Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

5 potrebných vecí, ktoré ocení každá tehotná!

31 máj Odoslal v Autori, Deti, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína | Komentáre vypnuté na 5 potrebných vecí, ktoré ocení každá tehotná!
5 potrebných vecí, ktoré ocení každá tehotná!
 

V čase keď sa dozviete, že ste po prvýkrát tehotná, je toho zrazu priveľa naraz. Z radosti sa postupne, ale isto formujú aj obavy, plány a prípravy, aby bolo všetko tip top. Leží na vás veľké bremeno zodpovednosti. Musíte myslieť na kopec vecí, aby dieťa malo všetko pripravené, pritom sama sa neraz cítite „na rozpadnutie“, ste zmätená, plná otáznikov. Chvíľami sa cítite až úplne chaoticky z toho všetkého nového, čo vás čaká, chvíľami ste plná nadšenia a lásky k novému životu. K týmto zmenám nálad dopomáhajú aj hormonálne výkyvy. Mnoho žien v predpôrodnom očakávaní zabudne na nejakú maličkosť, ktorú bude počas tehotenstva potrebovať, a naopak, pokupuje nejednu zbytočnosť.

Bez čoho sa skutočne nezaobídete?

 1. Podporný vankúš
  dreamstime_xl_41486731Oceníte ho najmä v posledných týždňoch tehotenstva, kedy sa kvôli veľkému brušku a pohybom dieťatka len veľmi ťažko spáva. Uľaví vám pri polohe na boku so skrčenými kolenami – jednoducho si ho vložíte medzi kolená a uvidíte, o čo pohodlnejšie sa vám bude spať. Podporný vankúš oceníte aj ako oporu pre unavenú chrbticu a neskôr pri dojčení. Dôležitý je ľahký vzdušný materiál a ľahká údržba. Výhodou je, ak sa dá prať celý, nielen obliečka, pretože pri dojčení sa stávajú rôzne mokré nehody.
 1. Malá desiata a nápoj – vždy v taške
  Kamkoľvek pôjdete, nech to je len na desať minút alebo pol dňa, vždy si zoberte so sebou do tašky minerálku alebo stolovú vodu a niečo pod zub. Zdravé keksy, vopred pripravená a očistená zelenina, ovocie, na paličky nakrájaný tvrdý syr či avokádo vám pomôžu zahnať nielen hlad, ale
  aj tehotenské nevoľnosti.
 1. Tehotenská podprsenka
  Prsia počas tehotenstva prekonávajú závažné zmeny. Zväčšujú sa, sú bolestivé, citlivé, tmavnú, mení sa aj bradavka a dvorec. Už v druhom či v treťom mesiaci určite oceníte pevnú príjemnú podprsenku z kvalitných priedušných, najlepšie prírodných materiálov. Ku koncu tehotenstva už investujte do podprsenky, ktorá okrem opornej funkcie bude plniť svoju úlohu dobre aj pri dojčení (odopínateľné košíčky) a držaní tampónov proti pretekaniu mlieka. Výhodné sú podprsenky pohodlné, bez ozdôb a švov, na zapínanie vpredu.
 1. Upokojujúce pleťové mlieko
  Dôležitá je kvalitná jemná kozmetika s minimom chemikálií, ktorou si budete pravidelne ošetrovať rastúce bruško a prsia, prípadne aj zadok a stehná. Obľúbené sú produkty s obsahom olivového oleja, kakaového masla, aloe vera. Podstatné je, aby sa ľahko vstrebávali a poskytli preťaženej pokožke dokonalú ochranu.
 1. Bavlnené šaty, legíny, jogínky
  Voľné, ľahké oblečenie z čistej bavlny ocení každá budúca mamička. Ľahko sa doň oblečiete, netlačí, je priedušné a dobre kombinovateľné – rozhodne by vám nemali chýbať voľné šaty, tuniky, legíny alebo jogínky. Nevyhnutnosťou budú aspoň dvoje tehotenské nohavice: jedny legíny alebo voľnejšie bavlnené gate a rifle alebo elegantnejšie nohavice do práce – podľa toho, čo potrebujete viac. Vrchný diel oblečenia nie je nevyhnutné kupovať, postačia voľné tričká a tuniky, ktoré môžete nosiť aj keď nebudete tehotná a ktoré určite nájdete aj vo svojej skrini.

Praktickým módnym trendom sú bundy a mikiny so vsuvkou na nosenie bábätka a dojčenie. Takto ho budete mať bezpečne pri sebe bez obáv, že by mu bola zima dreamstime_xl_11538069a nemusíte si na bundu viazať baby šatku, či nosič. Výborne sa nosia počas celého tehotenstva. Vyberajte si však len overených predajcov. Na druhej strane si treba uvedomiť, že mnohé obchody majú tehotenské oblečenie veľmi predražené, i preto mnohé mamičky uprednostňujú kupovať nosené veci.

Náš tip
Domáci „ultrazvuk“

Nie je vlastne ani ultrazvuk, a tiež vôbec nie je nevyhnutnosťou. Môžete však počuť srdiečko vášho bábätka už od 12. týždňa kedykoľvek a kdekoľvek budete chcieť. Mnohé mamičky tento prístroj uplatňujú aj neskôr, ak cítia, že dieťatko sa nepohybuje tak často ako zvyčajne. Ide o údajne neškodiaci odposluch tepu plodu, ktorý poteší nielen vás, ale určite aj vášho partnera, dcérku alebo syna. Je vhodný na upokojenie ustráchaných mamičiek – s týmto maličkým domácim prístrojom si môžeme kedykoľvek vypočuť tlkot srdiečka nášho bábätka a ubezpečiť sa, že všetko je v najlepšom poriadku.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

Lietadldreamstime_xl_33939547o počas tehotenstva?
Každá dlhšia cesta je počas tehotenstva nepríjemná, no niektoré ženy to predsa len zvládajú lepšie ako iné. Ak si chcete ešte pred pôrodom užiť dovolenku a uvažujete nad leteckou dopravou, mali by ste si to dobre premyslieť – najmä vzhľadom na to, v akej fáze sa nachádzate. Prečo?
Pri najmenších problémoch sprevádzajúcich vaše tehotenstvo, ktoré nie sú úplne bežné, na dovolenku vo vzdialenejších krajinách radšej zabudnite. Ak ste podstúpili amniocentézu alebo iné náročné vyšetrenie, doprajte si čas na zotavenie a vašu cestu dôkladne prekonzultujte s lekárom.

dreamstime_xl_57179571Deti narodené cisárskym rezom majú inú črevnú flóru
Väčšina mamičiek si neželá rodiť cisárskym rezom, ale prirodzene, tak to odporúčajú i odborníci. Samozrejme, keď si odmyslíme celebrity, ktoré si chcú týmto spôsobom načasovať pôrod a zachovať v plnom zdraví svoje intímne partie, existujú prípady, kedy cisársky rez je jedinou šancou pre úspešný pôrod a narodenie živého dieťaťa. To si jednoducho nevyberieme.

 

dreamstime_xl_11962371Nebezpečné chlamýdie: Môžu spôsobiť neplodnosť, ale aj potrat
Ak uvažujete nad tehotenstvom alebo už tehotná ste, dôležité je, aby ste dôsledne dbali o svoj zdravotný stav aj tam dole a spoľahlivý intímny život. Mimoriadne nebezpečnými môžu byť rôzne infekcie. Napríklad chlamýdie môžu spôsobiť nielen neplodnosť, ale, ak je žena už tehotná, aj samovoľný potrat. Svetové štatistiky hovoria, že ročne chlamýdiová infekcia postihne deväťdesiat miliónov žien a mužov, najčastejšie vo veku medzi 15 až 30 rokov. Žiaľ, spadajú do toho i tehotné ženy.

dreamstime_xl_17469147Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
Najvyššia šanca na zdravé dieťa: pravidelné milovanie! Kedysi boli odporúčania odborníkov jednoznačné: pred ovuláciou sexuálna zdržanlivosť niekoľko dní, či dokonca týždňov a potom naplno! Novšie štúdie však ukázali, že veľkými pauzami medzi pohlavným stykom, respektíve vyprázdňovaním semenníkov nevedie cesta k úspechu. Spermie starnú a sú menej pohyblivé. Väčšina odborníkov preto dnes odporúča párom, ktoré chcú počať dieťa pravidelný sexuálny život. Áno, najdôležitejšie je trafiť do tých približne dvoch dní, kedy je vajíčko pripravené.

dreamstime_xl_54848278Tehotenstvo mení celé telo: Od hlavy až po päty
Tehotenstvo nie je len rastúce bruško, nevoľnosti, zväčšujúce sa prsia. Týchto zmien je podstatne viac a prejavujú sa doslova od hlavy po päty – od červených dlaní po žalúdočné kyseliny, hormonálne zmeny, ktoré neraz dajú zabrať a mnohé ďalšie. I na toto by ste sa mali pripraviť:
Spolu s nárastom hmotnosti a rastúcim bruškom rastie riziko vzniku nevzhľadných strií. Lekári upozorňujú čoraz viac na nadmerné priberanie, ktoré neprináša pozitíva ani plodu ani matke…

dreamstime_xl_8960851Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tehotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to. Vďaka nemu môžete ochrániť dieťatko pred nebezpečným ochorením, ktoré sa môže prejaviť neskôr.

dreamstime_xl_48507365Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook