Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

TEHOTNÁ: Keď vám tehotenstvo komplikuje veľa zdravotných problémov

15 nov Odoslal v Autori, Zavarská Sabína | Komentáre vypnuté na TEHOTNÁ: Keď vám tehotenstvo komplikuje veľa zdravotných problémov
TEHOTNÁ: Keď vám tehotenstvo komplikuje veľa zdravotných problémov
 

Nielen počas prvého trimestra, ale počas celého tehotenstva vás môže postretnúť niekoľko zdravotných ťažkostí, ktoré vám znepríjemňujú čakanie na vášho potomka. Keď ich je niekoľko naraz, dostáva tento súbor komplikácií názov gestóza. V rámci nej vás môže trápiť všetko od ranných nevoľností až po opuchy a tehotenskú cukrovku.

Čo je to gestóza?
dreamstime_xl_22219856Pod týmto zvláštnym názvom sa skrýva súbor viacerých zdravotných komplikácií a príznakov, ktoré vznikajú iba v súvislosti s tehotenstvom. Niekedy už počas priebehu samotného tehotenstva postupne ustupujú alebo zanikajú. Inokedy dochádza k úľave až po pôrode. Gestóza sa môže prejaviť napríklad zvracaním, zvýšeným krvným tlakom alebo opuchmi.

Raná gestóza
Najčastejším problémom v rannom tehotenstve, ktorým trpí väčšina žien je nutkanie na vracanie alebo ranné vracanie. Tento problém prakticky patrí k prvým príznakom tehotenstva a zvyčajne sa vyskytuje po 4. týždni tehotenstva. Niekedy ustúpi už do ďalších štyroch týždňov ustúpi, ale nie je výnimkou, ak trvá do konca prvého trimestra, či do konca 16. týždňa tehotenstva.

Keď má tehotná žena časté problémy s vracaním, môže dôjsť k úbytku hmotnosti. Plod síce rastie, no ona stratila časť pôvodnej váhy. Je logické, že časté zvracanie môže byť vážnym problémom, najmä ak ide o situáciu že tehotná žena nedokáže v sebe udržať ani vodu, a vtedy je nevyhnutná hospitalizácia. Ak chudnete a nedokážete v sebe udržať stravu, poraďte sa s vašim gynekológom. Vhodné je jesť viac malých porcií častejšie v priebehu dňa, ktoré vám natoľko nezaťažia trávenie. Pri nadmernom vracaní dochádza k celkovému oslabeniu organizmu a k výraznému chudnutiu. Vtedy sa môže vo zvratkoch objaviť i krv. V tejto situácii je nutné vylúčiť i iné možné ochorenia.

V začiatkoch tehotenstva sa môže objaviť aj zvýšená tvorba slín. Nemá negatívny vplyv na plod a ani na zdravie ženy. Môže však vplývať na nechutenstvo a následný pokles hmotnosti. Pri ťažších prípadoch musí byť žena hospitalizovaná. Niekedy sa môže spájať i s nadmerným vracaním.

Tehotenské ochorenia súvisiace s krvným tlakom:
Preeklampsia – ochorenie, ktoré sa prejavuje vysokým krvným tlakom a opuchmi končatín. Objavuje sa po dvadsiatom týždni tehotenstva a vždy je spôsobené tehotenstvom. Podľa výšky krvného tlaku sa preeklampsia rozlišuje na strednú a ťažkú. Pri strednej má žena tlak minimálne 140/90, no zároveň nie je vyšší ako 160/110. Pri ťažkej je krvný tlak vyšší ako 160/110.

Eklampsia – veľmi nebezpečný kŕčovitý stav. Prejavuje sa zvyčajne tesne pred pôrodom. Mozog nie je dostatočne prekrvený, žena má silné kŕčové záchvaty, ktoré často končia upadnutím do bezvedomia.

Chronická hypertenzia – v prípade chronického vysokého tlaku zvýšenie krvného tlaku nesúvisí s tehotenstvo a objavuje sa už pred dvadsiatym týždňom tehotenstva alebo 42 dni po pôrode či šestonedelí.

Chronická hypertenzia s preeklampsiou – preeklampsia alebo eklampsia, ktoré sa prepájajú s chronicky, teda dlhodobo (nielen v súvislosti tehotenstvom) vysokým krvným tlakom.

Dočasná tehotenská hypertenzia – ide o ochorenie, pri ktorom sa vysoký krvný tlak objavuje po dvadsiatom týždni tehotenstva alebo v ranom šestonedelí, no ustupuje do desiatich dní po pôrode.dreamstime_xl_37128313

Okrem uvedených ochorení tehotných, ktoré súvisia s vysokým krvným tlakom existujú ešte ďalšie neklasifikované choroby.

Opuchy
Počas tehotenstva môžu u žien vznikať aj opuchy končatín alebo tváre. Tie sa ukážu vtedy, ak aktuálna hmotnosť prekročí o desať percent pôvodnú hmotnosť tehotnej ženy. Nie vždy musia signalizovať vážny problém, ale často sú príznakom vážnejších komplikácií.

Preeklampsia
Vyššie riziko vzniku preeklampsie vzniká pri viacnásobnom tehotenstve, chronicky vysokom krvnom tlaku, cukrovke a v prípade, ak je tehotná žena pred 18. rokom alebo po 35. roku života. Pokiaľ má žena tlak vyšší ako 140/90 a tento stav pretrváva viac ako šesť hodín, musí byť hospitalizovaná. To isté platí v prípade vzostupu pečeňových testov alebo pri dôkaze trombocytopénie (nízka hladina krvných doštičiek, ktorá sa prejavuje vznikom petéchií – malých červených až modrastých bodiek najmä na dolných končatinách, modrín, krvácaním). Pobyt v nemocnici je potrebný i v prípade, ak má žena veľký prírastok na hmotnosti, ktorý môže byť spôsobený opuchmi a teda zadržiavaním tekutiny v tele. K tomu sa môžu pridružiť bolesti hlavy, poruchy videnia, zvracanie alebo bolesti. Niekedy môže byť nástup choroby náhly, no veľmi intenzívny. Rýchlo dochádza k viacerým ďalším problémom a vtedy je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia. Pri ťažkej preeklampsii musia lekári zvážiť i možnosť a nutnosť ukončenia tehotenstva.

HELLP syndróm
V zjednodušenej forme ho môžeme popísať ako eklampsiu, ktorá sa však neprejavuje kŕčovitými stavmi, taktiež dochádza k slabému prekrveniu mozgu. Okrem vysokého tlaku a opuchov má žena zvýšený počet bielkovín v moči, poruchy pečene a krvi. Prejavuje sa vysokým krvným tlakom, bolesťami v oblasti brucha, nevoľnosťou a vracaním. Tehotenstvo musí byť čo najskôr ukončené pomocou cisárskeho rezu.

Z pripravovanej knihy autoriek SABÍNY ZAVARSKEJ a YKY HRICKOVEJ: SOM TEHOTNÁ, ktorú si môžete kúpiť tu: http://www.zelenyjezko.sk/.


Ďalšie články:

TEHOTNÁ: So zápchou zatočí zdreamstime_xl_73477070mena jedálnička
Niektoré ženy majú počas tehotenstva skúsenosti s hnačkami, na iné má však tehotenstvo úplne opačný efekt a zrazu majú problémy s pravidelným vyprázdňovaním. Bolesti žalúdka, horšie trávenie, malátnosť, nepríjemný tlak v okolí bruška, na energii nepridajú. Pri zápche obvykle najlepšie zaberie zmena stravovania, ktorá dostane funkciu vašich čriev opäť do normálu. Veľa vláknin, orechov a čerstvej zeleniny či ovocia.
Zamerajte sa na pridanie zdravších potravín do vášho jedálneho lístka a vyváženie stravy, ktoré by malo byť pre vás v tomto období samozrejmé.

Viete,dreamstime_xl_21407289 čo všetko negatívne pôsobí na spermie?
Ak plánujete s partnerom založenie rodiny, nemali by ste životný štýl zmeniť iba vy, ale aj on. Svojím životným štýlom ovplyvňuje kvalitu spermií a keď sa nezbaví ich zabijakov, znižuje šancu na oplodnenie.
Máte pochybnosti o kvalite spermií vášho partnera napríklad z dôvodu rizikového zamestnania? Môže ich dať otestovať. Problémy s počatím dieťaťa spôsobuje až v 40-tich percentách mužská neplodnosť. Rovnaké číslo je aj na ženskej strane a 20 percent prípadov je medicínsky nevysvetliteľných.

Počet cdreamstime_xl_32902498isárskych rezov stúpa, ALE…
…pre detičky to nie je vždy úspech. Neberme teraz do úvahy ženy, ktoré chcú cisársky rez kvôli termínu pôrodu alebo tomu, aby si nepoškodili genitálie.
V mnohých prípadoch je bezpečnejšie alebo dokonca nevyhnutné rodiť cisárskym rezom. Kedy a prečo?
Cisársky rez lekár odporučí z viacerých dôvodov, ak to považuje zanevyhnutné. Podľa Yky Hrickovej, spoluautorky pripravovanej knihy pre každú budúcu mamičku ide o tieto…

dreamstime_xl_3038072Baby friendly nemocnice: Čo sa skrýva pod týmto názvom?
Niektoré mamičky si pôrodnicu nevyberajú, ale vždy je lepšie mať prehľad o službách, ktoré môžete v tehotenstve, pri a po pôrode očakávať. Pri výbere pôrodnice je fajn zohľadniť aj dodatkové služby, ktoré ponúkajú.
V súčasnosti sú populárne Baby Friendly alebo BFHI nemocnice, ktoré po pôrode pomáhajú matke s dojčením. Avšak to nie je všetko…

.

dreamstime_xl_37436570TEHOTNÁ: 10. LUNÁRNY MESIAC (37. až 40. týždeň tehotenstva)
A je tu veľké finále, i keď niektoré mamičky to ešte potiahnu pár dní navyše… Do určeného termínu pôrodu sa presne trafí približne len 5 percent mamičiek. Dnešná medicína vie, našťastie, pomôcť aj v takých prípadoch, keď sa bábätku stále v brušku veľmi páči. Pôrod môže nastať prakticky kedykoľvek, a tak by ste mali mať pripravenú tašku do pôrodnice. Čo sa deje v brušku? Dieťatko je už dokonale pripravené na život vonku, všetky orgány má vyvinuté, pľúca sú pripravené prvýkrát sa nadýchnuť, výstavba mozgových ciev je tiež kompletná.

dreamstime_xl_37680429TEHOTNÁ: 9. LUNÁRNY MESIAC (33. až 36. týždeň tehotenstva)
Orgány dieťatka sú už takmer dokonalé, dieťa je už v tomto čase pripravené na samostatný život mimo tela matky a je čoraz častejšie v bdelom stave. Dozrieva aj pľúcne tkanivo. Dieťa má už dosť obmedzený pohyb, pocítite zníženie frekvencie a spomalenie pohybov. Zaujímavé je, že v tomto období má už plne vyvinutú chuť a dokáže rozlíšiť chute plodovej vody. Opäť sa zväčšuje mozog. V črevách sa hromadí mekónium – smolka.

 

TEHOdreamstime_xl_6490805TNÁ: 8. LUNÁRNY MESIAC (29. až 32. týždeň tehotenstva)
Dbajte o dostatočný príjem vápnika, dieťatko ho v tomto období veľmi potrebuje na správny vývoj a spevnenie kostí. Samozrejme, je dôležitý počas celého tehotenstva. Krvotvorbu preberá kostná dreň plodu. Dieťatko väčšinu dňa prespí, v poslednom týždni si nacvičuje otváranie a zatváranie očí a tiež otáčanie hlavičkou. Stále si precvičuje aj dýchanie.
Čo sa deje v brušku? Bábätko priberá, mozog vďaka rastu vytláča mäkké lebkové kosti von, ku koncu tohto obdobia je už plne vyvinutý a dokáže už riadiť dýchanie i telesnú teplotu. Je čas na zmenu polohy – otáča sa dolu hlavičkou, aby sa pripravilo na pôrod.

dreamstime_xl_3239224TEHOTNÁ: 7. LUNÁRNY MESIAC (25. až 28. týždeň tehotenstva)
Váš potomok v tomto období absolútne z vás žije – berie si z vášho tela všetko, čo pre svoj rast a rozvoj potrebuje. Preto je veľmi dôležité, aby bola vaša strava bohatá na minerálne látky a vitamíny. Nezaťažujte sa – i jeho zbytočne cukrami, umelými sladidlami, tukmi a rôznymi chemikáliami, ktoré sú v spracovaných potravinách.
V týchto týždňoch si dieťatko už začína uvedomovať i samo seba a prežíva rôzne pocity, taktiež začína rozlišovať čas bdenia a čas spánku. Každým dňom sa zdokonaľuje jeho svalová koordinácia. Tvoria sa potné žľazy, dýchacie cesty sa plnia tekutinou.

TEHOdreamstime_xl_40289541TNÁ: 6. LUNÁRNY MESIAC (21. až 24. týždeň tehotenstva)
V tomto období sa vytvára na tele plodu mazľavá hmota, ktorá má ochrannú funkciu. Keďže priestoru na pohyb je stále menej, nemusíte cítiť pohyby tak často, ale zase môžu byť intenzívnejšie, pretože dieťatko naberá na sile a taktiež menej spí. Dozrievajú jeho spoje a nervové bunky v centrálnej nervovej sústave, ktoré odpovedajú na podnety zmyslových orgánov. Mozog zväčšuje svoj objem. Dievčatkám sa tvaruje pošva, chlapcom začínajú zostupovať semenníky, zafarbuje sa očná dúhovka. Obličky plodu už čiastočne filtrujú odpadové látky, vypomáhajú matkine. Na jazyku má vytvorené chuťové poháriky.

TEHOTdreamstime_xl_19525408NÁ: 5. lunárny mesiac (17. až 20. týždeň tehotenstva)
Pozitívne je, že začína druhá polovica tehotenstva a vy ste k svojmu bábätku o podstatný kus bližšie.
Plod naďalej veľmi rýchlo naberá na hmotnosti i dĺžke. Vďaka vzniku hnedého tuku plod získava istú schopnosť termoregulácie. Dieťa už má svoj jedinečný otlačok prsta. V tomto období by ste už tiež mali cítiť pohyby plodu, i keď ich možno spočiatku nebudete vedieť definovať. Niektoré matky ich k prirovnávajú motýľom v brušku, bublinkám, či plávajúcej rybke, iné si ich zamenia s črevnými pohybmi, ďalšie sa zľaknú, že sa deje niečo zlé. Neobávajte sa, o pár dní už s istotou budete vedieť, že to sa hýbe váš plod. Najlepšie pohyby zaznamenáte, samozrejme, keď ste v pokoji, v sede alebo v ľahu.

dreamstime_xl_55645462TEHOTNÁ: Vyšetrenia v 3. lunárnom mesiaci?
V 11. až 14. týždni tehotenstva podstúpite niekoľko dôležitých vyšetrení. Zamerané budú na overenie prosperity tehotenstva, kontrolu správneho vývoja plodu, zistenie markera NT (šijové prejasnenie) a prítomnosti nosnej kosti.
V tomto období vás čaká prvý veľmi dôležitý genetický ultrazvuk, ktorý vykonáva špeciálne vyškolený sonografista, nevyhnutnosťou je samozrejme kvalitný ultrazvuk.

dreamstime_xl_11538069

TEHOTNÁ: 4. lunárny mesiac (13. až 16. týždeň tehotenstva)
Štvrtý lunárny mesiac, je mesiac, v ktorom už začína byť tehotenstvo na väčšine žien vidno a taktiež by mali nastať príjemnejšie dni. Riziko potratu klesá, a tak sa môžete tešiť a vychutnávať si chvíle tehotenstva spolu s partnerom. Čo sa deje v brušku? Výživu a zásobovanie kyslíkom preberá placenta. Rast plodu pokračuje veľmi rýchlym tempom. Viac a viac sa formuje tvárička, vystupuje brada, ušká a stále zatvorené oči sa približujú viac k sebe.

dreamstime_xl_30721997TEHOTNÁ: 3. lunárny mesiac (9. až 12. týždeň tehotenstva) Po týždňoch nevoľností a intenzívnej únavy u mnohých budúcich mamičiek nastáva posun k lepšiemu. I keď bude už vaše bruško viac vytŕčať, budete sa pravdepodobne cítiť lepšie, nabitá energiou a pozitívne naladená.
Čo sa deje v brušku? Vaše bábätko už má základy pečene, čriev, ľadvín, vyvíjajú sa pľúca a žalúdok. Tiež vnútorné pohlavné orgány, ktoré sa budú ďalej vyvíjať, aby neskôr mohli plniť svoju funkciu. Rýchlo sa vyvíja i mozog plôdiku. Základný vývoj srdiečka je už dokončený a má svoj charakteristický tvar.

TEHOTdreamstime_xl_1455319NÁ:  2. lunárny mesiac (5. až 8. týždeň tehotenstva) Už ste zistili, že ste tehotná, alebo máte naraz niekoľko tehotenských príznakov a veríme, že dôvod na radosť? Viete, čo sa práve v tomto období vo vás deje? Hotové zázraky!
Každý jeden deň sa vo vašom brušku dejú veľké zmeny. Prvé týždne tehotenstva sú absolútnym zázrakom. Najdôležitejšie obdobie vo vývoji vášho potomka jedreamstime_xl_7108272 medzi 17. až 56. dňom, teda v druhom mesiaci tehotenstva. Z dvoch samostatných celkov – vajíčka a spermie sa vytvorí embryo, vzniká spočiatku rúrkovité srdiečko, neurálna trubica.

Aké sdreamstime_xl_1204370ú naozaj prvé príznaky tehotenstva? Každá žena je síce iná, ale niektoré prvotné príznaky tehotenstva pociťuje väčšina žien. Vôbec to však nemusia byť známe tehotenské ranné nevoľnosti. A ak sú, vôbec nemusia byť len rannými.
Samozrejme, nie každá žena tehotná má všetky príznaky, mnohé netrpia nevoľnosťami, závratmi alebo necítia až tak vyčerpanie, či ich v začiatkoch obišli bolesti chrbta. U každej sa tiež môžu príznaky objaviť v inej intenzite a v iných štádiách prvého trimestra, len máloktorej žene je už od počatia, respektíve zahniezdenia nevoľno.

Facebook