Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Našu plodnosť ovplyvňuje aj to, čo jedli naše matky počas tehotenstva!

02 apr Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravá výživa, Zdravie | Komentáre vypnuté na Našu plodnosť ovplyvňuje aj to, čo jedli naše matky počas tehotenstva!
Našu plodnosť ovplyvňuje aj to, čo jedli naše matky počas tehotenstva!
 

Rovnako i my môžeme vplývať na plodnosť našich detí
Za ostatné desaťročia rastie počet neplodných párov, a to nielen takých, kde je jeden neplodný, ale neplodnosť sa neraz týka oboch partnerov. Reprodukčné neúspechy sa netýkajú len žien, ale rovnako aj mužov. Nie je to len životným prostredím, ako iste mnohí správne predpokladáte. Naše reprodukčné schopnosti ovplyvňuje aj jedlo, ktoré sme dostávali v ranej fáze nášho života, v čase, keď sme
dreamstime_xl_45768787ešte boli v brušku matky a strava v ranom detstve!

Chudoba a hlad plodia neplodnosť
Výskum odborníkov z University of Sheffield, ktorý bol publikovaný v online verzii odborného magazínu Ecology, je prvou štúdiou svojho druhu, ktorá ukazuje, že počiatky nášho stravovania a prijímania potravín môžu mať dôležitý vážny vplyv na celoživotnú plodnosť jednotlivcov.

Výskumný tím pod vedením Dr. Iana Rickarda z Katedry zvieracích a rastlinných vied na Univerzite v Sheffielde využíval k svojmu skúmaniu údaje zo záznamov o narodení v 18. storočí vo Fínsku a poľnohospodárske údaje o výnosoch raže a jačmeňa z rovnakého obdobia a miesta. Štúdia ukázala, že približne polovica chudobných ľudí, ktorí sa narodili v roku, keď bola slabá úroda, nemala počas svojho života žiadne deti. Avšak takmer každý z chudobnej rodiny, kto sa narodil v časoch nadúrody oboch plodín, mal aspoň jedno dieťa počas svojho života.

Vplyv už v maternici
Potraviny, ktoré konzumujeme počas skorého života, ale aj v prenatálnom období prostredníctvom matky, môžu obmedziť vývoj rozmnožovacieho systému a spôsobiť tak v niektorých prípadoch aj neplodnosť. Dr. Rickard podľa ScienceDaily tvrdí: „Naše výsledky ukazujú, že potraviny, ktoré dostávajú deti narodené v chudodreamstime_xl_65555478bných rodinách, mali vplyv na ich neskorší reprodukčný úspech. Tieto výsledky majú dôsledky pre naše chápanie vplyvov životného prostredia na zdravie ľudí a zvierat a pomáhajú objasniť naše súčasné chápanie plodnosti a toho, či je ovplyvnená individuálne alebo sociálnymi faktormi.“

Aj diéty spôsobujú nedostatok živín
Diéty sú dnes akousi modernou formou chudoby. I keď ide o chudnutie, telo je často pripravené o dôležité živiny, ktoré sú pre jeho fungovanie potrebné. Ak je žena v tomto období tehotná, respektíve ak chce chudnúť počas tehotenstva, ochudobňuje tým aj svoj plod a môže to mať rovnaký efekt ako život v chudobe.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že vplyv potravín, ktoré prijímame počas tehotenstva a tiež potravín, ktoré dávame svojim deťom počas prvých mesiacov a rokov života, môže mať značný vplyv na to, či budeme mať vnúčatá alebo nie.

Náš tip:
Majte na mysli, že v tehotenstve nie je vhodné držať žiadnu diétu! Prioritou by mala byť vyvážená plnohodnotná strava. Ani počas dojčenia nie je vhodné obdobie na to, aby ste si odopierali potraviny v snahe čo najskôr schudnúť tehotenstvom nabraté kilá. Keď dojčenie ukončíte, budete mať na to času dosť a isto i tak pri starostlivosti o deti, prípade miernym cvičením, postupne schudnete na želanú váhu.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

dreamstime_xl_48507365Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook