Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

Ako sa cítiť lepšie počas rizikového tehotenstva? Máme pár tipov!

25 jún Odoslal v Autori, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravie | Komentáre vypnuté na Ako sa cítiť lepšie počas rizikového tehotenstva? Máme pár tipov!
Ako sa cítiť lepšie počas rizikového tehotenstva? Máme pár tipov!
 

Rizikové tehotenstvo dá zabrať nielen skúseným ženám, ktoré sú tehotné po prvýkrát, ale aj skúseným mamičkám. Ako odolať ustavičnému stresu a negatívnym myšlienkam, že kedykoľvek sa môže čokoľvek zlé stať? Bábätko môže naše obavy a negatívne nálady vycítiť…

Rizikové tehotenstvo je pre mnohé ženy obdobím, ktoré prekonávajú viac-menej so zatajeným dychom a robia si čiarky od jedného dôležitého momentu, ktorý úspešne dosiahli po ďalší. Už len samotné zistenie, že s ich tehotenstvom nie je niečo v poriadku, že je rizikové dá poriadne našej psychike zabrať. Mnohé mamičky to v sebe uzatvoria dokdreamstime_xl_73292936onca tak, že nie sú dobrými matkami, že niečo urobili zle, že jednoducho sú menejcenné a neschopné.

Sebavedomie pod hladinou
Je úplne logické, že táto situácia nám na sebavedomí nepridáva, o to horšie, ak musíme byť na lôžku. Negatívna správa od lekára dokáže položiť aj tie najsilnejšie, dokonca ovplyvniť dôveru vo vlastné telo. Veď ste ženou predsa, ale vaše telo nereaguje tak, ako by zdravé ženské telo malo. Niečo sa stalo. Nízke sebavedomie počas tehotenstva zasahuje aj do popôrodného obdobia. Dieťatko sa narodí, po všetkých útrapách a obavách je zdravé, ale možno vy budete pochybovať o sebe ako matke naďalej – o svojich schopnostiach postarať sa oň…

Budovanie zdravého sebavedomia je veľmi dôležité počas tehotenstva, mimoriadne počas rizikového – pre dieťa i pre mamičku. Prečo? Znižuje riziko rozvoja popôrodných depresií a úzkostných stavov, pomáha rýchlejšie sa „pozbierať“ pri negatívnych udalostiach, zdvíha náladu a dáva nám tiež viac energie do boja s negatívnymi myšlienkami.

V prípade, že vám lekár oznámi, že vaše tehotenstvo je z nejakých dôvodov rizikové, určite vám to na sebavedomí a na nálade nepridá. Máme pre vás tri rady, ktoré dokážu pomôcť aj v týchto najťažších chvíľach (podľa odborníčky, ktorá roky každodenne pracuje s mamičkami bojujúcimi s vysokorizikovým tehotenstvom Pariji Deshpande – jej rady vyplývajú z odbornej praxe z klinickej psychológie, ale aj z osobných skúseností s vysoko rizikovým tehotenstvom):

  1. Staňte sa aktívnou členkou lekárskeho tímu, ktorý sa o vás stará
    Neznamená to, že máte riešiť svoje problémy, alebo sa posnažiť vyštudovať medicínu. Znamená to však, aby sme sa snažili čo najlepšie porozumieť vlastnej komplikácii, zistiť o nej čo najviac overených informácií a detailov. Ubezpečte sa, žena každú vašu otázku dostanete odpoveď – máte na to právo.

Mnohé mamičky sa obávajú pýtať lekárov, na otázky ktoré ich trápia z viacerých dôvodov. Nechcú vyzerať trápne a hlúpo, nechcú ich obťažovať, nechcú počuť radšej nič viac, aby sa ešte viac nebáli. Potom však hľadajú informácie na internete, v rôznych diskusných fórach, ktoré neprinášajú pravdivé overené fakty, ale len dohady a zbytočne stresujú.dreamstime_xl_39649822

Zapisujte si počas dní všetky otázky, ktoré vám napadnú a pri najbližšej príležitosti sa ich spýtajte vášho lekára. Budete maž istotu, že sa dozviete kvalifikované odpovede. Prípadne ich konzultujte s iným odborníkom – ak máte túto možnosť.

  1. Doprajte si pochvalu a odmenu
    Naučte sa prijímať komplimenty – aj tie od seba samej – a uznať veci, ktoré robíte dobre. Určite ich je nemálo. Nehľadajte v tejto náročnej situácii na sebe negatíva, ale naopak, pochváľte sa za to, čo ste už dokázali. Napíšte i každý deň niekoľko pozitív a úspechov a majte ich v kritických chvíľach na očiach. Rizikové tehotenstvo je len súčasťou vášho príbehu, nie definíciou vás ako ženy a matky!

Vyššie sebavedomie vám pomôže udržať sa v pokoji, dopriať ho aj svojmu dieťatku, vyrovnať sa s úzkosťami a množstvom starostí, ktoré na vás dennodenne číhajú. Dodá vám viac nádeje a možností užívať si každý pozitívny moment vášho tehotenstva, o ktorý ste tak bojovali!

  1. Nezostávajte v pasivite
    Najhoršie, čo môžete v období plnom obáv urobiť je podľahnúť a hrať sa na bezmocnú. Prestanete o seba dbať, veď aj tak musíte len ležať na lôžku a nemôžete nič ovplyvniť. Načo. Načo sa starať o seba, keď o chvíľu môže byť všetko úplne inak a ešte horšie. Takto si nikam nepomôžete. Naopak, i keď máte režim na lôžku alebo ste v nemocnici, snažte sa venovať sebe samej i rodine tak, ako predtým. Neuťahujte sa do samoty.

Rozmýšľajte, čo si oblečiete na najbližšie rodinné príležitosti, aké menu pripravíte. Často si meňte oblečenie, upravujte sa a snažte sa vyzerať čo najkrajšie – potom sa budete omnoho lepšie cítiť. Zavolajte si domov kaderníčku, či kamarátku, ktorá vás rada upraví a s ktorou si aj skvele podebatujete, zaspomínate na staré časy. Obklopte sa vecami, ktoré máte rady a ktoré na vás pozitívne pôsobia.

SABÍNA ZAVARSKÁ


Ďalšie články:

Z plodu odsúdeného na sdreamstime_xl_31666451mrť – zdravé dievčatko!
Ruptúra placenty počas tehotenstva väčšinou končí pre dieťatko tragicky – dôležité je  v akom období tehotenstva k nej dôjde, teda v akom vývojovom štádiu sa dieťatko nachádza. Najčastejšie k týmto prípadom dochádza, ak má matka vyšší vek a jej tkanivá sú menej pružné. Môže však postretnúť aj mladšie mamičky. Na záchranu plodu i pre bezpečnosť matky je veľmi dôležitá včasná diagnostika. Tento stav sa prejavuje bolesťami a krvácaním, ktoré sú spôsobené tým, že medzi placentou a stenou maternice, od ktorej sa placenta odtrhne vzniká krvácanie. To je pre oboch – matku i dieťa závažným problémom.

dreamstime_xl_16604303Sex počas tehotenstva? I v tejto oblasti sú veľké zmeny, ktoré sa oplatí poznať!
O milostnom spolužití počas tehotenstva existuje množstvo mýtov a fám. Niektoré z nich tvrdia, že sex je nielenže nepríjemný, škodlivý, ale dokonca v tehotenstve nebezpečný. Ak máte zdravé tehotenstvo, opak je pravdou. Dokonca, mnoho žien tvrdí, že ich milostný život sa po otehotnení stal ešte vzrušujúcejším a sexuálna túžba stúpa. A má to svoje logické zdôvodnenia. Horšie je to už v posledných týždňoch tehotenstva.

Jedno uždreamstime_xl_41527617 máte a druhé príde na svet onedlho? Tu je pár rád od rodičov!
Niektorí rodičia volia stratégiu vychovať dve, či tri deti rýchlo za sebou, aby sa mali s kým hrať a aby to i oni mali jednoduchšie a praktickejšie – všetko zvládli naraz. Iní naopak, uprednostňujú druhé dieťa, až keď prvé odrastie, keď už chodí do škôlky či školy. Oboje stratégie majú svoje pre a proti. Na čo sa pripraviť, ak už  jedného malého potomka máte doma a onedlho privediete na svet jeho súrodenca?

 

dreamstime_xl_414867315 potrebných vecí, ktoré ocení každá tehotná! V čase keď sa dozviete, že ste po prvýkrát tehotná, je toho zrazu priveľa naraz. Z radosti sa postupne, ale isto formujú aj obavy, plány a prípravy, aby bolo všetko tip top. Leží na vás veľké bremeno zodpovednosti. Musíte myslieť na kopec vecí, aby dieťa malo všetko pripravené, pritom sama sa neraz cítite „na rozpadnutie“, ste zmätená, plná otáznikov. Chvíľami sa cítite až úplne chaoticky z toho všetkého nového, čo vás čaká, chvíľami ste plná nadšenia a lásky k novému životu. K týmto zmenám nálad dopomáhajú aj hormonálne výkyvy. Mnoho žien v predpôrodnom očakávaní zabudne na nejakú maličkosť, ktorú bude počas tehotenstva potrebovať, a naopak, pokupuje nejednu zbytočnosť.

dreamstime_xl_21407289Mýty o umelom oplodnení stále kolujú: Neverte im! Dieťa „zo skúmavky“ nie je umelé, ani cudzie! Umelé oplodnenie je riešením, ktoré využíva čoraz väčší počet rodičov – i kvôli rastúcemu veku, v akom partneri zakladajú rodiny. Napriek už relatívne bežnej metóde o umelom oplodnení stále kolujú niektoré nepravdivé fámy. Stále sú ľudia, ktorí sa na takto stvorené deti pozerajú ako na ufónov. Deti „zo skúmavky“ sú pritom úplne rovnaké ako deti, ktoré boli počaté prirodzenou cestou.

 

Lietadldreamstime_xl_33939547o počas tehotenstva?
Každá dlhšia cesta je počas tehotenstva nepríjemná, no niektoré ženy to predsa len zvládajú lepšie ako iné. Ak si chcete ešte pred pôrodom užiť dovolenku a uvažujete nad leteckou dopravou, mali by ste si to dobre premyslieť – najmä vzhľadom na to, v akej fáze sa nachádzate. Prečo?
Pri najmenších problémoch sprevádzajúcich vaše tehotenstvo, ktoré nie sú úplne bežné, na dovolenku vo vzdialenejších krajinách radšej zabudnite. Ak ste podstúpili amniocentézu alebo iné náročné vyšetrenie, doprajte si čas na zotavenie a vašu cestu dôkladne prekonzultujte s lekárom.

dreamstime_xl_57179571Deti narodené cisárskym rezom majú inú črevnú flóru
Väčšina mamičiek si neželá rodiť cisárskym rezom, ale prirodzene, tak to odporúčajú i odborníci. Samozrejme, keď si odmyslíme celebrity, ktoré si chcú týmto spôsobom načasovať pôrod a zachovať v plnom zdraví svoje intímne partie, existujú prípady, kedy cisársky rez je jedinou šancou pre úspešný pôrod a narodenie živého dieťaťa. To si jednoducho nevyberieme.

 

dreamstime_xl_11962371Nebezpečné chlamýdie: Môžu spôsobiť neplodnosť, ale aj potrat
Ak uvažujete nad tehotenstvom alebo už tehotná ste, dôležité je, aby ste dôsledne dbali o svoj zdravotný stav aj tam dole a spoľahlivý intímny život. Mimoriadne nebezpečnými môžu byť rôzne infekcie. Napríklad chlamýdie môžu spôsobiť nielen neplodnosť, ale, ak je žena už tehotná, aj samovoľný potrat. Svetové štatistiky hovoria, že ročne chlamýdiová infekcia postihne deväťdesiat miliónov žien a mužov, najčastejšie vo veku medzi 15 až 30 rokov. Žiaľ, spadajú do toho i tehotné ženy.

dreamstime_xl_17469147Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
Najvyššia šanca na zdravé dieťa: pravidelné milovanie! Kedysi boli odporúčania odborníkov jednoznačné: pred ovuláciou sexuálna zdržanlivosť niekoľko dní, či dokonca týždňov a potom naplno! Novšie štúdie však ukázali, že veľkými pauzami medzi pohlavným stykom, respektíve vyprázdňovaním semenníkov nevedie cesta k úspechu. Spermie starnú a sú menej pohyblivé. Väčšina odborníkov preto dnes odporúča párom, ktoré chcú počať dieťa pravidelný sexuálny život. Áno, najdôležitejšie je trafiť do tých približne dvoch dní, kedy je vajíčko pripravené.

dreamstime_xl_54848278Tehotenstvo mení celé telo: Od hlavy až po päty
Tehotenstvo nie je len rastúce bruško, nevoľnosti, zväčšujúce sa prsia. Týchto zmien je podstatne viac a prejavujú sa doslova od hlavy po päty – od červených dlaní po žalúdočné kyseliny, hormonálne zmeny, ktoré neraz dajú zabrať a mnohé ďalšie. I na toto by ste sa mali pripraviť:
Spolu s nárastom hmotnosti a rastúcim bruškom rastie riziko vzniku nevzhľadných strií. Lekári upozorňujú čoraz viac na nadmerné priberanie, ktoré neprináša pozitíva ani plodu ani matke…

dreamstime_xl_8960851Je dobré piť v tehotenstve mlieko?
Informácie o tom, čo je dobré konzumovať počas tehotenstva a čo nie pribúdajú takmer každým dňom. Vedci prichádzajú stále na nové súvislosti z hľadiska zdravia dieťaťa a správania – životného štýlu a jedálnička – jeho matky počas tehotenstva a v prvých rokoch života. Mnohé z týchto informácií popierajú staré povery. Ak ste počuli, že v tehotenstve nie je dobré piť mlieko a jesť mliečne výrobky, zabudnite na to. Vďaka nemu môžete ochrániť dieťatko pred nebezpečným ochorením, ktoré sa môže prejaviť neskôr.

dreamstime_xl_48507365Nepodceňujte popôrodné depresie!
Podľa mnohých filmov by mal byť pôrod by mal byť dôvodom najväčšej radosti mamičiek, ale mnohým ženám prináša problémy, s akými nepočítali a ktoré nevedia ovplyvniť. Nečakané úzkosti, depresie, strata sebavedomia, pochybovanie o sebe a zmysle svojho života sú nepríjemným prekvapením pre čoraz viac žien po pôrode, ale, samozrejme, aj pre ich okolie. Tieto stavy netreba bagatelizovať, ale treba ich čo najskôr riešiť v spolupráci s odborníkom, pretože ohrozujú nielen ženu, ale i dieťatko.

Krv a špinenie počas tehotenstva: Čo treba robiť a aké sú riziká? dreamstime_xl_40613188Nie každý výtok v tehotenstve je zlý. Záleží od jeho farby, intenzity a pachu. Momentom, kedy rozhodne treba ihneď vyhľadať lekára je krvácanie z rodidiel a špinenie svetločervenej, ale i tmavočervenej farby. Nemusí to znamenať nič fatálne, ale určite je potrebné, aby vás prehliadol odborník. Na druhej stane, mnohé ženy majú skúsenosti so slaboružovým výtokom, najmä po vyšetrení alebo po pohlavnom styku. Je zvyčajne len dôsledkom mierneho poranenia prekrvenej sliznice pošvy. Samozrejme, i v tomto prípade sa radšej poraďte s lekárom.

dreamstime_xl_45305637Alkohol v tehotenstve? Fakty, ktoré treba vedieť!
Prednedávnom sa vyskytli informácie o tom, že jeden pohárik nemôže uškodiť ani počas tehotenstva… To, samozrejme, zase vyvolalo ďalšie polemiky a diskusie. Poruchy fetálneho alkoholového spektra sú však realitou, a častejšou ako kedysi. A drvivá väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že tehotnej žene alkohol do rúk absolútne nepatrí. I jeden pohárik denne môže plodu veľmi a nezvrátiteľne ublížiť. Tu nájdete najdôležitejšie fakty o alkohole v súvislosti s tehotenstvom.

dreamstime_xl_35394608Dieťa po tridsaťpäťke či dokonca štyridsiatke? Žiadna rarita, i keď rizík je viac
Poznáme to: dievčatá, ktoré skoro otehotnejú, často ľutujú, že prišli o svoju slobodu, o kariéru a podobne. Niektoré sa tešia, že si už „odrodili“ a môžu si užívať, ale splodiť potomka nie je predsa len také jednoduché. Racionálny človek k tomu prichádza až v momente, keď má dostatočné sociálne a finančné zázemie, a najmä spoľahlivého partnera, ktorému dôveruje a keď obaja túžia po spoločnom potomkovi.

dreamstime_xl_39559691„Druhý stav“ mení aj mozog: Viete ako?
Počas tehotenstva ženské telo prechádza mnohými nie najpríjemnejšími zmenami. Nemení sa však len telo ako také. Veľa, menej viditeľných zmien sa však odohráva aj v mozgu. A nie sú to len zmeny nálad, precitlivenosť, či chvíľami naopak veľmi vzťahovačná a úzkostlivá nálada. Nie je to tak dávno, čo neurológovia potvrdili fakt, že tehotenstvo zasahuje do samotnej štruktúry mozgu. Dlhodobé pozorovania mozgu tehotných žien ukázali zmeny, ktoré sa dejú v prefrontálnej kôre, v strednom mozgu, temennom laloku a ďalších častiach mozgu.

dreamstime_xl_24651357Na čo je dobré pripraviť sa skôr než porodíte?
Kým do vašej rodinky pribudne nový člen, potrebujete to zo strany matky i psychickú prípravu. I keď platí, že mamičky sú zvyčajne viac a lepšie pripravené ako oteckovia, predsa len je to i pre nás, špeciálne pre prvorodičky úplne nová skúsenosť, ktorá zmení celý život. Dôležité je napriek veľkej zodpovednosti, ktorá vás v novej úlohe čaká, vedieť sa aj uvoľniť od napätia  a obáv, pozrieť sa na novú situáciu troška s nadhľadom a na zaťažkávacie každodenné skúšky, aspoň troška aj humorom.

Facebook