Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Deti narodené cisárskym rezom majú inú črevnú flóru

10 máj Odoslal v Autori, Materstvo, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Deti narodené cisárskym rezom majú inú črevnú flóru
Deti narodené cisárskym rezom majú inú črevnú flóru
 

dreamstime_xl_57179571Väčšina mamičiek si neželá rodiť cisárskym rezom, ale prirodzene, tak to odporúčajú i odborníci. Samozrejme, keď si odmyslíme celebrity, ktoré si chcú týmto spôsobom načasovať pôrod a zachovať v plnom zdraví svoje intímne partie, existujú prípady, kedy cisársky rez je jedinou šancou pre úspešný pôrod a narodenie živého dieťaťa. To si jednoducho nevyberieme.

Mnohí lekári bojujú proti trendu dohadovania pôrodov formou tejto operácie, varujú, že to nie je žiadna výhra – negatív sekcie v porovnaní s prirodzeným pôrodom je viac než dosť.  Najnovšie informácie dokonca hovoria o tom, že pôrod cisárskym rezom môže zdvojnásobiť riziko následnej detskej obezity. Tak k riziku astmy a alergickej nádchy pribudla ďalšia nepríjemná diagnóza, ktorou v Spojených štátoch trpí každé tretie dieťa narodené cisárskym rezom.

Ako je to možné?
Štatistiky ukazujú, že mamičky, ktoré rodia cisárskym rezom, majú často vyššiu hmotnosť, ako mamičky, ktoré rodia prirodzenou cestou. Vyššia je aj priemerná pôrodná hmotnosť ich detí. Bez ohľadu na pôrodnú váhu a po zohľadnení materskej hmotnosti a niekoľkých iných faktorov sa ukázalo, že pôrod cisárskym rezom súvisí s dvojnásobným rizikom obezity u narodeného dieťaťa vo veku do troch rokov. Teda, vzniku najzávažnejšej obezity – v ranom detskom veku.

Rozdiel v črevnej flóre
Štúdie ukázali, že spomedzi trojročných detí narodených cisárskym rezom je takmer 16 percent obéznych. Z tých, ktoré sa narodili prirodzenou cestou je obéznych len 7,5 percenta. Odborníci tento významný rozdiel kladú na vinu rozdielu v zložení črevných baktérií detí narodených prirodzenou cestou a cisárskym rezom. Potvrdili to i ďalšie výskdreamstime_xl_33789673umy, ktoré dokázali, že: deti narodené cisárskym rezom majú vyšší počet baktérií Firmicutes a nižší počet baktérií Bacteroides v črevách. Tieto dve skupiny baktérií tvoria prevažnú časť črevnej mikroflóry.

Aj obézni ľudia majú vyššiu hladinu Firmicutes baktérií v črevách. Vedci predpokladajú, že črevné baktérie ovplyvňujú vývoj obezity zvýšením energie vyťaženej zo stravy a stimulovaním buniek k zvýšeniu inzulínovej rezistencie, zápalu a ukladania tukov.

„Sekcia“ je nebezpečnejšia, nie naopak!
Na Slovensku stúpol počet cisárskych rezov za posledných trinásť rokov takmer dvojnásobne. Podľa štatistík najviac na južnom Slovensku, kde takto rodí takmer 40 percent žien. V rokoch 1989 až 1995 to boli pritom len 3 percentá. Je dôležité uvedomiť si, že cisársky rez je nebezpečnejší, ako klasický pôrod.

Aké sú riziká cisárskeho rezu?
Krvácanie po operácii, pokles tlaku, bolesti hlavy, poranenie maternice alebo okolitých orgánov, infekcie rany alebo maternice, porucha plodnosti, komplikácie pri ďalšom tehotenstve. Aj novorodencovi hrozí viac rizík, ako pri klasickom pôrode: porezanie, pomliaždenie, zlomenina, vyššie riziko syndrómu dychovej tiesne, hypoglykémie, novorodeneckej žltačky, alergických ochorení a problémov s dojčením a podobne.

Samozrejme, vďaka skúsenostiam a pokroku v medicíne i v tejto oblasti klesá počet negatívnych skúseností. Ak je cisársky rez u vás nevyhnutnosťou, zbytočne sa nestresujte.

SABÍNA ZAVARSKÁ

Článok bol v pôvodnej forme publikovaný na www.woman.sk.


Ďalšie články:

dreamstime_xl_11962371Nebezpečné chlamýdie: Môžu spôsobiť neplodnosť, ale aj potrat
Ak uvažujete nad tehotenstvom alebo už tehotná ste, dôležité je, aby ste dôsledne dbali o svoj zdravotný stav aj tam dole a spoľahlivý intímny život. Mimoriadne nebezpečnými môžu byť rôzne infekcie. Napríklad chlamýdie môžu spôsobiť nielen neplodnosť, ale, ak je žena už tehotná, aj samovoľný potrat. Svetové štatistiky hovoria, že ročne chlamýdiová infekcia postihne deväťdesiat miliónov žien a mužov, najčastejšie vo veku medzi 15 až 30 rokov. Žiaľ, spadajú do toho i tehotné ženy.

dreamstime_xl_17469147Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
Najvyššia šanca na zdravé dieťa: pravidelné milovanie! Kedysi boli odporúčania odborníkov jednoznačné: pred ovuláciou sexuálna zdržanlivosť niekoľko dní, či dokonca týždňov a potom naplno! Novšie štúdie však ukázali, že veľkými pauzami medzi pohlavným stykom, respektíve vyprázdňovaním semenníkov nevedie cesta k úspechu. Spermie starnú a sú menej pohyblivé. Väčšina odborníkov preto dnes odporúča párom, ktoré chcú počať dieťa pravidelný sexuálny život. Áno, najdôležitejšie je trafiť do tých približne dvoch dní, kedy je vajíčko pripravené.

dreamstime_xl_54848278Tehotenstvo mení celé telo: Od hlavy až po päty
Tehotenstvo nie je len rastúce bruško, nevoľnosti, zväčšujúce sa prsia. Týchto zmien je podstatne viac a prejavujú sa doslova od hlavy po päty – od červených dlaní po žalúdočné kyseliny, hormonálne zmeny, ktoré neraz dajú zabrať a mnohé ďalšie. I na toto by ste sa mali pripraviť:
Spolu s nárastom hmotnosti a rastúcim bruškom rastie riziko vzniku nevzhľadných strií. Lekári upozorňujú čoraz viac na nadmerné priberanie, ktoré neprináša pozitíva ani plodu ani matke…

dreamstime_xl_8960851Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tehotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to. Vďaka nemu môžete ochrániť dieťatko pred nebezpečným ochorením, ktoré sa môže prejaviť neskôr.

dreamstime_xl_48507365Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook