tehotenstvo na väčšine žien vidno a taktiež by mali nastať príjemnejšie dni. Riziko potratu klesá, a tak sa môžete tešiť a vychutnávať si chvíle tehotenstva spolu s partnerom. Čo sa deje v brušku? Výživu a zásobovanie kyslíkom preberá placenta. Rast plodu pokračuje veľmi rýchlym tempom. Viac a viac sa formuje tvárička, vystupuje brada, ušká a stále zatvorené oči sa približujú viac k sebe.

dreamstime_xl_30721997TEHOTNÁ: 3. lunárny mesiac (9. až 12. týždeň tehotenstva) Po týždňoch nevoľností a intenzívnej únavy u mnohých budúcich mamičiek nastáva posun k lepšiemu. I keď bude už vaše bruško viac vytŕčať, budete sa pravdepodobne cítiť lepšie, nabitá energiou a pozitívne naladená.
Čo sa deje v brušku? Vaše bábätko už má základy pečene, čriev, ľadvín, vyvíjajú sa pľúca a žalúdok. Tiež vnútorné pohlavné orgány, ktoré sa budú ďalej vyvíjať, aby neskôr mohli plniť svoju funkciu. Rýchlo sa vyvíja i mozog plôdiku. Základný vývoj srdiečka je už dokončený a má svoj charakteristický tvar.

TEHOTdreamstime_xl_1455319NÁ:  2. lunárny mesiac (5. až 8. týždeň tehotenstva) Už ste zistili, že ste tehotná, alebo máte naraz niekoľko tehotenských príznakov a veríme, že dôvod na radosť? Viete, čo sa práve v tomto období vo vás deje? Hotové zázraky!
Každý jeden deň sa vo vašom brušku dejú veľké zmeny. Prvé týždne tehotenstva sú absolútnym zázrakom. Najdôležitejšie obdobie vo vývoji vášho potomka jedreamstime_xl_7108272 medzi 17. až 56. dňom, teda v druhom mesiaci tehotenstva. Z dvoch samostatných celkov – vajíčka a spermie sa vytvorí embryo, vzniká spočiatku rúrkovité srdiečko, neurálna trubica.

Aké sdreamstime_xl_1204370ú naozaj prvé príznaky tehotenstva? Každá žena je síce iná, ale niektoré prvotné príznaky tehotenstva pociťuje väčšina žien. Vôbec to však nemusia byť známe tehotenské ranné nevoľnosti. A ak sú, vôbec nemusia byť len rannými.
Samozrejme, nie každá žena tehotná má všetky príznaky, mnohé netrpia nevoľnosťami, závratmi alebo necítia až tak vyčerpanie, či ich v začiatkoch obišli bolesti chrbta. U každej sa tiež môžu príznaky objaviť v inej intenzite a v iných štádiách prvého trimestra, len máloktorej žene je už od počatia, respektíve zahniezdenia nevoľno.

Facebook