Close

Nie ste zaregistrovaný? Zaregistrujte sa a začnite používať.

lock and key

Prihláste sa do svojho účtu

Account Login

Zabudli ste heslo?

TEHOTNÁ: Čo by mal jesť budúci otec?

20 apr Odoslal v Autori, Deti, Horáková Katarína, Materstvo, Rodičovstvo a výchova, Tehotenstvo, Zavarská Sabína, Zdravá výživa, Zdravie | Komentáre vypnuté na TEHOTNÁ: Čo by mal jesť budúci otec?

Tehotenstvo nie je záležitosťou len ženy. Hoci kedysi sa mužovi pripisovala len rola oplodnenia a ostatné už bolo akože na žene, dnes je jasné, že na vývoj dieťaťa má vplyv strava i psychická pohoda budúceho otca. Ako by sa mal stravovať budúci otec? Radí Profesorka Katarína Horáková:

Jedlá zvyšujúce plodnosť
Plodnosť zvýšia špeciálne jedlá obsahujúce potrebné živiny, najmä zinok a selén, vitamíny B6, B12, C, E a omega-3 mastné kyseliny. Všetkého treba viac, ako je denná odporúčaná dávka. Z osobných skúseností odporúčam tieto živiny užívať tiež vo forme výživových doplnkov, pretože ich zvyčajne neprijímame dosť len stravou. Dobré skúsenosti s podporou plodnosti a počatia mám aj so súčasným užívaním kombinácie zinok, selén, vitamín E alebo aj so súčasným užívaním zelenej riasy chlorelly a mladého jačmeňa, ktoré dodávajú potrebné živiny.

Nezabúdajte na zinok
dreamstime_xl_11810442Zinok je veľmi dôležitý pre plodnosť, zabezpečuje výrobu kvalitného semena a môže znížiť riziko potratu. Dobrými zdrojmi sú: ryby, ustrice, krabie mäso, kešu oriešky, tekvicové jadierka, špaldové pšeničné otruby a klíčky, väčšina húb, fazuľa, hrach, šošovica, kakao.
Tip na stravu: krab, citrón, chilli a špagety. Denná potreba pre obe pohlavia je 30 mg.

Selén – účinný antioxidant
Zvyšuje mužskú plodnosť a zabráni poškodeniu chromozómov, čo môže spôsobiť potrat. Dobrými zdrojmi sú para orechy, homár, tuniak, sleď, krab, langusta, bravčové, hovädzie, teľacie (obličky, srdce, pečeň), obilniny – špalda, celozrnné výrobky, ovsené vločky, kukurica, ryža natural, vaječný žĺtok, huby, cibuľa, cesnak, brokolica.
Tip na olovrant: hrsť para orechov alebo varená kukurica. Denná potreba pre obe pohlavia je 100 mikrogramov.

Vitamíny skupiny B
Vitamín B6 pomáha udržiavať rovnováhu hormónov. Dobrými zdrojmi sú: pečeň, ryby, sója, pšeničné klíčky, banán, špenát, avokádo, celozrnné obilie, hydina.
Tip na stravu: tuniakový šalát so žeruchou alebo celozrnný chlieb s avokádovou nátierkou a paprika. Denná potreba pre obe pohlavia je 50 mg.

Vitamín B12 je potrebný pre delenie buniek, podporuje zvýšenie počtu spermií. Dobrými zdrojmi sú mušle, sardinky, jahňacie, vaječný žĺtok, syr čedar, kvasená kapusta, fermentované mliečne výrobky.
Tip na stravu: jahňacie kotlety so šalátom. Denná potreba pre obe pohlavia je 50 mg.

C, E a omega-3 mastné kyseliny
Vitamín C zvyšuje počet spermií, zabráni zlepovaniu a tvorbe abnormálnych spermií, zlepšuje ich pohyblivosť. Dobrými zdrojmi sú citrusové ovocie, čierne ríbezle, jahody, kivi, zeleninová paprika, paradajky, brokolica, kapusta, šípky.dreamstime_xl_88180632
Tip na stravu: veľký šalát s paprikou, cherry paradajkami, avokádom, žeruchou a strúhanou mrkvou. Čerstvá šťava z dvoch pomarančov a mrkvy, citrónu a trochu zázvoru. Denná požiadavka pre obe pohlavia je 1 000 mg.

Vitamín E zvyšuje pohyblivosť spermií, ich schopnosť preniknúť do vajíčka a redukuje pokles ovulácie zapríčinený vekom. Dobrými zdrojmi sú: slnečnicový olej, slnečnicové semienka, lieskové oriešky, mandle, avokádo, obilné klíčky, špenát, maslo, vaječný žĺtok, mlieko.
Tip na olovrant: mandľové alebo lieskové maslo na celozrnný toast. Denná požiadavka pre obe pohlavia je 270 mg.

Omega-3 mastné kyseliny zabraňujú slabému pohybu spermií, ich nízkemu počtu alebo tvorbe abnormálnych spermií. Preukázalo sa, že tiež znižujú tvorbu maternicových myómov a endometriózu. Dobrými zdrojmi sú: sardinky, losos, kôrovce, ľanový olej, orechy a semená.
Tip na stravu: grilované sardinky alebo losos so šalátom. Denná požiadavka pre oboch je tučné ryby raz-dvakrát týždenne, denne za hrsť orechov a lyžicu čerstvo zomletého ľanového semena. Denná požiadavka pre obe pohlavia je minimálne 300 mg.

Poznámka: Ak nie ste schopní získať dostatočné množstvo potrebných živín zo stravy, je potrebné dopĺňať ich užívaním príslušných výživových doplnkov.

Pycnogenol zlepšuje plodnosť
Tento zvláštne pomenovaný výživový doplnok je komplex vo vode rozpustných vysoko biologicky dostupných antioxidačných živín, získaných z kôry špeciálneho druhu pobrežnej borovice nájdenej v juhozápadnom Francúzsku. Obsahuje množstvo užitočných zlúčenín, takzvané bioflavonoidy. Sú to látky nachádzajúce sa výlučne v rastlinách (v ovocí, zelenine, orechoch, v obilninách, kakau a v nápojoch ako sú káva a víno). Dôvod na doplňovanie výživy Pycnogenolom nie je len obohatiť nedostatočné stravovanie. Pycnogenol posilňuje našu antioxidačnú obrannú schopnosť a má mnoho zdraviu prospešných účinkov, ktoré nie sú dosiahnuteľné životosprávou samou o sebe.

Z  knihy autoriek SABÍNY ZAVARSKEJ, YKY HRICKOVEJ a KATARÍNY HORÁKOVEJ: SOM TEHOTNÁ, ktorú si môžete kúpiť tu: http://www.zelenyjezko.sk/.


Ďalšie články:

dreamstime_xl_6230869TEHOTNÁ: Látky, ktoré podporujú plodnosť
… a o ktorých sa to len hovorí. Viete, aké látky sú pre budúcu mamičku potrebné už od začiatku tehotenstva a o ktorých to nie je až tak úplne jasné? Radí Profesorka Katarína Horáková: Inozitol je látka vlastná telu, telo si ju tvorí samo. Vyskytuje sa v bunkových membránach, a zohráva dôležitú úlohu pri udržaní ich celistvosti. Sú však situácie, kedy ho telo produkuje nedostatok, a práve to je prípad žien s polycystickými vaječníkmi. Aby sa zabránilo neplodnosti, treba zvýšiť príjem potravín, v ktorých sa prirodzene vyskytuje, ako sú pivovarské kvasnice, lecitín, tmavozelená listová zelenina (špenát, kvaka, kapusta), strukoviny (sója, fazuľa, šošovica), melón, grapefruit, hrozienka, pšeničné klíčky, melasa, hovädzie (mozog a srdce) a maslo a užívať inozitol vo forme výživového doplnku.

dreamstime_xl_19997200TEHOTNÁ: ČO NEJESŤ, KEĎ CHCETE OTEHOTNIEŤ
Tehotenstvo kladie na naše telo zvýšené nároky. Je dôležité nielen dopĺňať potrebné živiny, ale aj vyhýbať sa škodlivinám. Čomu by ste sa mali v rámci snahy otehotnieť úplne vyhnúť? Radí Profesorka Katarína Horáková:
Čomu by ste sa mali v rámci snahy otehotnieť úplne vyhnúť? Odstráňte zo svojho jedálnička: Koláče, pečivo, sýtené sladené nápoje, hotové jedlá zo stánkov s rýchlym občerstvením a v reštauráciách. Väčšinou majú vysoký obsah tuku, cukru a soli. Síce zasýtia, ale ich výživová hodnota je nepostačujúca…

dreamstime_xl_16694868TEHOTNÁ: AKO SA STRAVOVAŤ, KEĎ CHCETE OTEHOTNIEŤ?
Čo a ako jesť, aby ste otehotneli a bola dobre pripravená na tehotenstvo? Radí Profesorka Katarína Horáková:
Aj keď sa cítite byť zdravá, teraz prišiel skutočne najvyšší čas, kedy by ste mali začať zlepšovať svoj jedálniček. Týka sa to najmä tých žien, ktoré nejedia vyváženú stravu pred tehotenstvom a ich telo nemá správny nutričný stav pre potreby tehotenstva. Pritom je známe, že optimálna hmotnosť a zdravá strava, ktorá zásobí telo potrebnými živinami, sú najlepším štartom pre tehotenstvo. Potrava a plodnosť priamo úzko súvisia, o tom už dnes nikto nepochybuje. Totiž, zdravá strava je obzvlášť dôležitá pred a samozrejme, počas tehotenstva. Podľa nutričných odborníkov, ak chceme ľahko a rýchlo otehotnieť, nie je dôležitý len sex v správny deň, ale aj fakt, aké je zloženie stravy partnerov.

dreamstime_xl_5006256TEHOTNÁ: DULA – školená opora pri pôrode
Povolanie duly má dlhoročnú tradíciu a nie je to iba módny hit posledných rokov. Naopak, tieto ženy pomáhali tehuľkám pri pôrodoch už dlhé storočia, no postupne sa i s príchodom nemocničných služieb dostala ich pozícia do úzadia. Potom sa však podarilo opäť spropagovať ich prítomnosť v pôrodnej sále a nájsť tak pre ženy veľkú oporu, ktorú v týchto intímnych chvíľach budú potrebovať.

Budete rodiť v zadreamstime_xl_15862043hraničí?
Slovenské matky majú možnosť pôrodu aj v zahraničí. Najčastejšie si vyberajú buď miesto ich pracovného pobytu, alebo Rakúsko, ktoré uprednostňujú kvôli službám. Po pôrode v zahraničí by ste mali myslieť na tieto veci:
* Materské – závisí od toho, v ktorom štáte ste boli zamestnané a odkiaľ ho budete poberať. Následne sa musíte riadiť ich pravidlami. Ak ste v zahraničí iba rodili, no pracovali ste na Slovensku, platia pre vás rovnaké pravidlá ako pre ženy, ktoré priviedli dieťa na svet u nás…

dreamstime_xl_4806977O aké ďalšie príspevky sa môžete po pôrode uchádzať?
Materské a neskôr rodičovské nie sú jediné príspevky štátu rodičom. O čo ešte môžete požiadať a na čo máte nárok? Príspevok k narodeniu dieťaťa – Nárok na tento príspevok má každé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní. Jeho aktuálna výška je 829,86 eur. Pri narodení dvojičiek alebo viactorčiat dostanete za každé ďalšie dieťa 75,69 eur. Pokiaľ sa vám narodilo štvrté a ďalšie dieťa, táto suma sa znižuje na 151,37 eur…
.

dreamstime_xl_19291391TEHOTNÁ: Ako vypočítať výšku materského?
Ak ste zamestnaná s výpočtom materského sa trápiť nemusíte, určite vám povie účtovník, na aké máte nárok. V prípade SZČO je to komplikovanejšie.
Ako sa počíta v jednotlivých prípadoch? Materské sa vypočítava podľa vášho vymeriavacieho základu za predošlý rok. Čiže, ak by ste nastupovali na materskú dovolenku, napríklad v roku 2018, zohľadnia sa vaše príjmy z roku 2017…
.

TEHdreamstime_xl_16610605OTNÁ: Čo treba vybaviť po pôrode?
Ani vybavovačiek po príchode dieťatka na svet nie je málo. Na čo by ste určite nemali zabudnúť?
Ešte pred pôrodom by ste si mali vybrať a dohodnúť sa s pediatrom, ktorý by bude ošetrovať vaše dieťa. Už do 24 hodín od pôrodu by ste mu mali odovzdať správu z pôrodu a všetky výsledky. Niektoré nemocnice automaticky posielajú tieto doklady za vás, vy im nahlásite len meno vybraného lekára. Je toho však podstatne viac…

dreamstime_xl_77979322TEHOTNÁ: Ako udržíte pod kontrolou tehotenskú cukrovku?
Tehotenskou cukrovkou trpia približne štyri percentá tehotných žien. Zvyčajne sa na ňu príde práve vďaka spomínanému glukózovo-tolerančnému testu. Ak sa u vás neobjavili zlé hodnoty do 30. týždňa, s veľkou pravdepodobnosťou sa už ani neobjavia. O tehotenskej cukrovke je tiež dôležité vedieť, že po pôrode začne pomaly ustupovať a do niekoľkých týždňov úplne zmizne.

 

dreamstime_xl_36709405TEHOTNÁ: Toxoplazmóza môže ohroziť dieťa, dostať ju môžete od mačiek alebo zo stravy
Správny vývoj bábätka môže ohroziť niekoľko faktorov a chorôb. Medzi ne patrí i toxoplazmóza, ktorá sa najčastejšie prenáša z mačiek. Ak však máte doma svojho domáceho miláčika, o ktorého sa pravidelne staráte, nekonzumuje surovú stravu a neprichádza do styku s inými mačkami, nemusíte sa obávať. Ktoré mačky sú nebezpečné?
.

dreamstime_xl_6827903TEHOTNÁ: Aké krémy používať a ktoré radšej nie?
Prípravkov, liekov, potravín, ktoré je lepšie v tehotenstve vynechať je neúrekom. Niektoré mamičky podobné veci neriešia – povedia si, že i tak je všade chémia, iné zase podrobne čítajú obsah každého jedného produktu, ktorý plánujú použiť a dôsledne si vyberajú.
Pri vyhľadávaní toho, čo tehotná žena môže, a čo by nemala je úplne normálne, že vás môže premknúť strach a obavy. V žiadnom prípade sa netreba stresovať, ale racionálny výber nikdy nie je na škodu.

TEHOTNÁ: So zápchou zatočí zdreamstime_xl_73477070mena jedálnička
Niektoré ženy majú počas tehotenstva skúsenosti s hnačkami, na iné má však tehotenstvo úplne opačný efekt a zrazu majú problémy s pravidelným vyprázdňovaním. Bolesti žalúdka, horšie trávenie, malátnosť, nepríjemný tlak v okolí bruška, na energii nepridajú. Pri zápche obvykle najlepšie zaberie zmena stravovania, ktorá dostane funkciu vašich čriev opäť do normálu. Veľa vláknin, orechov a čerstvej zeleniny či ovocia.
Zamerajte sa na pridanie zdravších potravín do vášho jedálneho lístka a vyváženie stravy, ktoré by malo byť pre vás v tomto období samozrejmé.

Viete,dreamstime_xl_21407289 čo všetko negatívne pôsobí na spermie?
Ak plánujete s partnerom založenie rodiny, nemali by ste životný štýl zmeniť iba vy, ale aj on. Svojím životným štýlom ovplyvňuje kvalitu spermií a keď sa nezbaví ich zabijakov, znižuje šancu na oplodnenie.
Máte pochybnosti o kvalite spermií vášho partnera napríklad z dôvodu rizikového zamestnania? Môže ich dať otestovať. Problémy s počatím dieťaťa spôsobuje až v 40-tich percentách mužská neplodnosť. Rovnaké číslo je aj na ženskej strane a 20 percent prípadov je medicínsky nevysvetliteľných.

Počet cdreamstime_xl_32902498isárskych rezov stúpa, ALE…
…pre detičky to nie je vždy úspech. Neberme teraz do úvahy ženy, ktoré chcú cisársky rez kvôli termínu pôrodu alebo tomu, aby si nepoškodili genitálie.
V mnohých prípadoch je bezpečnejšie alebo dokonca nevyhnutné rodiť cisárskym rezom. Kedy a prečo?
Cisársky rez lekár odporučí z viacerých dôvodov, ak to považuje zanevyhnutné. Podľa Yky Hrickovej, spoluautorky pripravovanej knihy pre každú budúcu mamičku ide o tieto…

dreamstime_xl_3038072Baby friendly nemocnice: Čo sa skrýva pod týmto názvom?
Niektoré mamičky si pôrodnicu nevyberajú, ale vždy je lepšie mať prehľad o službách, ktoré môžete v tehotenstve, pri a po pôrode očakávať. Pri výbere pôrodnice je fajn zohľadniť aj dodatkové služby, ktoré ponúkajú.
V súčasnosti sú populárne Baby Friendly alebo BFHI nemocnice, ktoré po pôrode pomáhajú matke s dojčením. Avšak to nie je všetko…

.

dreamstime_xl_37436570TEHOTNÁ: 10. LUNÁRNY MESIAC (37. až 40. týždeň tehotenstva)
A je tu veľké finále, i keď niektoré mamičky to ešte potiahnu pár dní navyše… Do určeného termínu pôrodu sa presne trafí približne len 5 percent mamičiek. Dnešná medicína vie, našťastie, pomôcť aj v takých prípadoch, keď sa bábätku stále v brušku veľmi páči. Pôrod môže nastať prakticky kedykoľvek, a tak by ste mali mať pripravenú tašku do pôrodnice. Čo sa deje v brušku? Dieťatko je už dokonale pripravené na život vonku, všetky orgány má vyvinuté, pľúca sú pripravené prvýkrát sa nadýchnuť, výstavba mozgových ciev je tiež kompletná.

dreamstime_xl_37680429TEHOTNÁ: 9. LUNÁRNY MESIAC (33. až 36. týždeň tehotenstva)
Orgány dieťatka sú už takmer dokonalé, dieťa je už v tomto čase pripravené na samostatný život mimo tela matky a je čoraz častejšie v bdelom stave. Dozrieva aj pľúcne tkanivo. Dieťa má už dosť obmedzený pohyb, pocítite zníženie frekvencie a spomalenie pohybov. Zaujímavé je, že v tomto období má už plne vyvinutú chuť a dokáže rozlíšiť chute plodovej vody. Opäť sa zväčšuje mozog. V črevách sa hromadí mekónium – smolka.

TEHOdreamstime_xl_6490805TNÁ: 8. LUNÁRNY MESIAC (29. až 32. týždeň tehotenstva)
Dbajte o dostatočný príjem vápnika, dieťatko ho v tomto období veľmi potrebuje na správny vývoj a spevnenie kostí. Samozrejme, je dôležitý počas celého tehotenstva. Krvotvorbu preberá kostná dreň plodu. Dieťatko väčšinu dňa prespí, v poslednom týždni si nacvičuje otváranie a zatváranie očí a tiež otáčanie hlavičkou. Stále si precvičuje aj dýchanie.
Čo sa deje v brušku? Bábätko priberá, mozog vďaka rastu vytláča mäkké lebkové kosti von, ku koncu tohto obdobia je už plne vyvinutý a dokáže už riadiť dýchanie i telesnú teplotu. Je čas na zmenu polohy – otáča sa dolu hlavičkou, aby sa pripravilo na pôrod.

dreamstime_xl_3239224TEHOTNÁ: 7. LUNÁRNY MESIAC (25. až 28. týždeň tehotenstva)
Váš potomok v tomto období absolútne z vás žije – berie si z vášho tela všetko, čo pre svoj rast a rozvoj potrebuje. Preto je veľmi dôležité, aby bola vaša strava bohatá na minerálne látky a vitamíny. Nezaťažujte sa – i jeho zbytočne cukrami, umelými sladidlami, tukmi a rôznymi chemikáliami, ktoré sú v spracovaných potravinách.
V týchto týždňoch si dieťatko už začína uvedomovať i samo seba a prežíva rôzne pocity, taktiež začína rozlišovať čas bdenia a čas spánku. Každým dňom sa zdokonaľuje jeho svalová koordinácia. Tvoria sa potné žľazy, dýchacie cesty sa plnia tekutinou.

TEHOdreamstime_xl_40289541TNÁ: 6. LUNÁRNY MESIAC (21. až 24. týždeň tehotenstva)
V tomto období sa vytvára na tele plodu mazľavá hmota, ktorá má ochrannú funkciu. Keďže priestoru na pohyb je stále menej, nemusíte cítiť pohyby tak často, ale zase môžu byť intenzívnejšie, pretože dieťatko naberá na sile a taktiež menej spí. Dozrievajú jeho spoje a nervové bunky v centrálnej nervovej sústave, ktoré odpovedajú na podnety zmyslových orgánov. Mozog zväčšuje svoj objem. Dievčatkám sa tvaruje pošva, chlapcom začínajú zostupovať semenníky, zafarbuje sa očná dúhovka. Obličky plodu už čiastočne filtrujú odpadové látky, vypomáhajú matkine. Na jazyku má vytvorené chuťové poháriky.

TEHOTdreamstime_xl_19525408NÁ: 5. lunárny mesiac (17. až 20. týždeň tehotenstva)
Pozitívne je, že začína druhá polovica tehotenstva a vy ste k svojmu bábätku o podstatný kus bližšie.
Plod naďalej veľmi rýchlo naberá na hmotnosti i dĺžke. Vďaka vzniku hnedého tuku plod získava istú schopnosť termoregulácie. Dieťa už má svoj jedinečný otlačok prsta. V tomto období by ste už tiež mali cítiť pohyby plodu, i keď ich možno spočiatku nebudete vedieť definovať. Niektoré matky ich k prirovnávajú motýľom v brušku, bublinkám, či plávajúcej rybke, iné si ich zamenia s črevnými pohybmi, ďalšie sa zľaknú, že sa deje niečo zlé. Neobávajte sa, o pár dní už s istotou budete vedieť, že to sa hýbe váš plod. Najlepšie pohyby zaznamenáte, samozrejme, keď ste v pokoji, v sede alebo v ľahu.

dreamstime_xl_55645462TEHOTNÁ: Vyšetrenia v 3. lunárnom mesiaci?
V 11. až 14. týždni tehotenstva podstúpite niekoľko dôležitých vyšetrení. Zamerané budú na overenie prosperity tehotenstva, kontrolu správneho vývoja plodu, zistenie markera NT (šijové prejasnenie) a prítomnosti nosnej kosti.
V tomto období vás čaká prvý veľmi dôležitý genetický ultrazvuk, ktorý vykonáva špeciálne vyškolený sonografista, nevyhnutnosťou je samozrejme kvalitný ultrazvuk.
.

dreamstime_xl_11538069

TEHOTNÁ: 4. lunárny mesiac (13. až 16. týždeň tehotenstva)
Štvrtý lunárny mesiac, je mesiac, v ktorom už začína byť tehotenstvo na väčšine žien vidno a taktiež by mali nastať príjemnejšie dni. Riziko potratu klesá, a tak sa môžete tešiť a vychutnávať si chvíle tehotenstva spolu s partnerom. Čo sa deje v brušku? Výživu a zásobovanie kyslíkom preberá placenta. Rast plodu pokračuje veľmi rýchlym tempom. Viac a viac sa formuje tvárička, vystupuje brada, ušká a stále zatvorené oči sa približujú viac k sebe.

dreamstime_xl_30721997TEHOTNÁ: 3. lunárny mesiac (9. až 12. týždeň tehotenstva) Po týždňoch nevoľností a intenzívnej únavy u mnohých budúcich mamičiek nastáva posun k lepšiemu. I keď bude už vaše bruško viac vytŕčať, budete sa pravdepodobne cítiť lepšie, nabitá energiou a pozitívne naladená.
Čo sa deje v brušku? Vaše bábätko už má základy pečene, čriev, ľadvín, vyvíjajú sa pľúca a žalúdok. Tiež vnútorné pohlavné orgány, ktoré sa budú ďalej vyvíjať, aby neskôr mohli plniť svoju funkciu. Rýchlo sa vyvíja i mozog plôdiku. Základný vývoj srdiečka je už dokončený a má svoj charakteristický tvar.

TEHOTdreamstime_xl_1455319NÁ:  2. lunárny mesiac (5. až 8. týždeň tehotenstva) Už ste zistili, že ste tehotná, alebo máte naraz niekoľko tehotenských príznakov a veríme, že dôvod na radosť? Viete, čo sa práve v tomto období vo vás deje? Hotové zázraky!
Každý jeden deň sa vo vašom brušku dejú veľké zmeny. Prvé týždne tehotenstva sú absolútnym zázrakom. Najdôležitejšie obdobie vo vývoji vášho potomka jedreamstime_xl_7108272 medzi 17. až 56. dňom, teda v druhom mesiaci tehotenstva. Z dvoch samostatných celkov – vajíčka a spermie sa vytvorí embryo, vzniká spočiatku rúrkovité srdiečko, neurálna trubica.

Aké sdreamstime_xl_1204370ú naozaj prvé príznaky tehotenstva? Každá žena je síce iná, ale niektoré prvotné príznaky tehotenstva pociťuje väčšina žien. Vôbec to však nemusia byť známe tehotenské ranné nevoľnosti. A ak sú, vôbec nemusia byť len rannými.
Samozrejme, nie každá žena tehotná má všetky príznaky, mnohé netrpia nevoľnosťami, závratmi alebo necítia až tak vyčerpanie, či ich v začiatkoch obišli bolesti chrbta. U každej sa tiež môžu príznaky objaviť v inej intenzite a v iných štádiách prvého trimestra, len máloktorej žene je už od počatia, respektíve zahniezdenia nevoľno.

 

Facebook